Մամիկոն Խոջոյանին Ադրբեջանում ներարկել են նավթամթերք, իսկ մահվան պատճառը եղել է օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիան 06/27/2014   12:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մեկ ամսից ավել գերության մեջ մնալուց հետո հայրենադարձված, հոգեկան հիվանդությամբ տառապող, Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ պարզվել է, որ Խոջոյանի մահվան պատճառ է հանդիսացել օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիան:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին տեղեկացրեցին Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից:
Գերությունից հետո` դեռևս Մ.Խոջոյանի կենդանության օրոք, նրա նկատմամբ նշանակվել է դատաբժշկական և դատաքիմիական փորձաքննություն, որի արդյուքնում էլ Խոջոյանի արյան և մեզի փորձանմուշների մեջ հայտնաբերվել է նավթամթերք, հոգեմետ ղեղամիջոց` ապուրի:
Ստացված փորձաքննության եզրակացությամբ՝ Խոջոյանի ստացած մարմնական վնասվածքները, արյան և մեզի մեջ հայտնաբերված նավթամթերքը և հոգեմետ ապաուրի տեսակի դեղամիջոցը, ինչպես նաև  կատարված բժշկական միջամտությունները չեն գտնվում պատճառահետևանքային կապի մեջ նրա մահվան անմիջական պատճառի հետ:
Ոստիկանությունից տեղեկացանք նաև, որ փորձաքննության եզրակացության նկարագրական մասում նշվում են մի շարք հիվանդություններ, որոնցով տառապել է 77-ամյա ծերունին այդ թվում նաև նշվում է, որ Խոջոյանը կենդանության օրոք տառապել է արտահայտված թարախային միաձուլվող թոքաբորբով, թոքային հյուսվածքի այտուցով:
18:28 22/05/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԽոջոյանի մահվան հանգամանքները քննվում են հարուցված գործի շրջանակներում
14:06 22/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄամիկոն Խոջոյանի մահվան հանգամանքները կհրապարակվեն իրավապահների ուսումնասիրությունից հետո

77-летнему гражданину Армении Мамикону Ходжояну кололи нефтепродукты в азербайджанском плену 06/27/2014 12:38 | Актуальная тема
Причиной смерти жителя села Верин Кармирахбюр Тавушской области Армении – 77-летнего Мамикона Ходжоян, находившегося на протяжении одного месяца в азербайджанском плену, стала общая интоксикация организма. Об этом свидетельствуют официальные результаты исследования крови и мочи Мамикона Ходжояна.
Результаты экспертизы тела Мамикона Ходжояна показали, что он скончался от общей интоксикации организма. Об этом ИА “Фактинфо” сообщили в пресс-службе Полиции Армении.
Еще при жизни М. Ходжояну были назначены судебно-медицинская и судебно-химическая экспертизы, по результатам которых в крови и моче Ходжояна были обнаружены нефтепродукты и психотропные препараты.
Согласно заключению экспертизы, телесные повреждения на теле Ходжояна, нефтепродукты и психотропные вещества, обнаруженные в его крови и моче, а также проведенное хирургическое вмешательство не находятся в причинно-следственной связи с непосредственными причинами его смерти.
Полиция также сообщает, что в описательной части заключения экспертизы указаны ряд заболеваний, от которых страдал 77-летний мужчина(отмечается также, что Ходжоян страдал от гнойной сливной пневмонии, отека легочной ткани).