Լեռնային Ղարաբաղի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 07/15/2014   15:41  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ դատախազությունն այսօր հաղորդագրություն է տարածել՝ օրեր առաջ Ադրբեջանի դիվերսիոն խմբավորման՝  ԼՂՀ տարածք ներթափանցելու դեպքի կապակցությամբ քրեական գործ հարուցելու վերաբերյալ:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության, ԼՂՀ Ազգային անվտանգության ծառայության և ԼՂՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տեղամասում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են պետական սահմանն ապօրինի հատած Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ 1968թ. ծնված Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը` զինված գործարանային արտադրության 7.62 մմ. տրամաչափի «КМС» տեսակի «TD 2042» համարի ինքնաձիգով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, գործարանային արտադրության 9 մմ տրամաչափի «ПМ» տեսակի «ВА 0033» համարի ատրճանակով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, երկու «Ф-1» տեսակի գործարանային արտադրության ձեռքի բեկորային մարտական նռնակներով և այլ ռազմամթերքով, 1960թ. ծնված Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը` զինված գործարանային արտադրության 7.62 մմ. տրամաչափի «АКМС» տեսակի «TF 7373» համարի ինքնաձիգով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, գործարանային արտադրության 9 մմ. տրամաչափի «ПМ» տեսակի «СН 3478» համարի ատրճանակով` համապատասխան խլացուցիչի հետ և այլ ռազմամթերքով, իսկ երրորդ անձը, որի տվյալները ճշտվում են, ձերբակալման պահին ցուցաբերել է դիմադրություն, որի արդյունքում նա ոչնչացվել է:
Նրանց մոտ հայտնաբերված պարագաները վերջիններիս կողմից օգտագործվել են դիվերսիոն-հետախուզական և լրտեսական գործողությունների համար:
Փաստի առթիվ հավաքագրված նախնական նյութերի հիման վրա, պետական սահմանն ապօրինի հատելու կապակցությամբ, հարուցվել է քրեական գործ:
Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը և Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը ձերբակալված են: Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևին առաջադրված է մեղադրանք և որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը:
Հարուցված քրեական գործով ԼՂՀ գլխավոր դատախազության կողմից ստեղծվել է օպերատիվ-քննչական խումբ, որում ընդգրկված են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության և ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների աշխատակիցներ:

Возбуждено уголовное дело по факту незаконного пересечения азербайджанскими диверсантами госграницы Нагорного Карабаха 07/15/2014   16:40  |  Актуальная тема
Генпрокуратура НКР сообщает о возбуждении уголовного дела по факту проникновения на территорию НКР азербайджанской диверсионной группы.
В результате оперативно-розыскных действий, предпринятых соответствующими подразделениями Минобороны, Службы национальной безопасности и полиции НКР в Шаумянском районе Нагорно-Карабахской Республики были обнаружены и арестованы граждане Азербайджана: 46-летний Гюлиев Шахбаз Джалалоглы и 54-летний Дилхам Гардашхан оглы Аскеров, которые незаконно пересекли государственную границу. Еще один гражданин Азербайджана, личность которого устанавливается, оказал сопротивление при аресте и был ликвидирован.
Сообщается, что Гюлиев Шахбаз Джалалоглы был вооружен автоматом заводского производства “КМС” калибра 7.62 с номером “TD 2042” с соответствующим глушителем, а также 9-миллиметровым пистолетом “ПМ” с номером “ВА 0033” с соответствующим глушителем, двумя боевыми гранатами Ф-1 и другими боеприпасами. Дилхам Гардашхан оглы Аскеров был вооружен автоматом заводского производства “АКМС” калибра 7.62 с номером “TF 7373” с соответствующим глушителем, 9-миллиметровым пистолетом “ПМ” с номером СН 3478 с соответствующим глушителем и другими боеприпасами.
Обнаруженные у них оружия и боеприпасы использовались ими для диверсионно-разведывательной деятельности и шпионажа.
На основании собранных предварительных материалов по факту незаконного пересечения границы возбуждено уголовное дело.
Гюлиев Шахбаз Джалалоглы и Дилхам Гардашхан оглы Аскеров арестованы. Гюлиев Шахбаз Джалалоглы предъявлено обвинение. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
По возбужденному уголовному делу Генпрокуратура НКР сформировала оперативно-следственную группу, в которую вошли сотрудники Службы нацбезопасности НКР и соответствующие подразделения полиции РА.
Уголовное дело находится в производстве Службы нацбезопасности НКР, ведется расследование.
В установленном законе порядке будет предоставлена дополнительная информация о результатах расследования.