Կայացել են հայ-արգենտինյան բարձր մակարդակի բանակցությունները 07/08/2014 08:32 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պաշտոնական այցով Արգենտինայում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 7-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ամադո Բուդուի հետ:
Նկատի առնելով, որ Արգենտինայի Նախագահ տիկին Կրիստինա Ֆերնանդես Դե Կիրչների առողջական խնդիրների պատճառով հետաձգել է իր մասնակցությամբ բոլոր պաշտոնական միջոցառումները, այդ թվում՝հուլիսի 9-ին երկրի ազգային տոնի կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառումները, արգենտինյան կողմի հետ բանակցությունները կայացել են Արգենտինայի Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ամադո Բուդուի գլխավորած բարձրաստիճան պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը, մասնավորապես, մասնակցել են Արգենտինայի նախարարների խորհրդի նախագահ Խորխե Կապիտանիչը, պատգամավորների պալատի նախագահ Խուլիան Անդրես Դոմինգեսը, սոցիալական զարգացման նախարար Ալիսիա Կիրչները, գիտության և նորարարական տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Լինո Բարանյայոն, պետական եկամուտների վարչության պետ Ռիկարդո Դանիել Էչեգարայը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Ամադո Բուդուն ողջունել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը՝ նշելով, թե ուրախ է արձանագրելու, որ Հայաստանի Նախագահի այցը տարածաշրջան սկսվում է Արգենտինայից, ինչը, նրա համոզմամբ, ոչ միայն հայ-արգենտինյան բարեկամության, այլև այդ բարեկամությունը գործնական հարթություն տեղափոխելու երկկողմ փոխադարձ պատրաստակամության և վճռականության վկայությունն է, որի ուղղությամբ մինչ այս Արգենտինայի Նախագահ տիկին Կրիստինա Ֆերնանդես Դե Կիրչները մեծ աշխատանք է կատարել: Ամադո Բուդուն կարևորել է այցի արդյունքներով երկկողմ փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը, որն ավելի կամրապնդի Հայաստանի և Արգենտինայի միջև կապերը մի շարք ոլորտներում:
Արգենտինայի փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ամադո Բուդուն դրվատանքով է խոսել արգենտինահայ համայնքի մասին, որը նրա գնահատմամբ, ոչ միայն մեծ, այլև ազդեցիկ համայնք է և մեծ դեր ունի հայ-արգենտինյան կապերի սերտացման գործում: Նա ընդգծել է, որ չնայած երկու երկրների աշխարհագրական հեռավորությանը և այն հանգամանքին, որ Հայաստանը հազարամյակների պատմություն ունեցող երկիր է, իսկ Արգենտինան համեմատաբար երիտասարդ, երկու ժողովուրդները ջերմ բարեկամական կապեր ունեն, և միջպետական հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ ափսոսանք հայտնելով, որ Նախագահ Կրիստինա Ֆերնանդես Դե Կիրչների առողջական խնդիրների պատճառով հնարավորություն չունի մասնակցելու բանակցություններին: Սերժ Սարգսյանը շուտափույթ կազդուրում և քաջառողջություն է մաղթել Արգենտինայի Նախագահին:
Խոսելով հայ-արգենտինյան հարաբերությունների մասին՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ սա Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի երրորդ պաշտոնական այցն է Արգենտինա, ինչը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի նախագահները մշտապես կարևորել են Արգենտինայի հետ հարաբերությունների զարգացումը և իրենց պարտքն են համարել այցելել բարեկամ երկիր ու այդ առիթով նաև երախտագիտություն հայտնել հայ ժողովրդի և, հատկապես, Արգենտինայի հայ համայնքի նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի համար:
«Իմ պաշտոնական այցը Արգենտինա կայանում է Ձեր երկրի անկախության տոնի նախօրեին, որի առթիվ սրտանց շնորհավորում եմ Արգենտինայի իշխանություններին և ժողովրդին, մաղթում հաջողություններ: Արգենտինայի հետ մեր երկրի հարաբերությունները մենք շատ ենք կարևորում, և ուրախ եմ, որ հաճախ են տեղի ունենում երկկողմ բարձրաստիճան փոխայցելություններ և մեր հարաբերությունները զարգանում են նաև բազմակողմ ձևաչափով: Մենք պատրաստակամ ենք խորացնելու հայ-արգենտինյան հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում: Ուրախ եմ, որ այսօր ստորագրվելիք փաստաթղթերը մեզ կտան այդ հնարավորությունը»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը ևս մեծապես կարևորել