Էլինար Վարդանյան. Վոլոդյա Ավետիսյանին առաջադրված մեղադրանքները, մեր գնահատմամբ, հիմնավորված չեն 07/02/2014   13:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործը գտնվում է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպան և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանի ուշադրության կետրոնում:
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ- Զեյթուն վաչական շրջանների դատարանի գրասենյակ է մուտքագրվել Էլինար Վարդանյանի կողմից գրավոր միջնորդություն, որը հասցեագրված է ոչ թե դատարանին, այլ Վ.Ավետիսյանի գործով նախագահող դատավոր Լևոն Ավետիսյանին:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց ի պաշտպանություն Վոլոդյա Ավետիսյանի հանձնախմբի համակարգող Գագիկ Սարուխանյանը:
Միջնորդության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ Վոլոդյա Ավետիսյանն անազատության մեջ գտնվելու պատճառով չի կարողանում աշխատել, ինչի հետևանքով նրա ընտանիքը հայտնվել է ծանր վիճակում:
«Մենք ուշի-ուշով հետևում ենք Վ.Ավետիսյանի դատավարությանը: Մեր գնահատմամբ մեղադրանքները հիմնավորված չեն: Ես ակնկալում եմ, որ դատավճիռ կայացնելիս կլինեք անաչառ` հիմնվելով միայն հիմնավորված ապացույցների վրա, հաշի առնելով նրա ծառայությունները հայրենիքի նկատմամբ, նրա ընտանիքի սոցիալական վիճակը, ինչպես նաև` այն հանգամանքը, որ նա առաջի անգամ է ենթակվում քրեական պատասխաանտվության:
Միջնորդում եմ կայացնել արդար դատավճիռ, ինչը, իմ կարծիքով, Վոլոդյա Ավետիսյանին արդարացնող դատավճիռ է կամ եթե դատարանն այլ կարծիք ունի, առնվազն նշնակել դատախազի պահանջից շատ ավելի մեղմ պատիժ»:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստին մեղադող դատախազը միջնորդել էր Վոլոդյա Ավետիսյանին դատապարտել 6,5 տարի ժամկետով ազատազրկման:
20:39 06/05/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Մեծ սխալ եմ թույլ տվել, խնդրում եմ ներողամիտ եղեք». Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով վկան ներողություն է խնդրել նախաքննության ժամանակ
20:55 18/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎկան հաստատեց, որ 2000 դոլար են տվել պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանին

Элинар Варданян назвала необоснованными обвинения, предъявленные полковнику запаса Володе Аветисяну 07/02/2014 14:58 | Криминальная хроника
Дело полковника запаса Володи Аветисяна находится в центре внимания председателя постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам Элинар Варданян.
Сегодня в суд столичных административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун поступило письменное ходатайство от Элинар Варданян, которое адресовано не суду, а председательствующему судье по делу – Левону Аветисяну.
Об этом ИА “ФактИнфо” сообщил координатор комитета “В защиту Володи Аветисяна” – Гагик Маруханян.
В прошении, в частности, говорится:
“Володя Аветисян из-за пребывания в неволе не может работать, в результате чего его семья оказалась в затруднительном положении.
Мы пристально следим за судебным процессом по делу В. Аветисяна. По нашей оценке, обвинения не обоснованы. Я надеюсь на то, что при вынесении приговора Вы будет беспристрастны и примите во внимание оказанные им услуги отечеству, социальное положение его семьи и тот факт, что он впервые привлекается к уголовной ответственности.
Ходатайствуем о вынесении справедливого приговора, которое, по моему мнению, должен быть оправдательным. Если же суд считает иначе, то по крайней мере назначить ему более мягкое наказание, чем наказание, которое требует прокурор”.
Напомним ,что на предыдущем заседании прокурор, поддерживающий обвинение в суде, ходатайствовал о назначении В. Аветисяну наказания в виде 6.5 лет лишения свободы.