Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ անդամ պետությունների դեսպանների հետ քննարկել է ԵԱՀԿ տարածաշրջանում առկա խնդիրները 07/01/2014 18:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարի նախաձեռնությամբ հուլիսի 1-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն աշխատանքային ճաշ ունեցավ Հայաստանում հավատարմագրված ԵԱՀԿ անդամ պետությունների դեսպանների հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվեցին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի նախագահ Դիդյե Բուրկհալտերի Հայաստան կատարած այցելության արդյունքները, քննարկվեցին ԵԱՀԿ օրակարգային հարցերը, անդրադարձ կատարվեց ԵԱՀԿ տարածաշրջանում և անմիջական հարևանությամբ տեղի ունեցող զարգացումներին:
Արտգործնախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերն՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Հանդիպման օրակարգում էին ԵԱՀԿ տարածաշրջանում առկա խնդիրները, դրանց հանգուցալուծման ուղիները և այդ գործընթացներում ԵԱՀԿ դերակատարությունը:

Глава МИД Армении обсудил с послами стран-членов ОБСЕ существующие в регионе Организации проблемы 07/01/2014   18:56  |  Лента новостей
В Ереване сегодня, 1-го июлям, по инициативе руководителя ереванского офиса ОБСЕ состоялся рабочий обед министра иностранных дел Эдварда Налбандяна с аккредитованными в Армении послами стран-членов ОБСЕ. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
В ходе встречи был подведен итог результатов визита в Армению действующего председателя ОБСЕ, президента Швейцарии Дидье Буркхальтера, обсуждены вопросы повестки дня ОБСЕ, развития в регионе ОБСЕ и непосредственной близости.
Министр иностранных дел Налбандян представил совместные усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта.
Повестка дня включала существующие в регионе ОБСЕ проблемы, пути их урегулирования и роль ОБСЕ в этих процессах.