Քննչական կոմիտեի նախագահը կնշանակվի 20-օրվա ընթացքում 06/28/2014 12:39 | ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Ըստ այդմ, ներկայումս գործող հինգ քննչական մարմիններից Քննչական կոմիտեի կազմում առայժմ կընդգրկվեն երկուսը` Ոստիկանության և Պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինները:
Օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը՝ վարչապետի ներկայացմամբ, 20-օրյա ժամկետում կնշանակի քննչական կոմիտեի նախագահ՝ վեց տարի ժամկետով:
Քննչական կոմիտեում պաշտոն զբաղեցնելու սահմանային տարիքը 60 տարեկանն է: Սահմանային տարիքը լրանալուց հետո քննչական կոմիտեի նախագահը կարող է մինչև 5 տարի ժամկետով երկարաձգել ծառայության ժամկետը:
Քննչական կոմիտեի նախագահի և նախագահի տեղակալի պաշտոնի սահմանային տարիքը 65 տարեկանն է, որը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից կարող է երկարաձգվել մինչև 2 տարի ժամկետով:
Քննչական կոմիտեի նախագահը պաշտոնի նշանակվելուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունում քննարկման ներկայացնելու նպատակով, վարչապետին պետք է ներկայացնի քննչական կոմիտեի և վերջինիս դեպարտամենտի կառուցվածքները, անվանացանկերը և հաստիքացուցակները:
Քննչական կոմիտեի կառուցվածքը, անվանացանկը և հաստիքացուցակը հաստատվելուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, ՀՀ Նախագահին, նշանակման նպատակով, Քննչական կոմիտեի նախագահը ներկայացնում է իր տեղակալների թեկնածությունները, մեկամսյա ժամկետում նշանակումներ է կատարում քննչական ծառայության մյուս պաշտոններում:
Մինչև քննչական կոմիտեի ծառայող նշանակվելը ոստիկանության և պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի քննիչները կշարունակեն նյութեր նախապատրաստել և իրենց վարույթում եղած քրեական գործերով նախաքննություն իրականացնել՝ հանդես գալով համապատասխանաբար որպես ոստիկանության կամ պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի քննիչներ:
Քննչական կոմիտեում որպես քննիչ նշանակվելու պահից քննիչները կշարունակեն իրենց վարույթներում եղած նյութերի նախապատրաստումը և քրեական գործերով նախաքննության իրականացումը, եթե քննչական կոմիտեում իրենց զբաղեցրած պաշտոնում նման լիազորություն իրենց վերապահված է։ Հակառակ դեպքում՝ քննչական կոմիտեում նշանակվելու պահից նրանք նախապատրաստվող նյութերը և վարույթները կհանձնեն ըստ քննչական ենթակայության:
Քննչական կոմիտեում ծառայության կարող է անցնել Հայաստանում մշտապես բնակվող, ՀՀ-ում բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն իրավաբանական կրթություն ունեցող ՀՀ այն քաղաքացին, ով անցել է պարտադիր զինվորական ծառայություն՝ բացառությամբ իգական սեռի անձանց կամ «Զինապարտության մասին» օրենքով նախատեսված հիմքերով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված կամ մինչև 27 տարին լրանալը պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստացած և պահեստազորում հաշվառված անձանց:
Քննչական կոմիտեում ծառայության անցնող անձին ներկայացվող հիմնական պահանջներից է նաև հայերենին տիրապետելը և քննչական կոմիտեի ծառայողի պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատ կամ հիվանդություն չունենալը:
Քննչական կոմիտեում ծառայության չի կարող անցնել վերոհիշյալ հիմնական պահանջներին չհամապատասխանող անձը, նաև այն քաղաքացին, ով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով ճանաչվել է անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ, ով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով զրկվել է հանրային ծառայությունում որևէ պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից, ով դատապարտվել է հանցագործություն կատարելու համար` անկախ դատվածությունը սահմանված կարգով հանված կամ մարված լինելու հանգամանքից, ինչպես նաև՝ այն անձը, ում նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում կամ առկա է ոչ արդարացման հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշում:

Сегодня вступил в силу закон о Следственном комитете Армении: глава СК будет назначен в течение 20 дней 06/28/2014   13:36  |  По закону
Сегодня, 28 июня, вступил в силу закон “О Следственном комитете РА”.
Согласно законопроекту “ О Следственном комитете Армении”, в состав СК войдут пока из действующих пяти следственных органов только два: следственные органы Полиции и Минобороны РА.
После вступления закона в силу, Президент Армении в присутствии премьер-министра в течение 20 дней назначит главу Следственного комитета сроком на 6 лет.
Предельный возраст пребывания в должности в Следственном комитете - 60 лет. По достижении предельного возраста председатель Следственного комитета может продлить срок службы до 5 лет.
Предельный возраст для нахождения на должностях главы Следственного комитета и его заместителей – 65 лет, который может быть продлен Президентом РА сроком до 2 лет.
Председатель Следственного комитета в десятидневный срок после своего назначения с целью представления на рассмотрение Правительства РА должен представить премьер-министру структуры Следственного комитета и его департамента, состав и штат, после утверждения которых в пятидневный срок представит Президенту Армении кандидатуры заместителей. В течение одного месяца производятся назначения на другие должности в Следственном комитете РА.
До назначения сотрудников Следственного комитета следователи полиции и государственного полномочного органа в сфере обороны продолжат подготавливать материалы, осуществлять предварительное следствие по уголовным делам, находящимся в их производстве, выступая в качестве следователей полиции и государственного полномочного органа в сфере обороны соответственно.
С момента назначения следователем в Следственный комитет РА следователи продолжат осуществлять предварительное следствие по уголовным делам, находящимся в их производстве, если они занимают в СК РА должности, наделенные подобными полномочиями. В противном случае, с момента назначения в Следственном комитете они передадут подготавливаемые материалы и производства по подследственности.
На службу в Следственный комитет могут поступить граждане Республики Армения, которые постоянно проживают в Армении, имеют высшее юридическое образование в РА( степени бакалавра, магистра или являются дипломированным специалистом), которые прошли обязательную военную службу, за исключением лиц женского пола или лиц, освобожденных от прохождения обязательной военной службы на основаниях, предусмотренных законом “О воинской повинности”, или лица, получившие отсрочку от обязательной военной службы до достижения 27 лет и зачисленные в резерв
Основными требованиями к лицу, поступающему на службу в Следственный комитет, являются также владение армянским языком и отсутствие физического недуга или заболевания, препятствующего назначению лица на должность сотрудника СК РА.
На службу в Следственный комитет не может поступить лицо, не соответствующее вышеупомянутым требованиям, а также тот гражданин, который в соответствии со вступившим в законную силу судебным актом был признан недееспособным или ограниченно дееспособным, который по вступившему в законную силу судебному акту лишился права занимать какую-либо должность на общественной службе, который был осужден за совершение преступления вне зависимости от снятия или погашения в установленном порядке судимости, а также лицо, в отношении которого осуществляется уголовное преследование или наличествует решение о приостановлении уголовного преследования не на основании оправдания.