Հերոինի աղմկահարույց գործով նոր մանրամասներ են ի հայտ դարձել. Թուրքիայի քաղաքացիները փորձել են Հայաստանն օգտագործել որպես տարանցիկ երկիր` թմրամիջոցը Եվրոպա տեղափոխելու համար 07/18/2014   08:08  |  Քրեական խրոնիկոն
Առանձնապես խոշոր չափերի հերոինի աղմկահարույց գործն արդեն դատարանում է: Ըստ մեղադրական եզրակացության, Օսման Ուղուրլուն  2013թ. սկզբներին պայմանավորվածություն ձեռք բերելով Թուրքիայի քաղաքացիներ հանդիսացող եղբայրներ` Մուստաֆա և Իսմայիլ Նարգեզների հետ,  Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից թմրամիջոց ձեռք բերելու և այն Ուկրաինա,  այնուհետև եվրոպական երկրներ տեղափոխելու վերաբերյալ:
Այդ նպատակով 2013թ. ապրիլի 12-ին Վրաստանում իր անվամբ հիմնադրել և գրանցել է «Հովո Լոջիստիք»  բեռնափոխադրումային ընկերությունը, որի անվամբ ձեռք բերել «ԴԱՖ» մակնիշի ավտոմեքենան,որտեղ կցորդի հատակային մասում պատրաստվել է հատուկ հարմարեցված թաքստոց:
2013թ. դեկտեմբեր ամսին Թբիլիսի քաղաքից ձեռք բերելով տախտակ, իբրև թե այդ տախտակը  Իրան տեղափոխելու պատրվակով, 2013թ. դեկտեմբերի 27-ին Վրաստանից «Բագրատաշեն» մաքսակետով ժամանել է Հայաստան, որտեղից էլ 2013թ. դեկտեմբերի 28-ին «Մեղրի» մաքսակետով մուտք է գործել Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածք:
Ավտոմեքենան բեռնաթափելուց և կայանատեղիում թողնելուց հետո, ըստ մեղադրական եզրակացության,  Օ.Ուղուրլուն բանալիները տրամադրել է Նարգեզների մատնանշած Նասրի անունով հանդես եկած անձին, ով կցորդի հատուկ հարմարեցված թաքստոցում տեղավորել է 850 կգ, 160գ, 467 մգ քաշով «հերոին»  տեսակի թմրամիջոց` 47 փաթեթներում:
2014թ. հունվարի 16-ին մուտք են գործել ՀՀ մաքսային տարածք, սակայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության վարչության կողմից ռենտգենյան «Ռապսկան»  սարքավորման միջոցով հայտնաբերվել է «օտար մարմնի» առկայությունը:
Ըստ մեղադրական եզրակացության,  Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին Օսման Ուղուրլուի հետ, իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել, տրանսպորտային միջոցի կցորդում պատրաստված հատուկ հարմարեցված թաքստոցում պահել, փոխադրել և մաքսային հսկողությունից թաքցնելով ՀՀ մաքսային սահմանով տեղափոխել է առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց:
Թուրքիայի 40-ամյա քաղաքացի, նախկինում դատված  Օսման Ուղուրլուին և Վրաստանի Հանրապետության քաղաքացի, 61-ամյա  Ավթանդիլ Մարտիաշվիլուն մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  215-րդ հոդվածի  2-րդ մասով՝ թմրամիջոցների մաքսանենգություն և  266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով՝ իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը:
18:27 30/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՇուրջ մեկ տոննա թմրամիջոցի ապօրինի շրջանառության գործով նախաքննությունն ավարտվել է
19:26 18/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ927 կգ հերոինի մաքսանենգության դեպքի առթիվ ձերբակալվել է նաև Թուրքիայի քաղաքացի

Стали известны новые подробности громкого дела о контрабанде около тонны героина с участием задержанного в Армении гражданина Турции 07/18/2014   10:15  |  Криминальная хроника
Громкое "героиновое дело" уже в суде. Согласно обвинительному заключению, Осман Угурлу в начале 2013г. договорился с гражданами Турции – братьями Мустафой и Исмаилом Наргезами о приобретении запретного зелья в Иране и провозе его в Украину, а оттуда в страны Европы.
С этой целью он 12 апреля 2013г. основал в Грузии и зарегистрировал компанию по грузоперевозкам “Ово Лоджистик”, на имя которой приобрел автомобиль марки “ДАФ”, где оборудовал специальный тайник.
В декабре 2013г. он приобрел древесину и под предлогом перевозки досок в Иран, 27 декабря 2013г. прибыл из Грузии через КПП “Баграташен” в Армению, откуда 28 декабря 2013г. через таможенный пункт “Мегри” попал на территорию ИРИ. Припарковав автомобиль для разгрузки товара, О. Угурлу отдал по указанию братьев Наргезов ключи от машины человеку, представившемуся как Насри, который в специально оборудованном тайнике спрятал героин, расфасованный в 47 пакетов весом 850 кг, 160 кг. и 467 кг..
16 января 2014г. он пересек границу Армении, однако рентген-сканер на таможне выявил в машине наличие инородного предмета.
Согласно обвинительному заключению, Автандил Мартиашвили и Осман Угурлу приобрели партию наркотиков в особо крупном размере с целью ее сбыта, спрятали товар в специальном тайнике, оборудованном в прицепе автомашины, и перевезли его через таможенный пункт .
40 –летнему гражданину Турции, ранее судимого Осману Угурлу и гражданину Грузии 61 –летнему Аватандилу Мартиашвили предъявлены обвинения по ч. 2ст. 2015 УК РА (“контрабанда наркотиков”) и п. 2 ч. 3 ст. 266 УК РА (“незаконный оборот наркотиков в особо крупном размере с целью сбыта”).