Մեկնարկել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագիրը 06/30/2014 11:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ներկա է գտնվել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի մեկնարկին: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Կառավարության ղեկավարը հանդես է եկել ուղերձով, որում, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր դժվար է պատկերացնել որեւէ պետության իրավական համակարգի կայացումն ու զարգացումը, կառավարման ինստիտուտների արդյունավետ գործունեությունն առանց ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների ապահովման:
Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների համակարգի զարգացման տեսանկյունից կարեւոր նշանակություն ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2012 թվականի կարգադրությամբ հաստատված Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունը:
Այն կարելի է համարել իրավունքների պաշտպանության ոլորտում միասնական եւ համակարգված քաղաքականության իրականացման կարեւորագույն գործիք, որը նպատակ ունի ապահովել Սահմանադրության մեջ ամրագրված եւ միջազգային պայմանագրերով մեր պետության ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք կատարումը»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի մշակման գործում ակտիվորեն ներգրավված շահագրգիռ բոլոր կողմերին՝ պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ արդյունավետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում այս տարվա փետրվարի 27–ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատվել է ազգային ռազմավարության միջոցառումների ծրագիրը, որի շրջանակում նախատեսվում են պետական տարբեր մարմիններին վերաբերող մի շարք միջոցառումներ:
«Մենք այս ծրագիրը համարում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների երաշխիքների ամրագրման առանցքային փուլ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող միջոցառումների ծրագրի իրականացման մեկնարկին նվիրված այս միջոցառումն ունի խորհրդանշական կարեւորություն, քանի որ ընդգծում է այն լիարժեք իրականացնելու մեր քաղաքական կամքը եւ ազդարարում` միասնական փաստաթղթի շրջանակում մարդու իրավունքներին առնչվող միջոցառումների համագործակցված իրականացման պատրաստակամությունը», - ընդգծել է վարչապետ Աբրահամյանը:
Կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է միջոցառման մասնակիցներին եւ համոզմունք հայտնել, որ ծրագիրն էապես կնպաստի մեր պետությունում մարդու իրավունքների հուսալի պաշտպանության երաշխավորմանը:

Дан старт Программе действий национальной стратегии защиты прав человека. Послание премьер-министра Армении 06/30/2014   15:29  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян присутствовал на старте Программы действий национальной стратегии защиты прав человека. Об этом сообщает пресс-служба Правительства РА.
Премьер-министр Армении Овик Абраамян в своем выступлении, в частности, отметил:
“Сегодня трудно представить становление и развитие правовой системы и эффективной деятельности институтов государства без демократии и обеспечения прав и основополагающих свобод человека.
В Армении с точки зрения развития системы гарантий защиты прав человека важное значение приобрела Национальная стратегия защиты прав человека, утвержденная в 2012 году распоряжением Президента РА. Ее можно считать важнейшим инструментом реализации единой и скоординированной политики в сфере защиты прав, который имеет целью обеспечение полноценного выполнения обязательств, зафиксированных в Конституции и принятых нашим государством по международным договорам”.
Премьер-министр поблагодарил все активно вовлеченные в дело разработки программы заинтересованные стороны: представителей государственных органов, международных организаций и гражданского общества. По словам Овика Абраамяна, в результате результативной совместной работы 27 февраля этого года постановлением Правительства РА была утверждена Программа мероприятий национальной стратегии, в рамках которой предусмотрен ряд мероприятий, относящихся к различным государственным органам. «Мы считаем эту программу ключевым этапом закрепления гарантий прав человека в Республике Армения.
Это мероприятие, посвященное старту реализации программы мероприятий, вытекающих из стратегии защиты прав человека, имеет символичную важность, поскольку подчеркивает нашу политическую волю полноценно реализовать ее и возвещает о готовности консолидированного осуществления касающихся прав человека мероприятий в рамках единого документа”, - подчеркнул премьер-министр Овик Абраамян.
Глава Правительства поздравил участников мероприятия и выразил уверенность, что программа будет существенно способствовать надежному гарантированию защиты прав человека в нашей стране.