Կեղծ տվյալներով Թուրքիայի քաղաքացու անձնագրով սահմանն ապօրինի հատելու համար կինը դատապարտվեց ազատազրկման և տուգանքի 07/17/2014 15:30 | Քրեական խրոնիկոն
Ակնհայտ կեղծ տվյալներով ձեռք բերված ծննդյան վկայականի հիման վրա Թուրքիայի քաղաքացու անձնագրով Հայաստանի պետական սահմանը հատելու գործով ամբաստանյալ Ռուզաննա Յըլդըզն այսօր դատապարտվեց 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման և 300 հազար ՀՀ դրամ տուգանքի:
Դատարանը նրան մեղավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ փաստաթուղթ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը, և 329-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Պետական սահմանն ապօրինի հատելը:
Սկզբնապես նրան մեղադրանք էր 38-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական սահմանը ապօրինի հատելուն օժանդակելը, սակայն մեղադրող Հակոբյանը հրաժարվել էր այդ մեղադրանքից և փոխարենը պնդել 329-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանքը:
Մեղադրողը միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել երկուսուկես տարվա ազատազրկման, իսկ պաշտպան Արայիկ Ալվանդյանը՝ նշանակել ազատազրկման հետ չկապված պատիժ: Գործը դատարանում քննվել էր արագացված դատաքննության կարգով:
Գործով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ռուզաննա Յըլդըզը համաձայնության է եկել իրենց տանը վարձով բնակվող, մարմնավաճառությամբ զբաղվող, ՀՀ քաղաքացի մի կնոջ հետ՝ իրեն անհայտ հաճախորդի հետ ունեցած սեռական հարաբերությունից 2008 թվականի օգոստոսի 11-ին ծննդաբերած աղջկան պահելու և դաստիարակելու վերաբերյալ։
Որոշել են, որ քանի դեռ կինը չունի մշտական բնակության վայր և եկամտի աղբյուր, նրա երեխային Ռուզաննա Յըլդըզը կտանի Թուրքիա, որտեղ ապրում է ամուսնու ընտանիքի հետ։
Կինը երեխայի հետ մեկնել է Թուրքիա՝ երեխային Ռուզաննա Յրլդըզի մոտ թողնելու նպատակով, սակայն մուտքի արտոնագրի մեկամսյա օրինական ժամկետի ընթացքում չեն հասցրել երեխայի համար ձեռք բերել նոր փաստաթղթեր և վերադարձել են Երևան։
Որոշ ժամանակ անց կինը դստեր հետ կրկին մեկնել է Թուրքիա՝ Ռուզաննա Յըլդըզի մոտ, և վերադարձել միայնակ, իսկ Ռուզաննա Յըլդըզն ամուսնու՝ Մեվլուդ Յըլդըզի հետ, երեխային ներկայացրել են Թուրքիայի Քոնիա քաղաքի ՔԿԱԳ բաժին՝ որպես իրենց դուստր, և խնդրել վերջինիս տրամադրել ծննդյան վկայական՝ Մելեկ Յըլդըզ անվամբ։
Այնուհետև ակնհայտ կեղծ տվյալներով ձեռք բերված ծննդյան վկայականի հիման վրա երեխայի համար ստացել են Թուրքիայի քաղաքացու անձնագիրը, որից հետո Ռուզաննա Յըլդըզը Մելեկ Յըլդըզի հետ միասին այդ անձնագրով մի քանի անգամ մուտք են գործել ՀՀ և մեկնել, իսկ վերջին անգամ՝ 21.06.2011թ., ՀՀ են մուտք գործել Մելեկ Յըլդըզ անվամբ նախկին անձնագրի հիման վրա ստացված Թուրքիայի քաղաքացու մեկ այլ անձնագրով։
- 11/17/2024 11:43 Խոշոր ավտովթար՝ Արագածոտնի մարզում․ Պարտիզակի խաչմերուկում տուֆ քարով բարձված «ԶԻԼ»-ը կողաշրջվել է

Суд огласил приговор женщине, незаконно пресекшей госграницу Армении с подложным турецким паспортом 07/17/2014 16:12 | Криминальная хроника
Подсудимая по делу о незаконном пересечении госграницы Армении с добытым на основании свидетельства о рождении с заведомо ложными данными паспортом гражданина Турции Рузанна Йылдыз приговорена в четверг, 17 июля, к трем месяцам лишения свободы и к штрафу в размере 300 тыс. драмов.
Суд признал женщину виновной в совершении деяния, предусмотренного ч. 1ст. 325 УК РА (“подделка, сбыт или использование документов”) и ч. 1 ст. 329(“незаконное пересечение государственной границы).
Изначально ей было инкриминировали ч. 1 ст. 38-329(“пособничество в незаконном пересечении государственной границы”), однако обвинитель Акопян отказался от обвинения и настоял на обвинении по ч. 1 ст. 329.
Обвинитель ходатайствовал приговорить подсудимую к лишению свободы сроком до двух с половиной лет, а адвокат обвиняемой – Араик Алвандян – ходатайствовал о назначении наказания, не связанного с лишением свободы. Дело в суде рассматривалось в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства.
Следствием было установлено, что Рузанна Йылдыз вступила в сговор с арендовавшей у нее дома жилье гражданкой Армении, которая промышляла проституцией, по поводу сохранения и воспитания девочки, родившейся в августе 2008 году в результате связи с неизвестным клиентом.
Было решено, что пока у женщины нет постоянного места жительства и источника дохода, Рузанна Йылдыз заберет ее ребенка в Турцию, где и проживает вместе с семьей мужа.
Женщина уехала с ребенком в Турцию с тем, чтобы оставить девочку у Рузанны Йылдыз, однако не успела в установленные законом сроки приобрести для ребенка новые документы и вернулась в Ереван.
Спустя какое-то время женщина с дочерью вновь поехала в Турцию, к Рузанне Йылдыз, однако вернулась обратно одна. Рузанна Йылдыз и муж в отделе ЗАГСа турецкого города Конья представили ребенка как свою дочь и просили предоставить свидетельство о рождении на имя Мелек Йылдыз.
Затем на основании приобретенного свидетельства о рождении с заведомо ложными данными получили для ребенка паспорт гражданина Турции, после чего Рузанна Йылдыз вместе с мужем несколько раз с помощью этого паспорта приезжала в Армению. В последний раз, в июне 2011 года, она приехала в РА с другим турецким паспортом, полученным на основании предыдущего паспорта, выданного на имя Мелек Йылдыз.