Իշխանությունը կամ պետք է ազատի կամ ընդունի, որ հետապնդում է քաղաքական հայացքների համար. Շանթ Հարությունյանի գործով ամբաստանյալ 07/09/2014 16:34 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի ու մյուսների գործով այսօրվա նիստում ավարտվեց գործով իրեղեն ապացույցների հետազոտումը:
Շանթ Հարությունյանը հայտարարեց, որ վարույթ իրականացնող մարմինը միտումնավոր կերպով ապացույց չի ճանաչել իրենցից առգրավված առարկաների մի մասը, մասնավորապես՝ իր անչափահաս որդու լուսանկարչական ապարատը և զրահաբաճկոնը:
Ըստ Շ.Հարությունյանի՝ մասնավորապես՝ վերջինս որպես ապացույց չի ճանաչվել, քանի որ հակառակ դեպքում այն ցույց կտար, որ իրենք ընդամենը պաշտպանվում էին:
Իսկ ամբաստանյալ Արմեն Հովհաննիսյանը հավելեց. «Մենք կալանավոր չենք, մենք գերի ենք իշխանությանը ձեռքում, շինծու ապացույցներ են ներկայացնում, որ մենք խուլիգան ենք»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ իշխանությունը երկու ելք ունի ստեղծված իրավիճակում՝ կամ ազատել իրենց, կամ հայտարարել, որ իրենք հետապնդվում են քաղաքական հայացքների համար:
«Մենք ունենք արժանապատվություն, ինքնասիրություն ու իրավունք, որը պահանջում ենք՝ արժանապատիվ ապրել»,- ասաց նա:

Подсудимый по делу Шанта Арутюняна: Власть должна либо освободить нас, либо признать, что преследует за политические взгляды 07/09/2014 17:30 | Актуальная тема
На сегодняшнем заседании суда по делу о беспорядках в центре Еревана 5 ноября 2013 года, по которому в качестве обвиняемых проходят лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян и еще несколько человек, завершилось исследование вещественных доказательств по делу.
Шант Арутюнян заявил, что орган, осуществляющий производство, намеренно не признал доказательством часть изъятых у них предметов, в частности, фотоаппарат его несовершеннолетнего сына и бронежилет.
По словам Шанта Арутюняна, бронежилет не признали в качестве доказательства, поскольку в противном случае он бы показал, что они всего лишь защищались.
“Мы не заключенные, мы заложники в руках властей нам: предъявляют сфабрикованные доказательства, что мы якобы хулиганы”, - добавил подсудимый Армен Ованнисян, подчеркнув, что у власти есть два выхода из создавшейся ситуации – либо освободить их, либо заявить, что их преследуют за политические взгляды.