Ջղաձիգ շարժումներ եւ քայլեր անելու փոխարեն Ադրբեջանը կարող է երկխոսություն սկսել Ղարաբաղի հետ 06/23/2014   17:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի պատվիրակությունն այստեղ նստած իր լոբբիստներով արեց հնարավորը, որպեսզի  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գտնվող Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ ընդունվի բանաձեւ: Մեկ տարի առաջ բյուրոն սթափ որոշում կայացրեց՝ ընդամենն ի գիտություն ընդունելով ադրբեջանական կողմի՝ որեւէ փաստարկից զուրկ պնդումները: Սակայն, ապրիլյան  նստաշրջանում  ԵԽԽՎ բյուրոն, հայտնի չէ, թե ինչո՞ւ, կամ գուցեեւ հայտնի է, թե ինչու, փոխեց իր դիրքոշորումն ու հանձնարարեց սոցիալական հանձնաժողովին նախապատրաստել բանաձեւ՝ ադրբեջանական մոտիվներով»,- մասնավորապես ասված է Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթում:
Ինչպես Ստրասբուրգից հայտնում է հայ պատվիրակը, նա այսօր մեկնարկած ԵԽԽՎ  լիագումար նիստի ընթացքում, Վեհաժողովի բյուրոյի հաշվետվության զեկույցի ժամանակ, ԵԽԽՎ քարտուղարություն է հանձնել իր ելույթը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սարսանգի ջրամբարի հետ կապված:
Հայ պատվիրակը նշել է, որ իրապես բարձր է գնահատում ԵԽԽՎ բյուրոյի գործունեությունը, սակայն, վերջին շրջանում բյուրոյի որոշ որոշումներ օբյեկտիվ հարցեր են առաջացնում:
«Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները բազմաթիվ անգամներ հայտարարել են, որ պատրաստ են  Ադրբեջանի իշխանությունների հետ երկխոսություն սկսել՝ փոխշահավետ գործակցության պայմաններում Սարսանգի ջրամբարից Ադրբեջանին ջուր մատակարարելու շուրջ: Ավելին, թե՛ Կարմիր Խաչի, թե՛Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով բազմիցս այդ առաջարկը փոխանցվել է ադրբեջանական կողմին: Սակայն Ադրբեջանի իշխանությունը մշտապես մերժել է երկխոսության ցանկացած առաջարկ, ինչից կշահեին երկու կողմերը:
Ես չեմ ուզում պնդել տեսակետը, թե տարբեր վերլուծաբաններ բյուրոյի այս որոշումը համարում են ժեստ Ադրբեջանին՝ ԵԽԽՎ-ում իր  նախագահությանն ընդառաջ, բայց եւ չեմ կարող հերքել նման կասկածները:
Հարգելի գործընկերներ, մեր պատվիրակությունը պատրաստում  է առաջարկություն, որը վերաբերում է Ադրբեջանին սահմանակից հայկական գյուղերին: Ադրբեջանական կողմից ամենօրյա ռմբակոծության պատճառով սահմանամերձ հայկական գյուղերի  բնակիչները չեն կարողանում մշակել իրենց հողն ու ստիպված են ամեն օր ու րոպե ապրել ադրբեջանական հենակետերից սուրացող կրակահերթերի տակ:
Սա փաստ է, սա իրականություն է, եւ ես հույս ունեմ, որ բյուրոն մեր առաջարկը  կհամարի փաստարկված հիմք՝ ԵԽԽՎ բանաձեւ նախապատրաստելու  համար: Այլապես, այս ամենից, անկեղծ ասած, սկսում է երկակի ստանդարտների ու սուբյեկտիվության խիստ սուր հոտ գալ:
Ինչ վերաբերում է Սարսանգի ջրամբարին, ապա ես կրկին անգամ Ադրբեջանին եմ փոխանցում եմ Սարսանգի ջրամբարի փոխշահավետ օգտագործման վերաբերյալ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանության առաջարկը: Եթե Ադրբեջանը կրկին մերժի, վստահեցնում եմ, որ  Ղարաբաղի  իշխանություններն ունեն  խնդրի իրենց լուծումը: Իսկ  դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի հետ երկխոսության անհրաժեշտություն այլեւս կարող է չլինել: Ուստի Ադրբեջանը, ԵԽԽՎ-ում, Եվրանեսթում ու միջազգային այլ հարթակներում ջղաձիգ շարժումներ եւ քայլեր անելու փոխարեն՝ կարող է ուղղակի երկխոսություն սկսել Ղարաբաղի իշխանությունների հետ: Եթե, իհարկե, այդ երկրի նպատակը ընդամենը  աղմուկը չէ»,-ասված է Ն.Զոհրաբյանի ելույթում:

Вместо судорожных движений Азербайджан может начать диалог с властями НКР. Н. Зограбян о событиях вокруг Сарсангского водохранилища 06/23/2014   17:59  |  Лента новостей
"Год назад делегация Азербайджана, сидя здесь, через своих лоббистов, сделала все возможное для принятия резолюции по Сарсангскому водохранилищу в Нагорном Карабахе. Год назад Бюро приняло трезвое решение, всего лишь приняв к сведению утверждения азербайджанской стороны, лишенные каких-либо аргументов. Однако в ходе апрельской сессии Бюро ПАСЕ, неизвестно почему, а может и известно, почему изменило свою позицию, поручив Комиссии по социальным вопросам подготовить резолюцию по азербайджанским мотивам”, - говорится, в частности, в тексте выступления депутата парламента Армении от фракции партии “Процветающая Армения”, члена армянской делегации Наиры Зограбян.
Как сообщает из Страсбурга армянский делегат, на стартовавшем сегодня пленарном заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы во время представления доклада Бюро ПАСЕ Наира Зограбян передала секретариату ПАСЕ текст своего выступления касательно Сарсангского водохранилища.
Она отметила, что действительно высоко оценивает деятельность Бюро ПАСЕ. Однако в последнее время некоторые решения Бюро вызывают объективные вопросы.”Я официально заявляю, что власти НКР неоднократно заявляли о готовности начать диалог с властями Азербайджана по поводу снабжения Азербайджана водой из Сарсангского водохранилища в условиях взаимовыгодного взаимодействия. Более того, как посредством Международного Комитета „Красного Креста”, так и сопредседателей Минской группы ОБСЕ не раз это предложение было передано азербайджанской стороне. Однако власти Азербайджана постоянно отвергали любое предложение о начале диалога, от которого выиграли бы обе стороны.
Я не хочу настаивать на точке зрения, согласно которой различные аналитики считают данное решение Бюро ПАСЕ жестом в сторону Азербайджана в преддверии председательства этой страны в ПАСЕ, но и не могу опровергать подобные подозрения.
Уважаемые коллеги, наша делегация готовит предложение, которое касается приграничных с Азербайджаном армянских селений. Жители этих сел из-за каждодневного обстрела с азербайджанской стороны не могут заниматься сельскохозяйственными работами, возделывать свою землю и вынуждены жить под огнем, который каждый день и минуту ведут с азербайджанских позиций.
Это факт, данность, и я надеюсь, что Бюро наше предложение сочтет аргументированным основанием для разработки резолюции ПАСЕ. В противном случае, все это, честно говоря, начинает отдавать резким запахом субъективизма и двойных стандартов.
Что касается Сарсангского водохранилища, то я вновь передаю предложение властей Нагорного Карабаха Азербайджану о его взаимовыгодном использовании. Если Азербайджан вновь откажется, то, заверяю, у властей Карабаха есть свой вариант решения проблемы. А это означает, что более необходимости в диалоге с Азербайджаном может не быть. Посему Азербайджан в ПАСЕ, Евронесте и на других международных площадках вместо судорожных движений и шагов может напрямую начать диалог с властями Карабаха. Если, конечно, целью этой страны не является лишь создание шумихи”, – говорится в тексте выступления Н. Зограбян.