է արգենտինահայ համայնքի դերը երկկողմ բարեկամական հարաբերություններում, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդան գործում: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատահական չի համարել, որ հայաստանյան տնտեսության մեջ ամենախոշոր ներդրողներից մեկն Արգենտինան է: Նրա խոսքով, շուրջ 400 մլն ԱՄՆ դոլարի հասնող այդ ներդրումներն աստիճանաբար իրենց ազդեցությունն են ունենում հայ-արգենտինյան առևտրատնտեսական հարաբերությունների վրա:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նաև երախտագիտություն է հայտնել Արգենտինայի նախկին Նախագահ Նեստոր Կիրչների անմիջական աջակցությամբ ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքի ընդունման համար և ընդգծել, որ հաջորդ տարի նշվելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և միջոցառումներ են տեղի ունենալու ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Արգենտինայում: Սերժ Սարգսյանը մեր ժողովրդի և իր անունից երախտագիտություն է հայտնել Արգենտինայի իշխանություններին և ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության ընդունման համար:
Բանակցությունների ավարտին ստորագրվել են մի շարք ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ ստորագրվել են ՀՀ կառավարության և ԱՀ կառավարության միջև արձակուրդի և աշխատանքի ծրագրի մասին համաձայնագիր, ՀՀ կառավարության և ԱՀ կառավարության միջև տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիր, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և ԱՀ գիտության, տեխնոլոգիայի և արդյունաբերական նորարարությունների նախարարության միջև գիտական և նորարարական հետազոտությունների բնագավառում փոխըմբռնման հուշագիր, ՀՀ կառավարության և ԱՀ կառավարության միջև հարկային հարցերում տեղեկատվության փոխանակման մասին համաձայնագիր:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցի շրջանակներում հուլիսի 7-ին նաև հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի արտաքին գործերի նախարար Հեկտոր Մարկոս Թիմերմանի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել է հայ-արգենտինյան երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Նույն օրը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև արգենտինահայ անվանի գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի հետ:
Հանրապետության Նախագահն այցելել է Սան Մարտինի հրապարակ և ծաղկեպսակ դրել Արգենտինայի անկախության պայքարի մարտիկ Սան Մարտինի հուշարձանին, հարգանքի տուրք մատուցել նրա հիշատակին, որից հետո Սերժ Սարգսյանն այցելել է Բուենոս Այրեսի քաղաքապետարան, հանդիպում ունեցել Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության նախագահ (քաղաքապետ) Մաուրիսիո Մակրիի հետ: Պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր կայացել է նաև հանդիպում Արգենտինայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Խուլիան Անդրես Դոմինգեսի հետ: Օրվա ավարտին Նախագահը հանդիպում կունենա նաև արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

В Буэнос-Айресе прошли армяно-аргентинские переговоры на высшем уровне 07/08/2014   11:42  |  Актуальная тема
Находящийся с официальным визитом в Аргентине президент Армении Серж Саргсян в понедельник, 7 июля, встретился с вице-президентом, председателем Сената Аргентинской Республики Амадо Буду.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, с учетом того, что президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер из-за проблем со здоровьем отменила все официальные мероприятия со своим участием, в том числе и организованные по случаю празднуемого 9 июля национального праздника – Дня независимости Аргентины, переговоры с аргентинской стороной состоялись с высокопоставленной делегацией, возглавляемой вице-президентом, председателем Сената Аргентинской Республики Амадо Буду. В переговорах, в частности, участвовали председатель Кабинета министров Хорхе Капитанич, спикер Палаты депутатов Хулиан Андрес Домингес, министр социального развития Алисия Киршнер и другие высокопоставленные должностные лица.
