Դեսպան Տիգրան Սարգսյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց ԱՄՆ Նախագահին 07/15/2014 12:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը հուլիսի 14-ին իր հավատարմագրերը հանձնեց ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամային: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայք-էջից:
Հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությանը դեսպան Սարգսյանը նշեց, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները առանձնանում են բարձր մակարդակով և արդյունավետ համագործակցութամբ։ ՀՀ դեսպանը հավելեց, որ երկու երկրների միջև առկա է հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ, և իր առաքելությունն ուղղված է լինելու փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանն ու փոխգործակցության շրջանակի ընդլայնմանը:
Ողջունելով և շնորհավորելով Տիգրան Սարգսյանին դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբաման վստահություն հայտնեց, որ ՀՀ նորանշանակ դեսպանն իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները լավագույնս կծառայեցնի երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև հարաբերությունների խորացման գործին:
Նախագահ Օբաման շեշտեց, որ Միացյալ Նահանգները կարևորում է Հայաստանի հետ փոխադարձ հարգանքի և շահերի վրա հիմնված հարաբերությունները, գործընկերությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում, ինչպես նաև ժողովրդավարության ամրապնդման և տնտեսական զարգացման ուղղությամբ համագործակցությունը:
Նախագահ Օբաման ընդգծեց նաև, որ Միացյալ Նահանգները բարձր է գնահատում Հայաստանի հանձնառությունը՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և ամրապնդելու Հարավային Կովկասի անվտանգությունը:
Զրուցակիցները ընդգծեցին, որ ամերիկահայ համայնքը կարևոր դերակատարություն ունի երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում:

Посол Армении Тигран Саркисян вручил верительные грамоты президенту США 07/15/2014   12:53  |  Лента новостей
Новоназначенный посол Армении в США Тигран Саркисян вручил верительные грамоты президенту Соединенных Штатов Америки Бараку Обаме. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В ходе торжественной церемонии, Саркисян отметил, что армяно-американские отношения выделяются высоким уровнем и эффективным сотрудничеством. По его словам, существует серьезный потенциал для развития отношений двух стран, и его миссия будет направлена на развитие сотрудничества и расширение круга взаимодействия.
Поздравив Тиграна Саркисяна с назначением, Барак Обама выразил уверенность, что богатый опыт и знания новоназначенного посла послужат делу углубления отношений между двумя дружественными народами.
Глава Белого дома подчеркнул, что США придают важность отношениям с Арменией, основанным на взаимном уважении и интересах, а также деятельности в международных миротворческих миссиях и сотрудничеству, направленному на укрепление демократии и экономическое развитие.
Президент Обама также подчеркнул, что США высоко ценят приверженность Армении мирному урегулированию Карабахского конфликта и укреплению безопасности на Южном Кавказе.
Собеседники отметили важную роль армянской общины США в деле развития дружественных отношений между двумя странами.