Վարդան Պողոսյան. «Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացում ամենից շահարկվողը կառավարման մոդելն է» 07/26/2014   11:04  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Կապանում հուլիսի 25-ին տեղի ունեցավ սահմանադրական բարեփոխումներին նվիրված հանրային քննարկումների մարզային փուլի վերջին հանդիպումը: Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում ներառված մասնագիտական առաջարկությունները, եզրակացությունները, հայեցակարգի կառուցվածքը, դրանում առկա դրույթները, սկզբունքներն ու գաղափարները ներկայացրեցին ՀՀ Նախագահին կից սահմանադրական
բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներ Գեորգի Կուտոյանն ու Վարդան Պողոսյանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ներկա է եղել նաեւ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը:
Գեորգի Կուտոյանը, խոսելով սահմանադրական բարեփոխումների սկզբունքային նշանակության ու հասունացած անհրաժեշտության մասին, նշեց, որ դա պայմանավորված է հասարակական նոր իրողությունների ձեւավորմամբ, միջազգային չափանիշներով եւ մի շարք այլ գործոններով:
Հասարակական հարաբերությունների տարբեր ոլորտներում ձեւավորված պահանջների հրամայականը վկայում է, որ սահմանադրական բարեփոխումը տրամաբանորեն ձեւավորված եւ օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է: Այն հիմնված է միջազգային փորձի գիտական ու գործնական հետազոտությունների վրա: Նրա խոսքով` առաջին հերթին պետք է ամրագրվի իրավունքների անմիջական գործողության սահմանադրական կարգավորումը:
Ըստ նրա` սահմանադրությամբ որոշված չեն իրավունքների սահմանները, որոնք առնչվում են մարդու ազատությունների սահմանափակումներին, օրինակ` ազատ տեղաշարժի դեպքում պետք է հստակորեն սահմանվի հանցագործությունների դեպքում տեղաշարժի սահմանափակումը: «Սոցիալական պետության սահմանադրաիրավական ամրագրումները պետք է հստակեցվեն: Դրա էությունը սոցիալական ապահովագրության նպատակային քաղաքականության իրականացումն է»,-նշեց նա:
Պետք է սահմանվեն իրավական ուղենիշներ, որոնք ուղղված կլինեն սոցիալական ապահովության եւ սոցիալական ծառայության իրականացմանը: Դատական իշխանությունը պետք է հստակորեն սահմանադրական կարգավորումներով ունենա կայունություն եւ գործառույթային անկախություն, որպեսզի կարողանա հակակշռել իշխանության մյուս ճյուղերին:
«Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացում ամենից շահարկվողը կառավարման մոդելն է:
Մարդիկ չեն ուզում տեսնել հասունացած անհրաժեշտությունը, որը ենթադրում է կառավարման համակարգի վերանայում»,- նշեց Վարդան Պողոսյանը: Նա պարզաբանեց, որ հայեցակարգով վերջնական որոշում չկա կառավարման ձեւի վերաբերյալ, դա դեռեւս մշակման փուլում է, պառլամենտական ձեւին անցումը քննարկումների այլընտրանքային մոտեցում է, նույնը նաեւ երկաստիճան դատական համակարգին անցնելուն է վերաբերում: Այս երկու սկզբունքների վերաբերյալ դեռեւս առկա չէ վերջնական որոշում:
«Կիսանախագահական կառավարման ձեւը կառավարման հիբրիդային մոդել է: Գործող սահմանադրությամբ անբնական իրավիճակ է, քանի որ նախագահը ղեկավարում է արտաքին քաղաքականությունը, պաշտպանությունն ու ազգային անվտանգությունը, սակայն մեկ այլ դրույթով նշվում է, որ արտաքին ու ներքին քաղաքականությունն իրականացնում է կառավարությունը:
Քաղաքական առճակատման պայմաններում մենք չունենք կոնֆլիկտը լուծելու բավարար հնարավորություն»,- նշեց հանձնաժողովի Վարդան Պողոսյանի խոսքով՝ պառլամենտական կառավարման համակարգում նախագահը քաղաքական գործընթացներում ուղղակի ներգրավվածության հնարավորություն չունի: Սահմանադրությամբ մենք ամրագրում ենք, որ նախագահը հանդիսանում է սահմանադրական կարգի երաշխավորը, սակայն դրա համար պետք է այնպիսի նախագահ, ով պետք է լինի վերկուսակցական, որպեսզի հետեւի Մայր օրենքի անաչառ պահպանմանը:
Անդրադառնալով ընտրական համակարգին` հանձնաժողովի անդամը նշեց, որ Սահմանադրությամբ հստակ սահմանված դրույթով հնարավոր կլինի ապահովել ընտրական համակարգի կայունությունը` հընթացս բարձրացնելով կուսակցական համակարգի կայացման մակարդակը: Նախատեսվում են այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք հնարավորություն են կտան քաղաքացիներին ավելի ակտիվորեն ներգրավվել կառավարման գործընթացներում հանրաքվեների միջոցով: Հանրային քննարկման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ տեղական ինքնակառավարման խնդիրներին: «Համայնքների խոշորացմամբ պետք է հնարավորություն տրվի փոքր համայնքներին միավորվել եւ իրականացնել արդյունավետ տեղական ինքնակառավարում»,-նշեց Վարդան Պողոսյանը:
