Սպանվել է ադրբեջանցիների կողմից արձակված գնդակից 07/15/2014   18:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ԼՂՀ քաղաքացին սպանվել է՝ գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ: Այս մասին  հաղորդագրություն է տարածել ԼՂՀ դատախազությունը:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ 2014թ. հուլիսի 14-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, Արվիդ Դանիելյանը Ասկերանի շրջանի վարչական տարածքում գտնվող Ակնա թաղամասի մերձակայքում տեղակայված` «Սարիջալու» կոչվող տեղանքում, Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության  հիմնադրամի «Ագրոտնտեսություն թիվ 1» ՓԲ ընկերությանը պատկանող` իրեն ամրակցված «Ջոն-դեր» մակնիշի 13-97 ՆԿ պետհամարանիշի  տրակտորով հերկի աշխատանքներ կատարելու ժամանակ, Ադրբեջանի Հանրապետության  զինված ուժերի մարտական դիրքերից ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու նպատակով, ազգային ատելության շարժառիթով արձակված կրակոցի հետևանքով,  դեմքի շրջանում ստացել է  հրազենային գնդակային վիրավորում և տեղում մահացել:
Փաստի առթիվ 2014թ. հուլիսի 14-ին ԼՂՀ ոստիկանության ՔՎ Ասկերանի շրջանի քննչական խմբի կողմից հարուցվել է թիվ 151026.14 քրեական գործը` ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով:
Նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարումը և հսկողությունն իրականացնում է Ասկերանի շրջանի դատախազությունը:

Мирный житель НКР убит пулей, выпущенной с азербайджанской стороны 07/16/2014 15:03 | Криминальная хроника
В местности, более известной как Сариджалу, расположенной близ района Акна в Аскеранском районе НКР 14 июля, около 14:00 по местному времени, выстрелом, произведенным со стороны ВС Азербайджана, убит мирный житель – гражданин НКР Арвид Даниелян.
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры НКР, Арвид Даниелян в ходе проведения пахотных работ на прикрепленном за ним тракторе, принадлежащем ЗАО “Агроэкономика №1”, в результате выстрела, произведенного с боевых позиций ВС Азербайджана с целью незаконного умышленного лишения другого человека жизни по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма, получил огнестрельное пулевое ранение в лицо и погиб на месте.
По факту 14 июля 2014г. следственная группа следственного управления Аскеранского района полиции НКР завела уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п.14 ч.2 ст.103 УК НКР.
Процессуальное руководство предварительным расследованием осуществляет прокуратура Аскеранского района.