Ադրբեջանն իր ապակառուցողական կեցվածքով խոչընդոտում է բանակցությունների առաջընթացին. Հայաստանի եւ Արցախի արտգործնախարարներ 07/02/2014   18:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 2-ին Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Կարեն Միրզոյանի հանդիպումը: Այս մասին քիչ առաջ հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ տեղեկացնելով, որ զրուցակիցները քննարկեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին առնչվող հարցեր:
«Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարները համակարծիք էին, որ Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում Արցախ-Ադրբեջան շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին իրավիճակի սրմանն ուղղված Բաքվի նպատակային սադրանքները և Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ամենաբարձր մակարդակով հնչեցվող ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու բանակցային գործընթացի էությունը խեղաթյուրող հայտարարությունները ևս մեկ անգամ փաստում են բանակցություններում առաջընթացը խոչընդոտելու Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքը»,- նշում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը։

Главы МИД Армении и НКР: Азербайджан своим деструктивным поведением препятствует продвижению переговоров по карабахскому урегулированию 07/02/2014 19:08 | Лента новостей
2 июля в Ереване состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Нагорно-Карабахской Республики Эдварда Налбандяна и Карена Мирзояна. Об этом сообщает МИД Армении.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся нынешнего этапа переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы.
“Главы МИД Армении и НКР сошлись во мнении относительно того, что целенаправленные провокации Баку по эскалации напряженности на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана и ВС Армении и Азербайджана и озвучиваемые руководством Азербайджана на самом высоком уровне воинственная риторика и заявления, искажающие суть переговорного процесса, еще раз подтверждают деструктивное поведение Азербайджана, выражающееся в воспрепятствовании делу достижения прогресса в переговорах”, - отмечает внешнеполитическое ведомство Армении.