Մալազիական ավիաուղիների Boeing 777 ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել. նախնական տեղեկություններով մահացել է մոտ 300 մարդ 07/17/2014   21:12  |  Միջազգային լրահոս
Մալազիական ավիաուղիների  Boeing 777 ինքնաթիռը Դոնեցկում` ռուս-ուկրաինական սահմանի մոտ վթարի է ենթարկվել: Ինքնաթիռում, նախնական տեղեկություններով,  եղել է 295 մարդ, բոլորը զոհվել են: Այս մասին հայտնում է ИТАР-ТАСС-ը: Հաղորդում է, որ ինքնաթիռը կատարել է  Ամստերդամ - Կուալա Լումպուր չվերթը եւ վթարի պահին գտնվել է ավելի քան 10 հազար մետր բարձրության վրա:
Մի քանի ուկրաինական ԶԼՄ-ներ նշում են, թե ինքնաթիռը խփվել է:
Ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ղեկավարությունն իր հերթին հերքել է իր մեղսակցությունը` ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու հարցում: Այս մասին նշում է «Интерфакс» գործակալությունը` հղում կատարելով ԴԺՀ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ Սերգեյ Կավտարաձեին:
Նա նշել է, որ աշխարհազորայինները չունեն համապատասխան զինամթերք եւ չեն կարող հարվածել 10 հազար մետր բարձրության վրա գտնվող ինքնաթիռը: Ըստ նրա, ինքնաթիռը խփել է ուկրաինական կողմը:

Boeing 777 малайзийских авиалиний разбился в Донецкой области: все находившиеся на борту самолета погибли 07/17/2014   19:49  |  Международные новости
Boeing 777 малайзийских авиалиний потерпел крушение в Донецкой области недалеко от российско-украинской границы. На борту, по предварительным данным, находились 295 человек, все они погибли, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на свои источники. По имеющейся информации, самолет следовал по маршруту Амстердам - Куала-Лумпур и перед крушением находился на высоте чуть более 10 тысяч метров. Ряд украинских СМИ сообщил о том, что лайнер был сбит.
В свою очередь, руководство самопровозглашенной Донецкой народной республики отрицает причастность к падению малазийского самолета "Боинг-777" под Донецком. Об этом "Интерфаксу" сообщил член Совбеза непризнанной республики Сергей Кавтарадзе.
По его словам, в распоряжении ополченцев отсутствует вооружение, способное сбить самолет на высоте в десять километров. Состоящие на вооружении ДНР переносные зенитно-ракетные комплексы имеют максимальную дальность поражения в три тысячи метров. По его мнению, самолет был сбит украинской стороной.