Մի շարք պաշտոնատար անձինք կալանավորվել են՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայությունից ազատելու, ապօրինի տարկետումներ տրամադրելու համար 07/15/2014   14:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Զորակոչիկներին հիվանդությունների կեղծ ախտորոշումներով պարտադիր ժամկետային զինծառայությունից ազատելու, ապօրինի տարկետումներ տրամադրելու նպատակով մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից ձեռնարկված հանցավոր գործողությունների փաստերով ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի։ Մասնվորապես՝ Թալինի զինվորական կոմիսար, մայոր Տիգրան Արտաշեսի Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրերական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Գորիսի զիմկոնիսարիատի զորակոչային բաժանմունքի պետ, մայոր Սպարտակ Սուրիկի Բաղդասարյանին՝ ՀՀ քրեական օրենասգրքի 313-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Սրտաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի առիթմիալոգիայի բաժնի վարիչ, կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի անդամ Սվետլանա Վիկտորի Գրիգորյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը, հավելելով, որ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Իսկ Քանաքեռ-Զեյթուն բժշկական կենտրոնի Ակնաբուժական կլինիկայի բաժանմունքի վարիչ Ալլա Հայաստանի Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Հաշվի առնելով, որ Ա.Հովհաննիսյանը 1-ին խմբի հաշմանդամ է, նրա նկատմամբ խափանման միջոց չի ընտրվել, արգելանքից ազատ է արձակվել և  որոշում է կայացվել վերջինիս պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին:

В Армении ряд должностных лиц взяты под стражу за незаконное освобождение призывников от военной службы и предоставление им отсрочки 07/15/2014   15:45  |  Актуальная тема
В ходе предварительного расследования уголовного дела, возбужденного в следственном отделе Минобороны Армении по фактам незаконного освобождения призывников от обязательной военной службы и предоставления незаконной отсрочки на основании подложных диагнозов, военному комиссару Талина Тиграну Айрапетяну предъявлено обвинение по п. 2 ч. 2 ст. 313 и ч. ст. 235 УК РА, начальнику призывного отделения Горисского комиссариата, майору Спартаку Багдасаряну – по п. 2 ч. 2 ст. 313 и ч. 1 ст. 375 УК РА. Заведующему отделом аритмологии Научно-исследовательского института кардиологии, члену Центральной военной комиссии Светлане Григорян инкриминируют п. 2 ч. 4ст. 313 УК РА.
Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщила старший офицер следственной службы МО Армении Мэри Саргсян, добавив, что в отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
А заведующей отделением офтальмологической клиники медцентра “Канакер-Зейтун” Алле Ованнисян предъявлено обвинение по п. 2 ч. 2 ст. 313 УК РА и п. 3 ч. 3 ст. 313 УК РА. С учетом того, что А. Ованнисян является инвалидом первой группы, в отношении нее не была избрана мера пресечения. Было принято решение о временном прекращении ее полномочий.