Հայկական զինուժը ստիպված կլինի էլ ավելի խստացնելու Ադրբեջանի դրսևորումների նկատմամբ պատժամիջոցները. ՊՆ 08/02/2014 12:20 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վերջին օրերի ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը կտրուկ լարվել է: Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հայկական ուժերի դիրքերը ներթափանցելու և դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու փորձերը:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ կիրառվում են խոշոր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներ և զինամթերք` նռնականետեր, ականանետեր, զենիթային հրանոթներ և ջերմաճնշումային արկեր: Հաճախակիացել է նաև սահմանամերձ բնակավայրերի գնդակոծումը: Օրըստօրե ավելանում են երկու կողմերի կորուստները:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարոււմ է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ նման գործելակերպը ամբողջովին հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ոգուն ու տրամաբանությանը և հղի է ծավալուն ռազմական գործողությունների վերաճելու իրական վտանգով:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանն ուղղված քայլերից և ջանքեր գործադրել ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ առկա լարվածությունը սաստկացնելուն ուղղված ադրբեջանական կողմի գործողությունների շարունակման դեպքում Հայկական զինուժը ստիպված կլինի էլ ավելի խստացնելու Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարության` ռազմական տրամաբանությունից զուրկ և անմիտ վրեժխնդրության դրսևորումների նկատմամբ պատժամիջոցները:

Минобороны Армении предупреждает Баку об ужесточении мер в случае продолжения Азербайджаном действий по эскалации напряженности на границе 08/03/2014   12:15  |  Актуальная тема
Минобороны Армении выступило с заявлением по поводу резкой эскалации напряженности на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
“В последние дни ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил резко обострилась. ВС Азербайджана не прекращают попыток проникновения на позиции армянских сил и осуществления диверсионных действий. Против позиций Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики применяются различные виды стрелкового и артиллерийского вооружения крупного калибра и боеприпасы – минометы, гранатометы, зенитные орудия и термобарическое оружие. Участились также обстрелы приграничных населенных пунктов. С каждым днем растут потери с обеих сторон.
Министерство обороны Армении заявляет, что подобное поведение ВС Азербайджана полностью противоречит духу и логике переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ и чревато реальной угрозой перерастания в масштабные военные действия.
Оборонное ведомство Армении призывает азербайджанскую сторону воздержаться от шагов по дальнейшей эскалации ситуации и приложить усилия по стабилизации ситуации на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
В случае продолжения азербайджанской стороной действий, направленных на нагнетание напряженности, армянские ВС будут вынуждены еще более ужесточить карательные меры в отношении лишенных военной логики бездумных реваншистских проявлений руководства Министерства обороны Азербайджана ”, -говорится в заявлении МО Армении.