Հայ-արգենտինյան միջպետական հարաբերությունների առանցքում կարևորվել է ապակենտրոնացված համագործակցությունը 07/08/2014 08:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Արգենտինայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 7-ին հանդիպում է ունեցել Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության նախագահ (քաղաքապետ) Մաուրիսիո Մակրիի հետ:
Հայ-արգենտինյան միջպետական հարաբերությունների առանցքում երկուստեք կարևորվել է ապակենտրոնացված համագործակցությունը, որը, զրուցակիցների համոզմամբ, ուրույն դեր ունի նաև երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ու մշակութային արժեքների փոխճանաչելիության գործում: Սերժ Սարգսյանը և քաղաքապետ Մաուրիսիո Մակրին ընդգծել են, որ այդ ուղղությամբ առաջին քայլն արվել է շուրջ մեկ ու կես տասնամյակ առաջ` հռչակելով Բուենոս Այրեսը և Երևանը քույր քաղաքներ:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Մաուրիսիո Մակրիի՝ 2012թ. Երևան կատարած այցելությունը, որի ընթացքում տեղի է ունեցել Բուենոս Այրեսից Երևանին՝ գրքի միջազգային մայրաքաղաքի տիտղոսի փոխանցման արարողությունը: ՀՀ Նախագահը նշել է, որ այդ այցը երկու մայրաքաղաքների միջև համագործակցությանը նոր խթան է հաղորդել և հույս է հայտնել, որ նմանօրինակ այցելություններն ու փոխադարձ շփումները կկրեն պարբերական բնույթ՝ ներառելով փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված ընդգրկուն օրակարգ: Սերժ Սարգսյանը ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է հնարավորինս քաջալերել և աջակցել Երևան-Բուենոս Այրես ձևաչափով նոր նախաձեռնությունները և ծրագրերը:
Հանրապետության Նախագահն անդրադարձել է նաև Բուենոս Այրեսում հայկական ներկայությանը, որը երկու երկրները կապող ամուր կամուրջ է հանդիսանում: Նախագահի խոսքով, 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ գործած ծանրագույն հանցագործության՝ ցեղասպանության հետևանքով Արգենտինայում հաստատված հայերն արժանացել են ջերմ վերաբերմունքի: Սերժ Սարգսյանը ուրախությամբ է նշել, որ այս տարիների ընթացքում հայերն իրենց էական մասնակցությունն են բերել ինչպես Արգենտինայի, այնպես էլ Բուենոս Այրեսի զարգացմանը՝ հարստացնելով մշակութային բազմազանությամբ առանձնահատուկ այդ քաղաքի կյանքը:
Օգտվելով հանդիպման պատեհ առիթից՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորին շնորհակալություն է հայտնել Բուենոս Այրեսի քաղաքային իշխանություններին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու, ինչպես նաև Բուենոս Այրեսում Ցեղասպանության թանգարան հիմնելու որոշման համար, որը, ըստ Նախագահի, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում Արգենտինայի կողմից ևս մեկ անգնահատելի քայլ է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նաև շնորհավորել է Բուենոս Այրեսի քաղաքապետին և Արգենտինայի բարեկամ ժողովրդին՝ հուլիսի 9-ին նշվելիք երկրի Անկախության օրվա կապակցությամբ, մաղթել խաղաղություն, բարգավաճում և նորանոր նվաճումներ:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Մաուրիսիո Մակրին Հայաստանի Նախագահի այցի կապակցությամբ նրան է հանձնել Բուենոս Այրեսի բանալին և քաղաքի Պատվավոր այցելուի պատվոգիրը: Քաղաքապետարանից մեկնելուց առաջ Սերժ Սարգսյանը գրառում է թողել քաղաքապետարանի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Արգենտինայի պատգամավորների պալատի նախագահ Խուլիան Անդրես Դոմինգեսի հետ:
Հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ իր արտասահմանյան այցերի շրջանակներում առանձնակի կարևորություն է տալիս Օրենսդիր մարմինների ղեկավարների հետ հանդիպումներին, քանի որ, ըստ Նախագահի, դժվար է գերագնահատել այն դերը, որ օրենսդիրներն ունեն միջպետական հարաբերությունների զարգացման և փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու հարցերում: Նախագահի խոսքով, հայ-արգենտինյան հարաբերությունների համատեքստում Հայաստանն առանձնակի կարևորում է միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Արգենտինայի Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի ընդունումը հայ-արգենտինյան դարավոր բարեկամության նոր էջ է բացել և երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերին հաղորդել առանձնակի բովանդակություն: Երկուստեք կարևորվել են խորհրդարանական տարբեր մակարդակի պատվիրակությունների փոխայցելություններն ու միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջև շփումները:

