Շանթ Հարությունյանի գործով ամբաստանյալը միջնորդեց դատավարությունն անցկացնել Ռուսաստանից գործուղված դատարանի կազմով 06/25/2014 14:26 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործով այսօրվա նիստում դատարանը մերժեց ամբաստանյալ Ալեք Պողոսյանի միջնորդությունը` մեղադրողներ Գևորգ Գևորգյանին ու Արթուր Երիցյանին բացարկ հայտնելու մասին:
Բացարկի հիմքերն աննախադեպ էին. ամբաստանյալը հայտարարեց, թե Հայաստանը Ռուսաստանի կամակատարն է եւ մնում է, որ դատարանը նիստն սկսելիս հայտարարի՝ «հանուն Ռուսաստանի Դաշնության», ուստի՝ այդ տրամաբանությամբ դատավարությունն էլ պետք է անցկացնի Ռուսաստանից գործուղված դատարանը:
Մինչ այդ ամբաստանյալ Շանթ Հարությունյանը հայտարարեց, որ ինքը ինքնաբացարկի միջնորդություն չի ներկայացնում նախագահող Մնացական Մարտիրոսյանին ոչ այն պատճառով, որ նման միջնորդություն չունի, այլ այն պատճառով, որ մեկ անգամ դատվել է նույն դատավորի նախագահությամբ՝ «վերևից զակազ է կատարում»: Շ.Հարությունյանը, բացի այդ, վստահ է, որ «մեկ ուրիշն արդար չի լինելու»։
Շ.Հարությունյանը հայտարարեց, որ յուրաքանչյուր ազնիվ ու սկզբունքային քաղաքացու կյանքը վտանգված է՝ հանուն Ադրբեջանի ու Թուրքիայի գործող ռուսական ԿԳԲ-ի ու նրա գործակալական ցանցի գործունեության պատճառով:
Նա հիշատակեց «ռուսական կամակատարության» պատմական արմատների, մասնավորապես՝ 1921թ. ռուս-թուրքական պայմանագրի մասին:
Խորհրդային գործիչ Միկոյանի արձանը տեղադրելու խոսակցություններն էլ, ըստ նրա, հիշեցնում են ստալինյան բռնաճնշումների մասին և գուժում «ամենամոտ հալածանքներ»:
Շանթ Հարությունյանը ողջունեց անցյալ դատական նիստի ընթացքում դատարանի շենքի մոտ Հայկ Կյուրեղյանի արարքը՝ գոհունակություն հայտնելով, որ վերջինս մարտական զենք չի օգտագործել: Շ.Հարությունյանն իր կողմնակիցներին կոչ արեց չօգտագործել մարտական զենք՝ հավելելով, որ մարտական զենք օգտագործողներին համարում է պրովոկատորներ:
Դատավարությունն ընթանում է լարված մթնոլորտում, ավելին՝ աշխատանքային նորմալ պայմաններ ապահովված չեն լրագրողների համար։
Դատական կարգադրիչները պահանջում էին, որ այն լրագրողները, ովքեր դահլիճում նստելու տեղ չունեին, լքեն դահլիճը՝ հայտարարելով, որ ամբաստանյալների հարազատները չեն կարողանում տեսնել իրենց մերձավորներին։
Արդյունքում՝ հարազատներն սկսեցին ընդվզել դատարանում իրենց մասնագիտական պարտականությունը կատարող լրագրողների դեմ։ Ստեղծված իրավիճակի մասին «Փաստինֆո»-ի դատական մեկնաբանն ահազանգել է ՀՀ դատական դեպարտամենտ եւ միայն վերջինիս միջամտությունից հետո իրավիճակը հարթվել է։

Подсудимый по делу “революционера” Шанта Арутюняна ходатайствует о проведении слушаний в составе командированных из России судей 06/25/2014   15:22  |  Актуальная тема
Суд на сегодняшнем заседании по делу о беспорядках в центре Еревана 5 ноября 2013г. с участием лидера партии "Цехакрон "Шанта Арутюняна и других отклонил ходатайство подсудимого Алека Погосяна об объявлении отвода обвинителям Геворку Геворкяну и Артуру Ерицяну.
Основания для объявления отвода были беспрецедентными: подсудимый заявил, что "Армения является приспешником России, и остается только, чтобы суд, начиная заседание, изрек - “Во имя Российской Федерации”, посему следуя этой логике, судебное разбирательство должен проводить командированный из России суд.
До этого подсудимый Шант Арутюнян заявил, что он не подает ходатайства об отводе председательствующего судьи Мнацакана Мартиросяна по той причине, что уже однажды его судили под председательством того же судьи. “Выполняет заказ сверху”, - сказал он. Кроме того, Ш. Арутюнян уверен, что “другой не окажется более справедливым”.
Ш. Арутюнян отметил, что “жизнь любого честного и принципиального человека под угрозой из-за деятельности действующего в угоду Азербайджана и Турции” российского КГБ и его агентской сети”.
Он упомянул об исторических корнях этого приспешничества, сославшись, в частности, на русско-турецкий договор 1921г.
Разговоры вокруг установки памятника деятелю советской эпохи А. Микояну напомнили ему сталинские репрессии.
Шант Арутюнян приветствовал действия Айка Кюрегяна(А. Кюрегян открыл стрельбу напротив здания ереванского суда в ходе предыдущего заседания суда - Прим.ред), выразив удовлетворение тем, что А. Кюрегян не использовал боевое оружие, добавив, что считает тех, кто применяет боевое оружие провокаторами.
Заседание суда проходит в напряженной обстановке. Более того, не обеспечены нормальные условия для работы журналистов.