Երեխային մանկատուն չհանձնելու համար կեղծ տվյալներով Թուրքիայի քաղաքացու անձնագիր են ձեռք բերել 07/08/2014 16:40 | Քրեական խրոնիկոն
Ակնհայտ կեղծ տվյալներով ձեռք բերված ծննդյան վկայականի հիման վրա Թուրքիայի քաղաքացու անձնագրով Հայաստանի պետական սահմանը հատելուն երեխային օժանդակելու գործով ամբաստանյալ Ռուզաննա Յըլդըզն այսօր միջնորդեց իր դեմ գործը քննել արագացված դատաքննության կարգով:
Ամբաստանյալը հայտարարեց, որ ընդունում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ փաստաթուղթ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը, և 38-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական սահմանը ապօրինի հատելուն օժանդակելը, իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Դատարանը բավարարեց ամբաստանյալի միջնորդությունը:
Մեղադրողը միջնորդեց ամբաստանյալին դատապարտել երկուսուկես տարվա ազատազրկման, իսկ պաշտպան Արայիկ Ալվանդյանը՝ նշանակել ազատազրկման հետ չկապված պատիժ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց պաշտպանը, փաստաթուղթ ձեռք բերելը երեխային պահելու միակ ձևն էր, հակառակ դեպքում երեխան պետք է հանձնվեր մանկատուն և կորեր: Ներկայումս երեխան 6 տարեկան է:
Գործով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ռուզաննա Յըլդըզը համաձայնության է եկել իրենց տանը վարձով բնակվող, մարմնավաճառությամբ զբաղվող ՀՀ քաղաքացի մի կնոջ հետ՝ իրեն անհայտ հաճախորդի հետ ունեցած սեռական հարաբերությունից 2008 թվականի օգոստոսի 11-ին ծննդաբերած աղջկան պահելու և դաստիարակելու վերաբերյալ։
Որոշել են, որ քանի դեռ կինը չունի մշտական բնակության վայր և եկամտի աղբյուր, նրա երեխային Ռուզաննա Յըլդըզը կտանի Թուրքիա, որտեղ ապրում է ամուսնու ընտանիքի հետ։
Կինը երեխայի հետ մեկնել է Թուրքիա՝ երեխային Ռուզաննա Յրլդըզի մոտ թողնելու նպատակով, սակայն մուտքի արտոնագրի մեկամսյա օրինական ժամկետի ընթացքում չեն հասցրել երեխայի համար ձեռք բերել նոր փաստաթղթեր և վերադարձել են Երևան։
Որոշ ժամանակ անց կինը դստեր հետ կրկին մեկնել է Թուրքիա՝ Ռուզաննա Յըլդըզի մոտ, և վերադարձել միայնակ, իսկ Ռուզաննա Յըլդըզը ամուսնու՝ Մեվլուդ Յըլդըզի հետ երեխային ներկայացրել են Թուրքիայի Քոնիա քաղաքի ՔԿԱԳ բաժին՝ որպես իրենց դուստր, և խնդրել վերջինիս տրամադրել ծննդյան վկայական՝ Մելեկ Յըլդըզ անվամբ։
Այնուհետև ակնհայտ կեղծ տվյալներով ձեռք բերված ծննդյան վկայականի հիման վրա երեխայի համար ստացել են Թուրքիայի քաղաքացու անձնագիրը, որից հետո Ռուզաննա Յըլդըզը Մելեկ Յըլդըզի հետ միասին այդ անձնագրով մի քանի անգամ մուտք են գործել ՀՀ և մեկնել, իսկ վերջին անգամ՝ 21.06.2011թ., ՀՀ են մուտք գործել Մելեկ Յըլդըզ անվամբ նախկին անձնագրի հիման վրա ստացված Թուրքիայի քաղաքացու մեկ այլ անձնագրով։

Жительница Турции добыла поддельный турецкий паспорт для незаконнорожденной дочери своей квартирантки из Армении, чтобы ребенок не попал в детдом 07/08/2014   17:40  |  Криминальная хроника
Подсудимая по делу о пособничестве ребенку в незаконном пересечении госграницы Армении с паспортом гражданина Турции Рузанна Йылдыз сегодня ходатайствовала о проведении судебного разбирательства в ускоренном порядке. Отмечается, что турецкий паспорт был приобретен на основании свидетельства о рождении с заведомо ложными данными.
Подсудимая заявила, что признает себя виновной в предъявленном ей обвинении в совершении деяний, предусмотренных ч. 1ст. 325 УК РА (“подделка, сбыт или использование документов”) и ч. 1 ст. 38-329(“пособничество в незаконном пересечении государственной границы”). Суд удовлетворил ходатайство подсудимой.
Прокурор просил приговорить подсудимую к лишению свободы сроком до двух с половиной лет, а адвокат обвиняемой – Араик Алвандян – ходатайствовал о назначении наказания, не связанного с лишением свободы.
Как отметил в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” адвокат, приобретение документов являлось единственным способом сохранить ребенка, в противном случае девочку отдали бы в детский дом. В настоящее время ребенку 6 лет.
Следствием было установлено, что Рузанна Йылдыз вступила в сговор с арендовавшей у нее дома жилье гражданкой Армении, которая промышляла проституцией, по поводу  сохранения и воспитания девочки, родившейся в 2008 году в результате связи с неизвестным клиентом.
Было решено, что пока у женщины нет постоянного места жительства и источника дохода, Рузанна Йылдыз заберет ее ребенка в Турцию, где и проживает вместе с семьей мужа.
Женщина уехала с ребенком в Турцию с тем, чтобы оставить девочку у Рузанны Йылдыз, однако не успела в установленные законом сроки приобрести для ребенка новые документы и вернулась в Ереван.
Спустя какое-то время женщина с дочерью вновь поехала в Турцию, к Рузанне Йылдыз, однако вернулась обратно одна. Рузанна Йылдыз и муж в отделе ЗАГСа турецкого города Конья представили ребенка как свою дочь и просили предоставить свидетельство о рождении на имя Мелек Йылдыз.
Затем на основании приобретенного свидетельства о рождении с заведомо ложными данными получили для ребенка паспорт гражданина Турции, после чего Рузанна Йылдыз вместе с мужем несколько раз с помощью этого паспорта приезжала в Армению. В последний раз, в июне 2011 года, она приехала в РА с другим турецким паспортом, полученным на основании предыдущего паспорта, выданного на имя Мелек Йылдыз.