Հասարակական կարգ պահպանելը չի նշանակում ծեծել քաղաքացիներին.ՄԻՊ 06/24/2014   11:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն այսօր հաղորդագրություն է տարածել՝ նախօրեին ոստիկանության աշխատակիցների և ակտիվիստների միջև տեղի ունեցածի վերաբերյալ:
«Մեր անհանգստությունն ենք հայտնում երեկ Սարյան փողոցում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ:
Ոստիկանի կողմից հասարակական կարգ պահպանելը չի նշանակում ծեծել քաղաքացիներին, իսկ պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս սեփական հույզերով առաջնորդվելը վկայում է ցածր պրոֆեսիոնալիզմի մասին: Հետևաբար, համարժեք քայլեր ենք ակնկալում հավաքի մասնակիցների վրա անհամաչափ ուժ կիրառած բոլոր ոստիկանների նկատմամբ:
Միաժամանակ, հավաքի որոշ մասնակիցներ ևս անթույլատրելի վարքագիծ են դրսևորել: Լրատվամիջոցներում տարածված մի շարք տեսանյութերում երևում է, թե ինչպես են նրանցից ոմանք կոպիտ կերպով վիրավորում կամ հրում ոստիկաններին: Մարդու իրավունքի իրացումը չի ենթադրում ամենաթողություն, հակաիրավական պահվածք և անհարգալից վերաբերմունք իրավապահների հանդեպ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղի ունեցածին ամբողջական գնահատական կտա ոստիկանության կողմից ըստ օրենքի անհրաժեշտ պաշտոնական պարզաբանումները ստանալուց հետո»:

Поддержание полицейскими общественного порядка не подразумевает избиения граждан. Заявление омбудсмена Армении по поводу вчерашнего инцидента 06/24/2014 12:08 | Актуальная тема
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня выступил с заявлением по поводу инцидента, имевшего место накануне между полицейскими и активистами.
“Мы выражаем обеспокоенность в связи с произошедшими накануне события на улице Сарьяна в Ереване.
Поддержание полицейскими общественного порядка не подразумевает избиения граждан, а руководствование собственными эмоциями при выполнении должностных обязанностей свидетельствует о низком профессиональном уровне. Следовательно, мы ждем адекватных шагов в отношении всех стражей правопорядка, применивших несоразмерную силу против участников акции протеста.
В то же время некоторые демонстранты также вели себя неприемлемо. В появившихся в СМИ видеоматериалах, видно также, как некоторые грубо оскорбляют или толкают полицейских. Реализация прав человека не подразумевает вседозволенности, противоправного поведения и неуважительного отношения к правоохранителям.
Защитник прав человека даст полную оценку произошедшему после получения в соответствии с законом необходимых официальных разъяснений от полиции”, - говорится в сообщении омбудсмена.