Ադրբեջանը փորձում է լարվածությամբ ազդել բանակցային գործընթացի վրա` միակողմանի զիջումներ ստանալու նպատակով. Պնախարար 07/15/2014   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ադրբեջանը միշտ էլ փորձել է ակտիվ լինել, միշտ էլ փորձել է լարվածություն ստեղծել առաջին գծում` ներքաղաքական և միջազգային խնդիրներ իրականացնելու համար` փորձելով ազդել այն կառույցների վրա, ովքեր որ զբաղվում են ղարաբաղյան խնդրով` չհասկանալով, որ ՀՀ-ն, ԼՂՀ-ն, մեր ժողովուրդը երբեք չեն ուզում երկրորդ անգամ պարտադրված վիճակում լինել»,- պատասխանելով Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում ռազմական գործողությունների ակտիվացման մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին` ասաց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ առաջին անգամ պարտադրված պատերազմից Արցախի ժողովուրդը պատվով է դուրս եկել, և Ադրբեջանն այսօր իր գործողություններով փորձում է լարվածությամբ ազդեցություն գործել բանակցային գործընթացի վրա:
«Երկխոսությունն ու վստահության մթնոլորտի ձևավորումն է այն միակ ճանապարհը, որով մենք կարող ենք ԼՂ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով հասցնել մինչև վերջ»,- ասաց պաշտպանության նախարարը և հավելեց, որ «միջազգային կառույցները, որոնք զբաղվում են ղարաբաղյան հարցով, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, Անջեյ Կասպրչիկը, համամիտ են այն առաջարկություններին, որ մենք անում ենք, իսկ վստահության մթնոլորտի մեջ մտնում է այնպիսի միջոցառումների իրականացումը, ինչպիսիք են դիպուկահարների հետ քաշելը, դիվերսիոն հետախուզական գործողություններից զերծ մնալը, խախտումների դեպքում միջազգային հետաքննության անցկացումը»:
Սեյրան Օհանյանը հայտարարեց, որ բոլոր այս հարցերը միջազգային միջնորդ կառույցների հետ բոլոր հանդիպումների ժամանակ հայկակական կողմը բարձրացնում է: Անդրադառնալով մոնիթորինգներին, որոնք անց է կացնում անձամբ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը և որոնց նպատակն է հետևել, որպեսզի հրադադարի ռեժիմը պահպանվի, պաշտպանության նախարարը նշեց. «Ցավոք, մենք գործ ունենք մի այնպիսի հարևանի հետ, որը այլ կերպ է մտածում, և մեզ մնում է մեր սկզբունքները պահպանել, մտածել յուրովի և արժանի հակահարված տալ` այդ խախտումները կանխարգելելու համար»:
Լրագրողների հարցերին ի պատասխան` Սեյրան Օհանյանն անդրադարձավ նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Ուրուգվայում արած հայտարարությանը, որում նա ցավ էր հայտնել, որ Ռուսաստանը զենք է մատակարարում Ադրբեջանին:
Նախարարը հայտնեց, որ ինքը ևս կիսում է նախագահի այդ մտահոգությունը, բայց և կարծիք հայտնեց, որ «մեր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ գտնվում է ավելի բարձր մակարդակի, քան նրանց հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ»:

Азербайджан путем нагнетания напряженности на передовой пытается повлиять на переговорный процесс - глава Минобороны Армении 07/15/2014   16:14  |  Лента новостей
“Азербайджан всегда пытался активничать и нагнетать напряженность на передовой для решения внутриполитических и международных проблем, оказывать влияние на те структуры, которые занимаются Карабахской проблемой. Армения и НКР, наш народ ни в коем случае не хотят во второй раз оказаться в положении, когда нам навязывают войну”, -заявил министр обороны Армении Сейран Оганян, отвечая на вопрос ИА “Фактинфо” по поводу активизации в последнее время военных действий со стороны Азербайджана.
Глава Минобороны Армении подчеркнул, что в первый раз народ Арцаха вышел с честью из навязанной ему войны. Азербайджан и теперь пытается своими действиями, направленными на эскалацию напряженности, повлиять на переговорный процесс с тем, чтобы добиться односторонних уступок.
“Единственный способ, благодаря которому мы можем урегулировать карабахскую проблему мирным, политическим путем, – это диалог и формирование атмосферы доверия”, – заявил министр, добавив, что сопредседатели МГ ОБСЕ, личный представитель Действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик согласны с нашими предложениями, а формирование атмосферы доверия подразумевает проведение следующих мероприятий: отвод снайперов, отказ от диверсионно-разведывательных действий и проведение международного расследования фактов нарушения. Сейран Оганян заявил, что армянская сторона затрагивала эти вопросы на всех встречах с посредниками. Коснувшись мониторингов, которые проводятся личным представителем Действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком и которые имеют целью проследить за тем, чтобы режим прекращения огня соблюдался, министр обороны отметил: “К сожалению, мы имеем дело с такими соседями, которые думают иначе, и нам остается придерживаться своих принципов и давать адекватный ответ для пресечения этих нарушений”.
Комментируя заявление президента Сержа Саргсяна по поводу того, что Армения обеспокоена поставками Россией вооружений Азербайджану, С. Оганян отметил, что разделяет эту обеспокоенность, однако выразил мнение, что “наше военно-техническое сотрудничество с Россией находится на более высоком уровне”.