Президент Армении и мэр Буэнос-Айреса отметили важность децентрализованного сотрудничества в контексте межгосударственных отношений 07/08/2014 11:19 | Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Аргентине президент Армении Серж Саргсян в понедельник, 7 июля, провел встречу с мэром города Буэнос-Айрес Маурисио Макри.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в контексте армяно-аргентинских межгосударственных отношений стороны подчеркнули важность децентрализованного сотрудничества, которое, по их убеждению, занимает особое место в деле укрепления дружбы двух народов и взаимного ознакомления с культурными ценностями. Серж Саргсян и Маурисио Макри подчеркнули, что первый шаг в этом направлении был сделан около полутора десятилетия назад, когда Буэнос-Айрес и Ереван были провозглашены городами-побратимами.
Серж Саргсян отметил также важность визита мэра Буэнос-Айреса в Ереван в 2012 году, в ходе которого состоялась церемония передачи Еревану титула Всемирной столицы книги. Президент Армении заявил, что этот визит может придать новый импульс сотрудничеству между двумя столицами. При этом он выразил надежду на то, что подобные визиты и взаимные контакты будут носить периодический характер и вбирать в себя обширную повестку, направленную на развитие партнерства. Серж САргсян подчеркнул, что Армения готова поощрять и содействовать новым инициативам и программам в формате Ереван-Буэнос-Айрес.
Глава армянского государства также коснулся деятельности армянской общины Буэнос-Айреса, подчеркнув, что она является прочным мостом, соединяющим обе страны. Серж Саргсян с радостью отметил, что в течение этих лет армяне внесли существенный вклад в развитие аргентинской столицы, обогатив жизнь этого города, отличающегося культурным многообразием.
Президент также выразил глубокую признательность городским властям Буэнос-Айреса за официальное признание Геноцида армян, а также решение основать в столице Аргентины Музей Геноцида армян, что, по словам главы армянского государства, является еще одним неоценимым вкладом со стороны Аргентины в дело международного признания и осуждения Геноцида армян.
Президент Армении Серж Саргсян также поздравил мэра Буэнос-Айреса с отмечаемым 9 июля Днем независимости Аргентины, пожелав мира, процветания и новых достижений.
Серж Саргсян также провел встречу со спикером Палаты депутатов Хулианом Андресом Домингесом. В начале встречи президент Армении отметил, что в рамках своих зарубежных визитов придает особую важность встречам с руководством законодательных органов, поскольку, по словам главы армянского государства, сложно переоценить ту роль, которую законодатели играют в вопросах развития межгосударственных отношений и формирования атмосферы взаимного доверия. По словам президента, в контексте армяно-аргентинских отношений Армения придает особую важность межпарламентскому сотрудничеству. Серж Саргсян отметил, что принятие Сенатом Аргентины и Палатой представителей законопроекта о признании Геноцида армян открыло новую страницу в истории армяно-аргентинской вековой дружбы и придало особое содержание межпарламентским связям между двумя странами.
Стороны подчеркнули важность взаимных визитов на разном уровне и контактов между межпарламентскими группами дружбы.