Այս տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրվել է 33 օձի, և 4 կարիճի խայթոց. մահվան դեպք չի արձանագրվել 07/03/2014 11:23 | Առողջություն
2014թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ առողջապահության նախարարության «թեժ գիծ» ծառայությունում գրանցվել է օձի խայթոցի 33 և կարիճի խայթոցի` 4 դեպք: Մահվան դեպք չի արձանագրվել։
Առողջապահության նախարարության տեղեկացմամբ՝ 2013թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ օձի խայթոցի դեպքերը նվազել են 9-ով, իսկ կարիճի խայթոցի դեպքերը՝ ավելացել 3-ով:
Հանրապետության բոլոր հիվանդանոցներն ապահոված են օձի հակաթույնով, որը, անհրաժեշտության դեպքում, ներարկվում է անվճար։

33 случая укусов змей зарегистрировано в Армении в первом полугодии текущего года 07/03/2014   11:45  |  Здоровье
В первом полугодии 2014г. на телефон “горячей линии” министерства здравоохранения Армении поступило 33 сообщения о  случаях укусов змей и 4 случаях укусов скорпиона. Смертельных случаев не зарегистрировано.
По сравнению с аналогичным периодом 2013г., количество случаев змеиных укусов сократилось на 9, а число случаев укуса скорпиона – на 3.
Все больницы республики обеспечены змеиным противоядием, которое при необходимости вводится бесплатно.