ԴՆԹ-ի անալիզի շնորհիվ ամերիկացին արդարացվել է՝ բանտում 26 տարի անցկացնելուց հետո 07/24/2014   13:07  |  Քրեական խրոնիկոն
50-ամյա սևամորթ ամերիկացին, կեղծ մեղադրանքների համար 26 տարի բանտում անցկացնելով, արդարացվել է՝ ԴՆԹ-ի անալիզի  արդյունքներն ստանալուց հետո: Այս մասին հաղորդում է «France Press» լրատվական գործակալությունը:
1982 թվականին՝ հանցանքը գործելու ժամանակ, ԴՆԹ-ի անալիզ գոյություն չուներ: 2014 թվականին նրա պաշտպանի պնդմամբ՝ քննիչները համեմատել են Մարտինի գենետիկական մատնահետքը և զոհ Ուրսուլա Բրաունի հագուստի վրա հայտնաբերված սերմնահեղուկի նմուշը: Անալիզի արդյունքները ցույց են տվել, որ Մարտինն անմեղ է:
Այս բոլոր տարիների ընթացքում նա պնդել է, որ հանցանք գործողն իր մեղսակից Ուիլիամ Դևիդսոնն է եղել, ով կրում է 65 տարվա իր պատիժը՝ մի շարք ավազակային հարձակումների և բռնաբարությունների համար:
1980 թվականին՝ դատավարության ժամանակ, Դևիդսոնի փաստաբանը հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը «պարզապես հետևել է, թե ինչպես է Մարտինը բռնաբարում և սպանում զոհին»:
Արդյունքում՝ աղջկան բռնաբարելու և սպանելու գործում մեղավոր է ճանաչվել Մարտինը և դատապարտվել 35 տարվա ազատազրկման, թեև նա անընդհատ հրաժարվում էր իրեն մեղավոր ճանաչել:
Մարտինը պայմանական ազատվել էր բանտից 2009 թվականին, և փորձաշրջան էր անցնում: Նա կանոնավոր կերպով պետք է ներկայանար ոստիկանություն: Մարտինն արդարացվել է երեքշաբթի օրը Վաշինգտոնի դատարանում:

Экспертиза ДНК оправдала американца, отсидевшего 26 лет по ложному обвинению в убийстве и изнасиловании 07/24/2014   11:09  |  Криминальная хроника
Пятидесятилетний чернокожий американец был оправдан после получения результатов тестирования ДНК. Перед этим он 26 лет отсидел в тюрьме по ложному обвинению, пишет “Российская газета” со ссылкой на Агентство Франс-Пресс.
На момент совершения преступления, в 1982 году, анализа ДНК не существовало, и лишь недавно, в 2014 году, по настоянию защиты, следователи сравнили генетический отпечаток пальца Мартина и образец спермы, найденный на теле жертвы, Урсулы Браун. Результаты теста показали, что Мартин невиновен. Все эти годы он жаловался на то, что жестокое убийство совершил его подельник, Уильям Дэвидсон, который отбывает наказание в тюрьме сроком на 65 лет за серию разбоев и изнасилований.
В ходе судебного разбирательства в начале 1980-х роль Дэвидсона в убийстве Браун была минимизирована. В свое время его адвокат настаивал на том, что его подзащитный "лишь наблюдал за тем, как Мартин насилует и убивает жертву". В итоге суд счел виновным в изнасиловании и убийстве девушки Мартина. Хотя он постоянно отказывался признавать свою вину.
В итоге суд счел виновным в изнасиловании и убийстве девушки Мартина и приговорил его к 35 годам лишения свободы, хотя тот постоянно заявлял о своей невиновности.
"Хотя Мартин был в свое время осужден за серию вооруженных ограблений, система обманула нас всех, когда его вдобавок несправедливо признали виновным в совершении жестокого изнасилования и убийства. В результате он провел слишком много времени в тюрьме", - заявил его адвокат Рональд Макен в ходе заседания суда в Вашингтоне 22 июля.
Из тюрьмы Мартин был освобожден условно-досрочно в 2009 году, находился на испытательном сроке и должен был регулярно отмечаться в полиции. Оправдан он был во вторник в суде Вашингтона.