Քննիչի նվազագույն աշխատավարձը կդառնա 300 հազար դրամ 07/22/2014 15:17 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Առաջիկա օրերին նորաստեղծ Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը վարչապետին կներկայացնի քննչական կոմիտեի և վերջինիս դեպարտամենտի կառուցվածքները, անվանացանկերը և հաստիքացուցակները:
ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրենքի համաձայն՝ Քննչական կոմիտեի կառուցվածքը, անվանացանկը և հաստիքացուցակը հաստատվելուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, Քննչական կոմիտեի նախագահը ՀՀ Նախագահին կներկայացնի ՔԿ-ի նախագահի տեղակալների թեկնածությունները: Մյուս պաշտոններում նշանակումները կկատարի ՔԿ-ի նախագահը՝ մեկամսյա ժամկետում:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեցին Քննչական կոմիտեից, ներկայումս ուսումնասիրվում են Քննչական կոմիտեի կազմում ընդգրկված Ոստիկանության և Պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինների հաստիքացուցակները:
Նկատենք, որ նոր օրենսդրությամբ նախատեսված է աշխատավարձերի կտրուկ բարձրացում։ Քննչական կոմիտեի ծառայողի վարձատրությունը սահմանված է հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած՝ «Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով:
Ըստ այդմ, աշխատավարձը կազմված է հիմնական աշխատավարձից և հավելավճարներից:
Հիմնական աշխատավարձը` պաշտոնային դրույքաչափը, սահմանվում է օրենքով նախատեսված բազային աշխատավարձի և գործակցի արտադրյալի չափով:
Բազային աշխատավարձի չափը, որը սահմանվում է յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով, այս տարվա հուլիսի 1-ից դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածի համար կազմում է 66 հազար 140 դրամ:
«Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով` ամենաբարձր գործակիցը սահմանված է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնայի դրույքաչափի հաշվարկման համար, իսկ ամենացածրը՝ մարզային վարչության բաժնի քննիչի համար՝ 4.25՝ (281 հազար 95 դրամ), որին կգումարվի հավելավճար՝ ստաժի համար (քննչական կոմիտեի ծառայողի, հատուկ քննչական ծառայության ծառայողի, դատախազի, դատախազության քննիչի կամ քննիչի պաշտոնում աշխատած յուրաքանչյուր տարվա համար 2 տոկոսի չափով), եւ առանձին հավելավճար` կոչման համար:
Այլ խոսքով՝ կոմիտեում ամենացածր աշխատավարձը կլինի մոտ 300 հազար դրամ, իսկ աշխատանքային մեծ ստաժ եւ բարձր կոչումներ ունեցողների աշխատավարձը կլինի շատ ավելի բարձր։ Նման բարձր աշխատավարձի պայմաններում ակնհայտ է, որ խստացվելու են նաեւ պահանջները կադրերի նկատմամբ։
Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ծառայողներին, ծառայության առանձնահատկություններով պայմանավորված, տրվում են հավելումներ, որոնց վճարման դեպքերը, չափերը և կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:

Минимальная зарплата следователя СК Армении составит 300 тыс. драмов 07/22/2014   16:30  |  Актуальная тема
В ближайшие дни председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян представит премьер-министру РА структуры СК и его департамента, состав и штат.
Согласно закону “О Следственном комитете”, председатель Следственного комитета в десятидневный срок после своего назначения с целью представления на рассмотрение Правительства РА должен представить премьер-министру структуры Следственного комитета и его департамента, состав и штат, после утверждения которых, в пятидневный срок должен представить Президенту Армении кандидатуры заместителей. В течение одного месяца производятся назначения на другие должности в Следственном комитете РА.
Как сообщили корреспонденту ИА “Фактинфо” в Следственном комитете РА, в настоящее время изучается штатный список органов Полиции и Минобороны Армении, вошедших в состав СК.
Отметим, что по новому законодательству предусмотрено резкое повышение зарплат. Оплата труда сотрудника Следственного комитета установлена вступившим в силу с 1 июля законом “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности”.
Исходя из этого, заработная плата состоит из основного оклада и надбавок.
Основная зарплата – должностной оклад - устанавливается в размере производной от предусмотренной законом базовой зарплаты и коэффициента.
Размер базового оклада, который устанавливается принимаемым каждый год законом о госбюджете, за период с 1 июля по 31 декабря с.г. составляет 66 тыс. 140 драмов.
Законом “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности”, самый высокий коэффициент установлен для должностного оклада председателя Следственного комитета РА , а самый низкий – для следователя отдела областного управления – 4.25(281 тыс. 95 драмов), к которому причитается доплата за стаж(в размере 2% за каждый год работы в должностях сотрудника Следственного комитета, сотрудника Специальной следственной службы, прокурора, следователя Прокуратуры или следователя), отдельная надбавка предусмотрена также за звания.
Иными словами, минимальная зарплата в Следственном комитете составит 300 тыс. драмов, а зарплата сотрудников с многолетним стажем работы и высокими званиями будет намного выше. В условиях высокой зарплаты, очевидно, что будут ужесточены требования к кадрам.
Сотрудникам Главного военного следственного управления Следственного комитета ввиду особенностей службы будут выдавать надбавки, случаи, размер и порядок выплаты которых устанавливает Правительство Республики Армения.