2015-ից հայերը ՌԴ-ում ժամանակավոր բնակության ավելի լավ պայմաններ կունենան 07/03/2014 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ` արտագնա աշխատանքի մեկնող ՀՀ քաղաքացիներն այլևս պարտավոր չեն լինի 30 օրվա ընթացքում գրանցվել այդ երկրի աշխատանքի տեղավորման պետական մարմիններում, իսկ նրանց ընտանիքի անդամները կստանան ավելի բարենպաստ կարգավիճակ:
Նման փոփոխությունների հնարավորություն են ընձեռում ՀՀ կառավարության՝ այսօր ընդունած «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջև ՌԴ տարածքում ՀՀ քաղաքացիների և ՀՀ տարածքում ՌԴ քաղաքացիների գտնվելու կարգի մասին» և «Աշխատանքային միգրանտների և նրանց ընտանիքի անդամների իրավական կարգավիճակի մասին» համաձայնագրերը:
Նշենք, որ դրանցից առաջինը երկու երկրների միջև կնքվել էր դեռևս 1994թ. հուլիսի 19-ին, և այժմ դրանում նախատեսված որոշ կետրով երկու երկրների տարածքում աշխատող քաղաքացիների աշխատանքային գործունեության և սոցիալական պաշտպանության ավելի մեղմ պայմաններ են սահմանվում:
Իսկ երկրորդ փաստաթուղթը պայմանավորված է Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի անդամակցությամբ:
Բանն այն է, որ անդամակցության պահին մեր երկիրը պետք է միանա «Աշխատանքային միգրանտների և նրանց ընտանիքի անդամների իրավական կարգավիճակի մասին» 2010թ. նոյեմբերի 19-ի համաձայնագրին, որով նույնպես ավելի բարենպաստ ռեժիմ է սահմանվում, քան ՄՄ անդամ չհանդիսացող պետությունների քաղաքացիների համար:
Նախատեսված է, որ նոր կարգավորումներն ուժի մեջ կմտնեն 2015թ. հունվարի 1-ից:
Այսինքն` հաջորդ տարվանից արդեն ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան 1 տարի շարունակ աշխատել ՌԴ տարածքում` միայն գործատուի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքելով` առանց աշխատանքի հատուկ թույլտվության, ինչպիսին ներկայում պահանջվում է:

С 2015г. трудовых мигрантов из Армении ожидает улучшение условий временного проживания на территории России 07/03/2014 17:55 | Лента новостей
Граждане Армении, уезжающие в Россию на заработки, с 2015г. не обязуются в течение 30 дней регистрироваться в госорганах по трудоустройству, а члены их семей получат более благоприятный статус.
Возможность подобного рода изменений предоставляют одобренные сегодня Правительством Армении соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Армении “О порядке нахождения граждан РА на территории России и граждан РФ на территории Армении” и “О правовом статусе трудовых мигрантов и членов их семей”.
Отметим, что первое из указанных соглашений было заключено между странами 19 июля еще в 1994г. и теперь по некоторым предусмотренных в них положениям для граждан, работающих на территории двух стран, устанавливаются более мягкие условия трудовой деятельности и социальной защиты.
А второй документ обусловлен решением Армении о присоединении к Таможенному союзу и Евразийскому экономическому пространству.
Дело в том, что при членстве в вышеупомянутых структурах наша страна должна присоединиться к Соглашению от 19 ноября 2010г. “О правовом статусе трудовых мигрантов и членов их семей”, которым устанавливается более благоприятный режим, нежели для граждан стран, не являющихся членами ТС.
Предполагается, что новые поправки вступят в силу с 1 января 2015г.
То есть, со следующего года граждане Армении смогут в течение одного года работать на территории РФ, заключив лишь договор с работодателем, без соответствующего разрешения, которое требуется в настоящее время.