Հարցուպատասխանի ժամանակ ներկաները հետաքրքրվեցին Սահմանադրությամբ հասարակական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարով, սահմանադրական փոփոխությունների մեխանիզմների կիրառմամբ` արդյոք հնարավոր է որոշ դրույթներ փոփոխել պառլամենտի միջոցով, կառավարման մոդելի փոփոխության սկզբունքներով, համայնքների խոշորացմանն առնչվող հիմնախնդիրներով եւ այլն: Հանձնաժողովի անդամները հանգամանորեն անդրադարձան բարձրացված բոլոր հարցերին:
16:32 24/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Պետք է սահմանադրությանը շնչելու հնարավորություն տալ»
16:08 21/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրդարադատության խորհուրդը պետք է դառնա դատավորների անկախության երաշխավորը
18:37 17/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵթե այսօր խնդիրները չկարգավորվեն սահմանադրորեն, ապա հետագայում դրանք գնալով խորանալու են. Գագիկ Հարությունյան
16:22 11/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱնհրաժեշտ է ունենալ մարդակենտրոն Սահմանադրություն. Գագիկ Հարությունյան

В армянском Капане состоялось обсуждение проекта Концепции реформирования Конституции Армении 07/26/2014 12:30 | Конституционные реформы
Последняя встреча, посвященная обсуждению проекта Концепции конституционных реформ в Армении, состоялась 25 июля в Капане. Включенные в Концепцию реформирования Конституции предложения, заключения, структура Концепции, наличествующие в ней положения, принципы и идеи представили присутствующим члены Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте Армении Георгий Кутоян и Вардан Погосян. Об этом сообщает пресс-служба Министерства юстиции РА.
На встрече присутствовал также губернатор Сюникской области Ваге Акопян.
Георгий Кутоян, говоря о принципиальном значении и назревшей необходимости реформирования Основного закона, отметил, что это обусловлено формированием новых общественных реалий, международными стандартами и иными факторами.
Сформировавшиеся в различных сферах общественных отношений императивные требования свидетельствует о том, что реформирование Конституции логически сформированная и объективная необходимость. "В первую очередь необходимо закрепить конституционное регулирование непосредственного действия прав", -считает он.
По его словам, в Конституции не определены границы прав, которые касаются ограничений прав человека. Например, что касается права на свободу передвижения, по его словам, должно быть четко прописано ограничение передвижения в случае с преступлениями. “Нормы конституционно-правового регулирования социального государства должны быть уточнены. Их суть заключается в реализации целевой политики социального страхования”, - отметил он.
Должны быть установлены правовые ориентиры, которые будут нацелены на реализацию социального обеспечения и социальной службы. Судебная власть должна в соответствии с нормами конституционного регулирования обладать стабильностью и функциональной независимостью, чтобы служить противовесом другим ветвям власти.
Что касается модели правления, то член Комиссии Вардан Погосян отметил, что люди не хотят видеть назревшей необходимости, которая подразумевает пересмотр системы правления. Он пояснил, что пока еще нет окончательного решения касательно модели правления, а также перехода к двухступенчатой судебной системе.
Полупрезидентская форма правления - гибридная модель управления. По действующей Конституции это возникает неестественная ситуация, поскольку президент руководит внешней политикой, обороной и нацбезопасностью, однако в одном из пунктов указывается, что внешнюю и внутреннюю политику осуществляет Правительство.
“В условиях политической конфронтации у нас нет достаточных возможностей для решения конфликта”, - отметил член комиссии Вардан Погосян. По его словам, в парламентской модели правления президент не имеет возможности прямой вовлеченности в политические процессы. Основным законом закреплено, что президент выступает гарантом Конституции, однако для этого нужен такой президент, который будет надпартийным, дабы следить за обеспечением непредвзятой реализации Основного закона.