Մեկնարկել է ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին նվիրված հանրային քննարկումների մարզային փուլը 07/01/2014   14:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում այսօր մեկնարկել է ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին նվիրված հանրային քննարկումների մարզային փուլը:
ՀՀ Նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներ Գեւորգ Դանիելյանն ու Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել են Հայեցակարգով նախատեսված դրույթները, պատասխանել քննարկմանը ներկա հասարակական կազմակերպությունների, շահագրգիռ կողմերի հարցերին:
Գեւորգ Դանիելյանը, անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտությանը, նշել է, որ իրավական, արժեհամակարգային հակասություններից խուսափելու համար պետք է մտցնել սահմանադրաիրավական կարգավորումներ, որոնք կհստակեցնեն արժեքային հարաբերություններն ու լուծումներ կտան դրանց միջեւ առաջացող հակասություններին:
Նա ընդգծել է նաեւ իրավական եւ սոցիալական պետության սկզբունքների կյանքի կոչման համար սահմանադրաիրավական մեխանիզմների ճիշտ ներդրման անհրաժեշտությունը, որը կհստակեցնի այդ սկզբունքների գործառույթային եւ արժեքային ամբողջությունը:
Հաջորդ կարեւոր հանգամանքը, ըստ Դանիելյանի, համայնքների խոշորացման մեխանիզմն է, որը նույնպես պետք է կազմակերպվի սահմանադրական դրույթների ճկունության շնորհիվ, որը կբարձրացնի տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերն ու նշանակությունը:
Հանձնաժողովի անդամ Հրայր Թովմասյանը շեշտել է Սահմանադրության կենսաբանական նշանակության մասին, որը պետք է կարողանա արտացոլել սոցիալ-քաղաքական իրականությունը, կարգավորել հասարակական հարաբերությունները:
«Չպետք է բոլոր հարաբերությունները կարգավորեն իշխանությունները, դրա համար պետք են լավ աշխատող սոցիալական ինստիտուտներ, որի իրականացումն ապահովում է սահմանադրությունը»,-նշել է Թովմասյանը՝ հավելելով նաեւ, որ 1995թ. Սահմանադրությունը հիմնականում պտտվում էր նախագահի իշխանության ամրապնդման շուրջը, որը նվազեցնում էր գործադիր իշխանության դերը, դատական իշխանությունը նույնպես գտնվում էր նախագահի ուժեղ վերահսկողության ներքո:
«2005թ. Սահմանադրությամբ իշխանությունների տարանջատման հարցը որոշակիորեն լուծվեց, նվազեցվեցին նախագահի իշխանական լիազորությունները, գործադիր իշխանության ինքնուրույնությունը բարձրացվեց: Բայց այս սահմանադրությամբ մարդու իրավունքներն ունեին միայն ամրագրված տեսք. դրանց իրականացման երաշխիքները բացակայում են»,- ասել է Հանձնաժողովի անդամը:
Թովմասյանի խոսքով՝ պետք է սահմանել պետության պարտականությունը, որը սահմանադրական մակարդակով պետք է ապահովի այդ իրավունքների իրականացումը: Մյուս կարեւոր խնդիրը, ըստ նրա, այդ իրավունքների իրականացման մեխանիզմների ամրագրումն է, հստակ կանոնների սահմանումը: Պետք է հասկանալ, թե որքանով այդ կանոնները սահմանող մարմինները անկախ կլինեն, որքանով արողանան
իրականացնել այդ գործառույթները եւ կկրեն որոշակի պատասխանատվություն: Խոսելով կառավարման ձեւի մասին` Հրայր Թովմասյանը շեշտել է, որ կիսանախագահական կառավարման մոդելի դեպքում, Նախագահը, եթե չունի պառլամենտական մեծամասնություն, ապա արտաքին քաղաքականության իրականացման ժամանակ կանգնում է լուրջ խնդիրների առաջ եւ հասունանում է հակասություն՝ Սահմանադրությամբ իրեն
վերապահված լիազորության եւ ռեալ գործառույթների իրականացման հնարավորության միջեւ:
Հանդիպման ավարտին Հանձնաժողովի անդամները հորդորել են ներկաներին Հայեցակարգի վերաբերյալ առաջարկները ներկայացնել նաեւ գրավոր տեսքով՝ Հանձնաժողովի քարտուղարությունը:

Стартовал областной этап общественных обсуждений проекта Концепции конституционных реформ в Армении 07/01/2014   16:28  |  Лента новостей
Сегодня в городе Аштарак Арагоцотнской области Армении стартовал областной этап общественных обсуждений, посвященных проекту Концепции конституционных реформ в Армении.
Члены Специальной комиссии по конституционным реформам при Президенте Армении Геворк Даниелян и Грайр Товмасян представили положения, предусмотренные в концепции, а также ответили на вопросы присутствующих на обсуждении представителей общественных организаций и заинтересованных сторон.
Геворк Даниелян,  коснувшись вопроса необходимости реформирования конституции, отметил, что во избежание правовых и ценностных противоречий следует внести конституционно-правовые нормы регулирования, которые придадут ясность ценностным отношениям и разрешат возникающие между ними противоречия.
Он указал также на необходимость грамотного внедрения  конституционно-правовых механизмов для реализации принципов правового и социального государства.
Следующее важно обстоятельство, по мнению Даниеляна, -   механизм укрупнения общин, внедрение которого должно быть организовано благодаря гибкости конституционных положений, что повысит роль и значение органов местного самоуправления.
Член комиссии Грайр Товмасян в свою очередь подчеркнул биологическое значение Конституции, которое должно суметь отразить социально-политические реалии, регулировать отношения в социуме.
“Власти не должны регулировать все отношения, для этого нужны хорошо функционирующие социальные институты, внедрение которых обеспечивает Конституция” , - отметил Г. Товмасян, добавив, что  в 1995г. Конституция “крутилась вокруг укрепления президентской власти, которая ослабляла роль органа исполнительной власти. “Судебная власть также находилась под контролем президента", - добавил он.
“По Конституции 2005г. вопрос разделения властей удалось в некоторой степени решить: имело место уменьшение властных полномочий президента, повысилась самостоятельность исполнительной ветви власти. Эти права, однако, были лишь закреплены Конституцией, но гарантии их реализации отсутствовали”, - сказал член Комиссии.
По словам Товмасяна, следует установить обязанность для государства, обеспечивающую на конституционном уровне реализацию этих прав. Не менее важной задачей он считает закрепление механизмов реализации этих прав, установление четких правил.
По завершении встречи члены комиссии по конституционным реформам призвали присутствующих представить предложения относительно концепции конституционных реформ также в письменном виде. Следующее публичные обсуждения пройдут 3 июля в городе Арташат.