Ադրբեջանը ցանկանում է կապ հաստատել իր դիվերսանտի հետ 07/14/2014   13:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի իշխանությունները դիմել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե՝ այդ երկրի քաղաքացի Գուլիև Շահբազ Ջալալօղլուի հետ կապ հաստատելու խնդրանքով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ԿԽՄԿ երևանյան պատվիրակության գրասենյակից:
«ԿԽՄԿ միջազգային կոմիտեն պաշտոնապես հանդես է եկել նամակներով` խնդրելով պարզաբանել և ճշտել Ադդրբեջանի քաղաքացու հետ կապված տեղեկությունները»,- մեզ հետ զրույցում նշեց ԿԽՄԿ երևանյան պատվիրակության հաղորդակցական ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Հիշեցնենք` Ադրբեջանի քաղաքացի Գուլիև Շահբազ Ջալալօղլուն ձերբակալվել էր ԼՂՀ Քարվաճառի շրջանում կատարված դիվերսիոն գործողությունների փորձի ժամանակ:
Որպես ապացույց, որ Ջալալօղլուն հատկապես ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի անդամ է, հուլիսի 10-ին ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը հրապարակեց նրա լուսանկարը, անձնական տվյալները, ինչպես նաև` դիվերսանտներից առգրաված զենք-զինամթերքի լուսանկարներն ու Ադրբեջանի դրոշը:
Մինչդեռ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պնդում է, որ ձերբակալվածն Ադրբեջանի զինված ուժերում չի ծառայում։ Ավելի ուշ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը հայտարարեց ևս մեկ դիվերսանտի հայտնաբերման ու ոչնչացման մասին:
Նա սպանվել էր հուլիսի 11-ին՝ փոխհրաձգության ժամանակ, որի ընթացքում նա սպանել էր հայ սպա, մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և վիրավորել մի կնոջ:
Ի դեպ, հենց այդ օրերին էլ Քարվաճառում անհետացել էր անասնապահությամբ զբաղվող հայ 17-ամյա պատանին: Հարազատները նրա անհետացումը կապում են հենց այդ դիվերսիոն խմբի ներթափանցման հետ և վստահ են, որ դիվերսանտները Սմբատին առևանգել ու տարել են իրենց հետ:
11:40 12/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴիվերսիոն խմբի չեզոքացման ժամանակ զոհվել է մեկ սպա, վիրավորվել՝ մի կին

Азербайджан просит МККК помочь выйти на связь со своим гражданином, задержанным в карабахском Карвачаре при попытке диверсии 07/14/2014   13:41  |  Актуальная тема
Власти Азербайджана обратились в Международный Комитет Красного Креста(МККК) с просьбой установить связь со своим гражданином Гулиевым Шахбазом Джалалоглы. Об этом ИА “Фактинфо” сообщили в ереванском офисе МККК.
“МККК выступила с официальным обращением, в котором просила уточнить сведения о гражданине Азербайджана”, - сообщил в беседе с “Фактинфо” руководитель программ по коммуникации армянской делегации МККК Зара Аматуни.
Напомним, Гулиев Шахбаз Джалалоглы был задержан при попытке проведения диверсионных действий в Карвачарском районе НКР.
В качестве доказательства, подтверждающего тот факт, что Джалалогли является членом азербайджанской диверсионной группы, Минобороны НКР опубликовало его фотографии, личные данные, а также изъятые у диверсантов снимки оружия и боеприпасов и азербайджанский флаг.
Между тем Минобороны Азербайджана утверждает, что арестованный не служит в азербайджанских ВС.
Позже Армия обороны НКР сообщило об обнаружении и ликвидации еще одного диверсанта. Он был убит 11 июля в ходе перестрелки, во время которой погиб армянский офицер Саркис Абрамян и была ранена женщина.
Отметим, что именно в эти дни исчез 17-летний армянин, который занимался скотоводством. Родные юноши связывают его исчезновение с попыткой проникновения этой диверсионной группы противника и уверены, что диверсанты похитили Смбата и увезли к себе.