Հայաստանի ԱԳ նախարարը մասնակցել է Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը 07/23/2014 13:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 22-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա էին ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, հարևանության և ընդլայնման հարցերով եվրոպական հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը հանդես գալով ելույթով` արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է զարգացնել ԵՄ հետ գործընկերությունը՝ հիմնվելով վերջին տարիներին համատեղ ձեռքբերված արդյունքների և առաջընթացի վրա:
«Վիլնյուսի գագաթաժողովում Հայաստանը և Եվրոպական միությունը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ Արևելյան գործընկերության ձևաչափում շարունակելու և ամրապնդելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ ընդգծելով մեր հարաբերությունների իրավական հենքի թարմացման կարևորությունը։ Հայաստանը ակնկալում է հետագա քայլեր ձեռնարկել` ԵՄ հետ համագործակցության իրավական նոր հիմքեր ձևավորելու նպատակով, որը մի կողմից կարտացոլի Հայաստանի հետ բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերվածը և, մյուս կողմից, հաշվի կառնի նոր իրողությունները»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ ԵՄ շարունակական օժանդակությունն ու աջակցությունը նշանակալի դեր ունեն Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացի իրականացման, ժողովրդավարության և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման համար:
Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտել է, որ Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցության օրակարգը ներառում է բազմաթիվ ոլորտներ` քաղաքական երկխոսությունից մինչև արդարադատություն և շարժունակություն, միգրացիայի հարցերից ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ և ներուժի աճ, և հավելեց, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակելու աշխատել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Նախարարը նշել է, որ մեր հասարակությունների միջև շարժունակության ընդլայնումն ընդհանուր նպատակ է, և Հայաստանը ցանկանում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացման մասին երկխոսությունը` հիմնվելով մուտքի արտոնագրի ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրերի հաջողված փորձի վրա:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է ս.թ. մարտին ուժի մեջ մտած Միության ծրագրերում Հայաստանի մասնակցության համար հիմնական սկզբունքների մասին գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրի արձանագրությունը, որը թույլ կտա մասնակցել ԵՄ տարբեր ծրագրերին և ընդլայնել երկկողմ ոլորտային համագործակցությունը:
Խոսելով տարածաշրջանային համագործակցության մասին` նախարար Նալբանդյանը շեշտել է, որ Թուրքիան, շարունակելով փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը, խոչընդոտում է մեր երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը և ԵՄ հետ Հայաստանի հաղորդակցության և տրանսպորտային ուղիների շահագործմանը:
Պարադոքսալ է, որ Թուրքիան, որպես մի երկիր, որը ցանկություն է հայտնում միանալ Եվրամիությանը, փակել է իր սահմանը հարևան պետության հետ այն դեպքում, երբ ԵՄ տարածքում ազատ տեղաշարժը հիմնարար սկզբունք է:
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել է Հերբերտ Սալբերի նշանակումը` որպես Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ, հաջողություն մաղթեց նրան իր առաքելության մեջ։
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացին` ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ ի պատասխան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների կողմից հնչեցված բազմաթիվ կոչերի` Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, շարունակաբար վերահաստատել է իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքների, մասնավորապես` ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հանդեպ, և ափսոսանք հայտնեց` Ադրբեջանում քաղաքական կամքի բացակայության առթիվ, որը դրսևորվում է միջնորդների բոլոր առաջարկների շարունակական մերժմամբ:
«Մենք լիովին համամիտ ենք, որ ժողովուրդներին պետք է պատրաստել խաղաղության և ոչ թե պատերազմի: Ցավոք, Ադրբեջանը լիովին հակառակն է անում` իր ռազմատենչ և սադրիչ հռետորաբանությամբ, անհանդուրժողականության և ատելության քարոզով, որը Արցախի հետ շփման գծին և Հայաստանի հետ սահմանին հանգեցնում է տարածաշրջանում լարվածության և իրավիճակի սրման:
Մենք նաև բարձր ենք գնահատում ԵՄ կողմից տարբեր առիթներով Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին արտահայտած ոչ երկիմաստ աջակցությունը, որոնք ուղղված են հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը»,- հավելել է Է.Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян: Армения желает начать диалог по отмене визового режима с Евросоюзом 07/23/2014   18:17  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян накануне, 22 июля, принял участие во встрече глав МИД стран-членов ЕС и Восточного партнерства, на которой присутствовали Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и еврокомиссар по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Выступая с речью на встрече, глава МИД РА отметил, что Армения желает развивать партнерство с ЕС, основываясь на совместно достигнутых за последние годы результатах и прогрессе.
“На саммите в Вильнюсе Армения и ЕС подтвердили свои обязательства продолжать и укреплять сотрудничество в формате Восточного партнерства во всех сферах, представляющих взаимный интерес. Была подчеркнута важность обновления правовой базы наших отношений. Армения планирует предпринять дальнейшие шаги с целью формирования новых правовых основ сотрудничества с ЕС, которые с одной стороны будут отражать достижения в ходе переговоров с Арменией, с другой учитывать новые реалии”, - отметил глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян отметил, что оказываемое ЕС последовательное содействие играет важную роль в процессе реализации реформ в Армении, укрепления демократии и институциональных возможностей.
Глава МИД Армении подчеркнул, что повестка сотрудничества Армении с ЕС включает множество сфер: от политического диалога до юстиции и возможностей передижения, от миграционных вопросов до институциональных реформ и наращивания потенциала. Он также добавил, что Армения готова к продолжению работы во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Э. Налбандян отметил, что расширение возможностей перемещения– общая цель, и Армения желает начать диалог по отмене визового режима, основываясь на успешном опыте соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии между Евросоюзом и Арменией.
Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил важность вступившего в силу в марте сего года протокола об основных принципах участия Армении в программах Союза, который позволит стране принимать участие в различных программах ЕС и расширить двустороннее отраслевое сотрудничество.
Говоря о региональном сотрудничестве, глава МИД Армении Э.Налбандян подчеркнул, что Турция, продолжая блокировать границу с Арменией, препятствует нормализации двусторонних отношений и эксплуатации коммуникационных и транспортных путей, связующих Армению с Евросоюзом.
“Парадоксально, что стремящаяся стать членом ЕС Турция блокирует границу с соседним государством, в то время как в ЕС право на свободу передвижения является одним из основополагающих принципов”, - сказал Налбандян.
Э. Налбандян также приветствовал назначение Герберта Саблера спецпредставителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и пожелал ему успехов в этой миссии.
Обратившись к вопросу карабахского урегулирования, Э. Налбандян отметил, что Армения, в отличие от Азербайджана, в ответ на многочисленные призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ не раз подтверждала приверженность принципам международного права, в частности, принципу неприменения силы и угрозы силой, равноправия народов, праву наций на самоопределение и принципу территориальной целостности. Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил сожаление по поводу отсутствия в Азербайджане политической воли, которое проявляется в последовательном отклонении всех предложений посредников.
“Мы полностью согласны с мнением, что народы необходимо готовить к миру, а не к войне. К сожалению, Азербайджан делает диаметрально противоположное  посредством воинственных заявлений, провокационной риторики, пропаганды нетерпимости и ненависти, что приводит к эскалации напряженности и обострению ситуации на линии соприкосновения с Арцахом и на границе с Арменией.
Мы высоко ценим недвусмысленную поддержку ЕС усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ, которые направлены на урегулирование конфликта исключительно мирным путем”, - заявил глава МИД Армении Э. Налбандян.