Դատապարտյալը խոստացել է մեկ այլ դատապարտյալի տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց»՝ 400000 դրամի դիմաց. Բախտակիցներն իրար ներեցին՝ խարդախության համար 07/19/2014   15:07  |  Քրեական խրոնիկոն
Նախկինում 6 անգամ դատապարտված, ներկայումս ՀՀ արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրող Գ.Վասիլյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խարդախություն, մեղադրանքով գործը կարճվել և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է:
Ըստ մեղադրանքի՝ դատապարտյալը 2012 թվականի հուլիսի 11-ից քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրելու ընթացքում՝ 2013 թվականի փետրվար ամսվա սկզբին՝ գործով չպարզված օրը և ժամին, խարդախություն կատարելու դիտավորությամբ, իր կողմից օգտագործվող բջջային հեռախոսահամարից զանգահարել է տուժող Հայաստան Հակոբյանի բջջային հեռախոսահամարին և վերջինիս ամուսնուն` Ա.Հակոբյանին, «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկից, իբրև բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջոցով, մինչև 2013 թվականի փետրվարի 18-ը, «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու պատրվակով պահանջել է 400000 ՀՀ դրամ գումար և հայտնել, որ նշված գումարը փոխանցի իր մորը` Ն.Բաղդասարյանին:
2013 թվականի փետրվար ամսվա սկզբին՝ գործով չպարզված օրը և ժամին, երկու անձանց ներկայությամբ Հայաստան Հակոբյանը 400000 ՀՀ դրամ գումարը փոխանցել է Ն.Բաղդասարյանին և հայտնել, որ այդ գումարով Գ.Վասիլյանը պետք է Ա.Հակոբյանին «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխի «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ:
Ն.Բաղդասարյանը գումարը փոխանցել է որդու կողմից ուղարկված, իրեն անծանոթ, գործով չպարզված անձին: Հ.Հակոբյանը գումարը փոխանցելուց հետո զանգահարել է Գ.Վասիլյանին, սակայն վերջինս չի պատասխանել հեռախոսազանգերին, որից նա հասկացել է, որ Գ.Վասիլյանն իրեն խաբել է, չի կազմակերպել Ա.Հակոբյանի տեղափոխումը և տիրացել գումարին:
Տուժող Հ.Հակոբյանը 16.07.2014 թվականի դատական նիստի ընթացքում հայտնել է, որ նախաքննության ընթացքում իր կողմից տրված ցուցմունքերը պնդում է, սակայն հաշվի առնելով, որ իրեն պատճառված վնասը` 400000 ՀՀ դրամը, ամբողջությամբ վերականգնվել է, ինչպես նաև այն, որ ինքը հաշտվել է ամբաստանյալ Գ.Վասիլյանի հետ և վերջինիս նկատմամբ որևէ պահանջ չունի, միջնորդել է Գ.Վասիլյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճել և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել:
Ամբաստանյալ Գ.Վասիլյանը հայտնել է, որ առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչում, տուժող Հ.Հակոբյանին պատճառված վնասը` 400000 ՀՀ դրամը, ամբողջությամբ փոխհատուցվել է և վերջինիս հետ հաշտվել են:
Դատարանն էլ հաշվի առնելով, որ տուժող Հ.Հակոբյանին պատճառված վնասն ամբողջությամբ հատուցվել է և տուժողը հաշտվել է ամբաստանյալ Գ.Վասիլյանի հետ, գտել է, որ գործի վարույթը պետք է կարճել և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել:

Суд в Армении прекратил уголовное дело в отношении заключенного УИУ “Больница для осужденных”, попавшегося на мошенничестве 07/19/2014 15:51 | Криминальная хроника
Дело против Г. Василяна, осужденного ранее шесть раз, а ныне отбывающего срок в УИУ “Больница для осужденных” по обвинению в совершении деяния, предусмотренного ч.1ст. 178 УК РА – “мошенничестве”, прекращено, и уголовное преследование в отношении него приостановлено.
Согласно обвинению, осужденный в ходе отбывания наказания в уголовно-исполнительном учреждении в начале февраля 2013г., вынашивая умысел на совершение мошенничества, позвонил со своего мобильного телефона потерпевшей Айстан Акопян и ее супругу – А. Акопяну и якобы от УИУ “Раздан” через высокопоставленного чиновника потребовал под предлогом перевода в УИУ “Больница для осужденных” 400000 драмов и заявил, чтобы указанную сумму передали его матери- Н. Багдасарян
Айастан Акопян в присутствии двух лиц передала 400 тыс. драмов Н. Багдасарян и заявила, что с помощью этой суммы Г. Василян должен перевести А. Акопяна из УИУ “Раздан” в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”.
Н. Багдасарян передала отправленную сыном сумму незнакомому лицу, личность которого не установлена. А. Акопян после выдачи суммы позвонила Г. Василяну, однако последний не ответил на ее телефонные звонки: она пришла к выводу, что Г. Василян обманул ее, не организовал перевода А. Акопяна и прикарманил деньги.
Потерпевшая А. Акопян на состоявшемся 16 июля 2014г. заседании суда заявила, что настаивает на своих показаниях, данных ею в ходе предварительного следствия, однако с учетом того, что причиненный ей ущерб в размере 400 тыс. драмов полностью возмещен, а также принимая во внимание тот факт, что она пошла на мировую с подсудимым Г. Василяном и не имеет к нему претензий, ходатайствовала о прекращении в отношении Г. Василяна уголовного производства и приостановлении уголовного преследования.
Подсудимый Г. Василян заявил, что признает себя виновным в предъявленном ему обвинении и что возместил А. Акопян причиненный им ущерб и помирился с ней.
Суд, приняв во внимание вышеотмеченные факты, постановил прекратить производство по делу и приостановить в отношении подсудимого уголовное преследование.