«ԱրմենՏել»-ում ներկայումս հարկային ստուգումներ են իրականացվում 07/11/2014   13:00  |  Քրեական խրոնիկոն
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ում ներկայում անցկացվում է հարկային ստուգում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ընկերության Հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից` պատասխանելով նախօրեին մեր կայքում հրապարակված «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Իգոր Կլիմկոն հետախուզվում է Հայաստանի իրավապահների կողմից» հոդվածում ներկայացված տեղեկությունների մասին մեր պաշտոնական հարցմանը:
Ընկերությունից ստացված պատասխանում ասվում է նաև, որ հիշյալ հարկային ստուգումներն իրականացնվում են` «այլ ընկերության կողմից հարկային պարտավորությունների չկատարման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, և այդ առնչությամբ ընկերությունը չի ստացել որևէ արձանագրություն ՀՀ հարկային մարմինների կողմից»։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ԱԱԾ վարույթում քննվող «ԱրմենՏել» -ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից թույլ տրված չարաշահումների կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, մեր տեղեկություններով, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Ընկերության մեկ այլ նախկին աշխատակից էլ ձերբակալվել է արտերկրում և առաջիկայում կտեղափոխվի Հայաստան: Նշենք նաև, որ խոսքը 10-15 մլրդ դրամի սահմաններում կատարված ֆինանսական չարաշահումների մասին է:
Այս հարցի առնչությամբ էլ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ից «Փաստինֆո»-ին հայտնում են, որ ընկերությունը՝ «որպես պարտաճանաչ և խոշոր հարկ վճարող, իր հարկային պարտավորությունները կատարում է բացառապես ՀՀ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և շրջանակներում» և, որ «ԱրմենՏել»  ՓԲԸ հարկային պարտականությունների կատարման մասին տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ՀՀ հարկային մարմինների կողմից հրապարակվող Խոշոր հարկ վճարողների վերաբերյալ տեղեկատվական ցանկերից»:
Ինչ վերաբերում է հարցի իրավական կողմին և հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ տեղեկություններին, «ԱրմենՏել»-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հրաժարվեցին մեկնաբանել` պատճառաբանելով, որ իրավասու չեն մեկանաբանել «հետագա գործողությունները, որոնք իրականացվում են  իրավապահ մարմինների կողմից և գտնվում են նրանց իրավասության ներքո»։

В ЗАО “АрменТел” проходит налоговая проверка 07/11/2014 13:32 | Криминальная хроника
В настоящее время в ЗАО “АрменТел” проводится налоговая проверка. Об этом ИА “Фактинфо” сообщили в пресс-центре компании, отвечая на официальный запрос нашего агентства по поводу сведений, опубликованных накануне на сайте в статье под заголовком “Экс-гендиректор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко разыскивается армянскими правоохранителями”.
В ответе компании говорится, что налоговая проверка проводится “в рамках уголовного дела, возбужденного по факту невыполнения другим предприятием своих налоговых обязательств”, и что компания в этой связи не получала протокола от налоговых органов РА.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, в рамках расследуемого в производстве СНБ РА уголовного дела, возбужденного в связи с допущенными высокопоставленными чиновниками ЗАО “АрменТел” злоупотреблениями, по имеющимся у нас сведениям, экс- гендиректор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко объявлен в розыск.
Еще один сотрудник компании был задержан за рубежом и в ближайшее время планируется экстрадировать его в Армению. Отметим, что речь идет о финансовых злоупотреблениях на 10-15 млрд. драмов. Что касается данного вопроса, то в ЗАО “АрменТел” ИА “Фактинфо” сообщили, что компания “как добросовестный и крупный налогоплательщик выполняет свои налоговые обязательства исключительно в рамках и в порядке, установленном налоговым законодательством РА”, и что сведения по поводу выполнения ЗАО “АрменТел” своих налоговых обязательств можно уточнить в информационных списках налогоплательщиков.
Что касается правовой стороны дела и сведений об уголовном деле, в службе по связям с общественностью ЗАО “АрменТел” воздержались от комментариев, сославшись на то, что они не правомочны комментировать дальнейшие действия, проводимые правоохранительными органами и находящиеся под их юрисдикцией“.