Էդուարդ Շարմազանով. Ադրբեջանն իրականացնում է ապակառուցողական եւ ապակայունացնող քաղաքականություն 07/16/2014 14:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 16-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստանում Լատվիայի պատվավոր հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը:
Ինչպես հայտնում են ԱԺ փոխնախագահի աշխատակազմից, Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է առաջիկայում Լատվիայի նախագահությունը Եվրոպական միությունում եւ հույս հայտնել, որ այն նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ քաղաքական հարաբերություններին եւ Հայաստան-Լատվիա փոխգործակցությանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւորում է ԵՄ-ի հետ երկխոսության շարունակականությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ նշելով, որ հակամարտությունների կարգավորման ուղին պատերազմը չէ: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իրականացնում է ապակառուցողական եւ ապակայունացնող քաղաքականություն: Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ Լատվիան եւ եվրոպական կառույցները ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից են:
Անդրադառնալով 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ ԱԺ փոխնախագահն ասել է, որ քանի դեռ միջազգային հանրությունը Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել ու չի գնահատել այն որպես մարդկության դեմ գործած մեծագույն չարիք, նշանակում է՝ դեռեւս չի բացառել նոր ցեղասպանությունների հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-լատվիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու միջխորհրդարանական կապերի խորացմանն առնչվող հարցեր: Կարեւորվել է հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու եւ շփման նոր եզրեր գտնելու անհրաժեշտությունը:

Вице-спикер НС Армении на встрече с латвийским послом указал на деструктивную и дестабилизирующую политику Азербайджана 07/16/2014   14:48  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении, руководитель группы дружбы Армения – Латвия Эдуард Шармазанов в среду, 16 июля, провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом Латвии в Армении Элитой Гавеле. На встрече присутствовал также почетный консул Латвии в Армении Армен Касабоглян.
Как сообщили в аппарате вице-спикера НС Армении, Эдуард Шармазанов подчеркнул важность предстоящего председательства Латвии в ЕС и выразил надежду на то, что сей факт придаст новый импульс политическим отношениям между Арменией и ЕС и взаимодействию между Арменией и Латвией. Он подчеркнул, что Армения придает важность продолжительному диалогу с ЕС.
Обратившись к вопросам, связанным с региональной безопасностью, вице-спикер НС Армении указал на важность мирного урегулирования Карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, исключив силовой метод урегулирования конфликтов. Вице-спикер подчеркнул, что Азербайджан осуществляет деструктивную и дестабилизирующую политику. Посол в свою очередь отметил, что Латвия и европейские структуры являются сторонниками исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.
Коснувшись вопроса международного признания Геноцида армян в Османской империи в 1915г., Эдуард Шармазанов заявил, что до тех пор, пока международное сообщество не признало Геноцид армян и не квалифицировало его как величайшее злодеяние против человечества, не исключена вероятность новых геноцидов.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся дальнейшего развития армяно-латвийских отношений и углубления межпарламентских связей. Была отмечена необходимость придания нового импульса отношениям и нахождения новых точек соприкосновения.