ԼՂՀ ոստիկանություն. Ադրբեջանական ոճրագործություն` ձախողված վերջաբանով 07/21/2014   20:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հուլիսի 19-ին ԼՂՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունից ոստիկանության Շահումյանի շրջբաժին ստացվել են Ձև 1 վիճակագրական քարտերն այն մասին, որ ս.թ. հունիսի 29-ին Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության առաջադրանքով նույն պետության քաղաքացիներ Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնված 1960թ.), Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը (ծնված 1968թ.) և ինքնությունը չպարզված անձը, կրելով ռազմամթերք ու հրազեն, ապօրինի հատելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը, մուտք են գործել Շահումյանի շրջանի վարչական տարածք:
ԼՂՀ ոստիկանությունը, որի որակմամբ դա «ադրբեջանական ոճրագործություն էր ձախողված վերջաբանով», նաև տարածած հաղորդագրության մեջ նշում է, որ ադրբեջանցիները հատուկ առաջադրանքով հավաքագրել են տեղեկություններ` դրանով իսկ կատարելով լրտեսություն, իսկ հուլիսի 4-ին Հավսաթաղ համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված «Ճումեն» կոչվող տեղամասից զենքի գործադրմամբ բացահայտ առևանգել են անչափահաս Սմբատ Մեխակի Ցականյանին (ծնված 28.04.1997թ., բն. էր Շահումյանի շրջանի Նոր Էրքեջ գյուղում), ում դիակը հուլիսի 15-ին հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել է Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ և Մանաշիդ համայնքների հարակից անտառահատվածում:
Կազմակերպված հանցավոր խմբի` ինքնությունը չպարզված անձը հուլիսի 11-ին, ժամը 18:00-ի սահմաններում, Վարդենիս-Քարվաճառ ճանապարհատվածի 32-րդ կիլոմետրին, ազգային ատելության շարժառիթներով, հրազենով դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկել է ՀՀ Երևան քաղաքի Ա. Սարգսյան փողոցի թիվ 6 շենքի 11 բնակարանի բնակիչ, 1971թ. ծնված Սարգիս Սամվելի Աբրահամյանին, իսկ ՀՀ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղի բնակչուհի, 1977թ. ծնված Կարինե Արշավիրի Դավթյանին պատճառել հրազենային վնասվածքներ և ձերբակալման ժամանակ զինված դիմադրություն ցուցաբերելու ընթացքում` վնասազերծվել:

Полиция НКР квалифицирует азербайджанскую диверсию в направлении карабахского Карвачара как преступление с провальным финалом 07/22/2014   09:11  |  Актуальная тема
Полиция Нагорно-Карабахской Республики квалифицирует азербайджанскую диверсию в направлении Карвачарчарского района НКР как преступление с провальным финалом. Об этом говорится в заявлении Полиции Нагорного Карабаха.
Граждане Азербайджана Шахбаз Гулиев (1968 г.р.), Дилхам Аскеров (1960 г.р.), а также лицо, личность которого не установлена, имея при себе оружие и боеприпасы, 29 июня незаконно пересекли государственную границу НКР и проникли на административную территорию Шаумянского района республики с целью осуществления разведывательной деятельности.
В заявлении Полиция НКР, которая квалифицирует азербайджанскую диверсию в направлении Карвачарского района НКР как преступление с провальным финалом, отмечается также, что данные лица по спецзаданию собирали информацию и осуществляли шпионскую деятельность. Кроме того, они 4 июля похитили с применением оружия несовершеннолетнего гражданина НКР Смбата Мехаковича Цаканяна(1997 г.р.), тело которого было обнаружено 15 июля с огнестрельными ранениями в лесной полосе, прилегающей к общинам Карвачар и Манашид Шаумянского района.
Лицо, личность которого не установлена, вечером 11 июля, около 18.00 по местному времени, на 32-м километре автодороги Варденис-Карвачар на почве национальной ненависти из огнестрельного оружия убил жителя Еревана Саркиса Самвеловича Абрамяна (1971 г.р.), а жительнице села Дзорахбюр Котайкской области РА Карине Аршавировне Давтян причинил огнестрельные ранения и был обезврежен при оказании вооруженного сопротивления в ходе операции по его задержанию.