«Բուրգի» գործով դատաքննությունը նորից սկսեց տեղապտույտ կատարել 07/21/2014   13:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ոստիկանության համակարգում ֆինանսական բուրգի գործով այսօրվա դատական նիստը նորից տեղի չունեցավ՝ գործով միակ ամբաստանյալ Արթուր Անդրեասյանի վատ ինքնազգացողության պատճառով:
Դատարան հրավիրված շտապօգնությունը ախտորոշել էր «անհայտ էթիոլոգիայի գլխացավեր», ապա ներարկել անալգին ու դիմեդրոլ: Ամբաստանյալը հայտարարեց, որ «գլխացավս չի թողնում», և որ ինքը չի կարող մասնակցել դատական նիստին: Դատարանը, հաշվի առնելով նաև դիմեդրոլի ներարկման ազդեցությունը, հետաձգեց դատական նիստը:
Նշենք, որ գործով դատական առաջին նիստը նշանակվել է դեռևս անցյալ տարվա նոյեմբերի 11-ին, սակայն գործով դատավարությունը պարբերաբար հետաձգվում էր՝ ամբաստանյալի առողջական վիճակի վատթարացման կամ վատ ինքնազգացողության պատճառով:
Միայն նախորդ դատական նիստում սկսվեց գործով դատաքննությունը, անգամ հարցաքննվեց տուժողներից մեկը: Պարզ դարձավ, որ ամբաստանյալ Արթուր Անդրեասյանը մեղադրվում է 3 դրվագներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն, և 1 դրվագով՝ նույն հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ խոշոր չափերի խարդախություն:
Ըստ մեղադրանքի՝ Արթուր Անդրեասյանը բուքմեյքերական գործունեությամբ և արտարժույթի առուվաճառքով զբաղվելու արդյունքում հայտնվել է փաստացի անվճարունակ վիճակում եւ 2010թ. հունիսին որոշել է ՀՀ ԿԱ ոստիկանությունում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող գնդապետ Կարեն Բաբակեխյանի, գեներալ-մայոր Ներսես Նազարյանի, վերջինիս որդու, Երևան քաղաքում գործող «Մոսկվիչկա» խանութների ցանցի սեփականատեր Արմեն Նազարյանի, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամների հետ ունեցած մտերմության ու դրանով պայմանավորված՝ իր անձի նկատմամբ շրջապատում ձևավորված վստահության շահարկմամբ, խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ ներդնելու և դրա դիմաց շահույթներ ստանալու պատրվակով հափշտակել տարբեր քաղաքացիների՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարները և ձեռք բերել իրավունք նրանց անշարժ գույքի նկատմամբ։
Նախորդ դատական նիստում Արթուր Անդրեասյանը հայտարարել էր, որ համաձայն չէ իրեն առաջադրված մեղադրանքի հետ՝գտնելով, որ ինքը որևէ հանցագործություն, խարդախություն չի արել, այլ ընդամենը պարտք է վերցրել:
15:05 02/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱֆինանսական բուրգի գործով միակ մեղադրյալը ներկայացել է որպես «Մոսկվիչկա» խանութների ցանցում գործող փոխանակման կետերի ղեկավար
09:15 02/07/2014  |  Մամուլ«ֆինանսական բուրգի» գործով ամբաստանյալի մայրը հրավիրվել է գլխավոր դատախազություն. «Ժողովուրդ»
13:00 16/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Բուրգի» գործով փորձագետների հանձնաժողովը դեռևս կազմավորված չէ
09:16 06/06/2014  |  Մամուլ«ֆինանսական բուրգի» գործով միակ մեղադրյալի կյանքին վտանգ է սպառնում
15:40 15/05/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Ֆինանսական բուրգի» գործով այս անգամ դատաբժշկական փորձաքննությունը նշանակվեց
16:18 30/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱմբաստանյալի հիվանդությունները կյանքին վտանգ սպառնացող են. ՔԿՀ-ն ընդամենն արձանագրում է
13:12 25/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանության համակարգում «Ֆինանսական բուրգի» գործով ամբաստանյալը հրաժարվեց իր պաշտպանից
15:42 10/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանության համակարգի ֆինանսական «բուրգի» գործով ամբաստանյալը վատառո՞ղջ է, թե՝ սիմուլյանտ
09:53 07/03/2014  |  ՄամուլՈստիկանների մասնակցությունը «ֆինանսական բուրգ»-ի գործին հեքիաթային է, ուռճացված. ամբաստանյալի պաշտպան
19:15 21/02/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«ֆինանսական բուրգի» աղմկահարույց գործով միակ ամբաստանյալի առողջական վիճակն անհասկանալի է

Суд в Ереване отложил слушания по делу о “финансовой пирамиде” из-за плохого самочувствия подсудимого 07/21/2014 15:04 | Актуальная тема
Сегодняшнее заседание суда по делу о “финансовой пирамиде” в системе полиции Армении вновь не состоялось из-за плохого самочувствия единственного подсудимого Артура Андреасяна.
Прибывшие в суд врачи скорой помощи диагностировали у него “головные боли неизвестной этиологии”, а затем вкололи ему анальгин с димедролом. Подсудимый заявил, что головная боль не проходит и что он не в состоянии участвовать в судебном заседании. Суд, учитывая возможное возействие димедрола, вынес решение отложить заседание.
Отметим, что первое судебное заседание по делу было назначено на 11 ноября прошлого года, однако слушания периодически откладывались из-за ухудшения состояния здоровья подсудимого.
На предыдущем заседании началось судебное следствие, в ходе которого состоялся допрос одного из потерпевших. Стало известно, что подсудимый Артур Андреасян обвиняется по трем эпизодам по п. 1ч. 3 ст. 178 УК РА (“мошенничество в особо крупном размере”)и и по первому эпизоду - по п. 2 ч. 2 той же статьи(“мошенничество в крупном размере”).
Согласно обвинению, Артур Андреасян в результате занятия букмекерской деятельностью и купли-продажи валюты оказался неплатежеспособным, и, в 2010г. спекулируя на имеющейся с занимавшими руководящие посты в полиции полковником Кареном Бабакехяном, генерал-майором Нерсесом Назаряном и его сыном - владельцем действующей в Ереване сети супермаркетов “Москвичка” Арменом Назаряном - близости и обусловленном этим к нему доверии, путем обмана и злоупотребления доверием, под предлогом вложения в предпринимательскую деятельность и извлечения из нее выгоды совершил хищение чужих денежных средств в особо крупном размере и завладел правом на их недвижимое имущество.
На предыдущем судебном заседании Артур Андреасян заявил, что не согласен с предъявленным ему обвинением и считает, что он не совершал преступления, мошенничества, а просто взял в долг.