Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացումն ընդունվեց միաձայն 07/01/2014 13:34 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ճիշտ 1 ամսից` օգոստոսի 1-ից, ՀՀ շարքային սպառողները 1 ԿՎ/ժամ էլեկտրաէներգիայի դիմաց կվճարեն արդեն 41,85 դրամ` ցերեկային և 31,85 դրամ գիշերային սպառման համար:Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի բոլոր 5 անդամները միաձայն կողմ քվեարկեցին էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման որոշմանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը որոշման ընդունումից առաջ հայտարարեց. «Իհարկե, աղքատություն կա: Ես հասկանում եմ` սակագնի բարձրացումը լրացուցիչ բեռ է, սա իր հետևից կարող է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների թանկացում բերել»:
Եվ այդուհանդերձ, նրա խոսքով, Հանձնաժողովն այլ ելք չունի, քանի որ սակագինը չբարձրացնելու դեպքում դա շատ ավելի ծանր հետևանքներ կունենա տնտեսության վրա:
Ի դեպ, Էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայման հարցով ՀԾԿՀ-ի նիստում մինչ որոշման ընդունումը ներկաներին նաև 3 րոպե տևողությամբ ելույթների հնարավորություն տրվեց:
Ելույթ ունեցող քաղաքական ուժերի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն առաջարկեցին հետաձգել թանկացման որոշումը և փորձել կուտակված հարցերին այլ լուծումներ գտնել: Հարցը հետաձգելու պահանջին միացավ նաև ՀԾԿՀ-ի շենքի դիմաց բողոքի ակցիայի մասնակիցների կողմից հանձնաժողովի նիստին պատվիրակված ակտիվիստներից մեկը` հայտարարելով, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացմանը դեմ են ոչ միայն փողոցում հավաքված անձինք, այլև ամբողջ հասարակությունը քաղաքական ուժերը, հասարակական կառույցները, Հանրային խորհուրդը:
ԱԺ ՀԱԿ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը, անդրադառնալով հերթական թանկացման խնդրին, հիշեցրեց, որ պաշտոնական տվյալներով՝ Հայաստանում առկա է 37 % աղքատություն, ուստի՝ 1 տարվա ընթացքում հոսանքի սակագինը 40 %-ով թանկացումը, Արամ Մանուկյանի խոսքով անթույլատրելի է»:
Դա կարող է հանգեցնել սպառողների թվի անխուսափելի կրճատման և էլ ավելի մեծ խնդիրների առաջ կանգնեցնել ոլորտի ձեռնարկություններին, ուստի պատգամավորը խորհուրդ տվեց զսպել գնաճն ու իրենց խնդիրներին այլ լուծումներ գտնել:
Իսկ ԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն էլ հայտարարեց, որ էլեկտրաէներգիայի սկսգնի հետևանքով Հայաստանում տարեցտարի կրճատվում է ներդրումների ծավալը:«Եթե 1998-90 թթ. Հայայստանում 16 մլրդ ԿՎ/ժամ էլեկտրաէներգիա ենք արտադրել, իհարկե մեծ մասը եղել է արդյունաբերությունը, 93-ից սկսած հազիվ 5 մլրդ ենք արտադրել, և այդ տենդենցը պահպանվել է մինչև հիմա` 6-7 մլրդ, այսինքն` տնտեսությունը չի աճում»,- ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Հանձնաժողովի որոշումը բավական բուռն արձագանք ստացավ Սարյան փողոցում հավաքված քաղաքացիների շարքերում: Ի պատասխան նրանց բողոքի՝ Հանձնաժողովի նիստից դուրս եկած պատգամավորները կոչ արեցին չհուսահատվել և խոստացան վաղն ԱԺ-ում հավաքվել և քառյակի շրջանակներում քննարկել հետագա անելիքները:
Իսկ քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները որոշեցին իրենց հետագա պայքարի մարտավարությունը քննարկել վաղը երեկոյան՝ 19:00-ին, Մաշտոցի պուրակում:

Армянским потребителям “светит” с 1 августа подорожание электроэнергии. Несмотря на протест граждан, решение принято единогласно 07/01/2014   14:10  |  Актуальная тема
С 1 августа дневной тариф на электроэнергию в Армении составит 41,85 драма, а ночной - 31,85 драма. Все пятеро членов Комиссии по регулированию общественных услуг единогласно проголосовали за решение о повышении тарифов на электроэнергию.
Председатель КРОУ Армении Роберт Назарян перед принятием решения заявил: "Безусловно, есть бедность в стране. Я понимаю, что подорожание электроэнергии обернется дополнительным бременем, что может повлечь за собой повышение цен на товары первой необходимости".
Однако, по его словам, у Комиссии не было иного выхода, поскольку неповышение тарифов на электроэнергию возымело бы более негативные последствия на экономику страны.
Представители политических сил и общественных организаций, выступавшие на заседании КРОУ, предложили отложить принятие данного решения и попытаться найти иной выход из создавшегося положения. К этому требованию присоединились и участники акции протеста, заявив, что против повышения цен на электроэнергию выступают не только собравшиеся на улице, но политические силы, общественные структуры, Общественный совет.
В частности, депутат от фракции оппозиционного Армянского национального конгресса Арам Манукян напомнил, что в Армении, по официальным данным, уровень бедности составляет 37%, посему подорожание электроэнергии за год на 40%, по словам А. Манукяна, недопустимо.
Депутат от фракции “Процветающая Армении” Микаэл Мелкумян в свою очередь отметил, что из-за повышения тарифов на электроэнергию в Армении из года в год сокращается объем инвестиций.
Решение КРОУ вызвало бурное недовольство в рядах собравшихся на улице Сарьяна. Вышедшие к ним депутаты призвали их не отчаиваться и пообещали обсудить дальнейшие шаги в рамках парламентской “четверки”.
В свою очередь, члены гражданской инициативы решили обсудить стратегию дальнейшей борьбы завтра вечером в сквере Маштоца.