Амадо Буду, поприветствовав президента Армении и возглавляемую им делегацию, отметил, что рад констатировать, что визит президента Армении Сержа Саргсяна в регион начинается с Аргентины, что, по его убеждению, является свидетельством не только армяно-аргентинской дружбы, но и обоюдной готовности и решимости перенести эту дружбу в практическую плоскость, и в этом направлении президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер проделала весомую работу. Амадо Буду указал на важность церемонии подписания по итогам встречи двусторонних документов, которые еще более укрепят установившиеся между Арменией и Аргентиной контакты в ряде сфер.
Амадо Буду похвально отозвался об армянской общине Аргентины, которая, по его оценке, является не только большой, но и влиятельной и играет весомую роль в укреплении армяно-аргентинских отношений. Он подчеркнул, что несмотря на географическую удаленность друг от друга народы Армении и Аргентины поддерживают теплые дружественные связи и двусторонние межгосударственные отношения успешно развиваются.
Президент Серж Саргсян поблагодарил за приглашение и теплый прием, выразив сожаление, что президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер из-за проблем со здоровьем не смогла принять участие в переговорах. Серж Саргсян пожелал своей аргентинской коллеге скорейшего выздоровления.
Коснувшись армяно-аргентинских отношений, президент Серж Саргсян отметил, что это уже третий официальный визит президента Республики Армения в Аргентину, что свидетельствует о том, что лидеры армянского государства всегда придавали важность развитию отношений с Аргентиной, считая своим долгом посещать дружественную страну. В этой связи С.Саргсян выразил благодарность за теплое отношение к армянскому народу и в частности к армянской общине.
“Мой официальный визит в Аргентину проходит накануне Дня независимости вашей страны , в связи с чем я сердечно поздравляю власти и народ Аргентины, желаю успехов. Мы придаем важное значение отношениям Армении с Аргентиной, и я рад тому, что двусторонние высокопоставленные визиты проходят часто и наши отношения развиваются также в многостороннем формате. Мы готовы углублять армяно-аргентинские отношения в политической, экономической, культурной и других сферах. Я рад, что документы, которые мы подпишем сегодня,предоставят нам подобную возможность”,– заявил Серж Саргсян.
Президент Армении также подчеркнул важную роль армянской общины Аргентины в деле развития дружественных двусторонних отношений, в том числе и укрепления торгово-экономических связей. Серж Саргсян считает неслучайным тот факт, что Аргентина является одним из самых крупных инвесторов в экономику Армении. По его словам, эти инвестиции, объемы которых составляют порядка 400 млн долларов, постепенно оказывают влияние на армяно-аргентинские торгово-экономические отношения.
В ходе встречи президент Серж Саргсян выразил благодарность за принятие при непосредственном содействии бывшего президента Аргентины Нестора Киршнера закона о признании Геноцида армян, подчеркнув, что в будущем году в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян пройдут мероприятия не только в Армении, но и в разных странах мира, в том числе и в Аргентине.
От имени армянского народа Серж Саргсян выразил благодарность властям и народу Аргентины за признание Геноцида армян.
По окончании переговоров был подписан ряд документов, направленных на развитие и углубление сотрудничества.
В частности, было подпсиано соглашение об экономическом сотрудничестве между Правительствами Армении и Аргентины, меморандум о взаимопонимании между министерством образования и науки Армении и министерством науки, технологии и инноваций Аргентины в сфере научных и инновационных исследований, соглашение об обмене информацией в налоговых вопросах между Правительствами Армении и Аргентины.
В рамках официального визита президент Армении 7 июля встретился также с министром иностранных дел Аргентины Эктором Тимерманом. В ходе встречи были обсужден широкий круг вопросов, касающихся развития армяно-аргентинских отношений в двустороннем и многостороннем форматах. В тот же день Серж Саргсян провел встречу с известным аргентинским предпринимателем армянского происхождения Эдуардо Эрнекяном.
Накануне президент посетил площадь Сан-Мартина, где возложил венок к памятнику борцу за независимость Аргентины, генералу Хосе де Сан-Мартину и почтил его память.
В рамках официального визита, президент Армении также провел встречи с мэром Буэнос-Айреса Маурисио Макри и со спикером Палаты депутатов Аргентины Хулианом Андресом Домингесом. К концу дня глава армянского государства встретится с представителями армянской общины Аргентины.