Մեկնարկում է ԵԽԽՎ նստաշրջանը. ադրբեջանցիները դարձյալ իրենց տարերքի մեջ են 06/23/2014   13:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկում է Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաև հայկական պատվիրակությունը:
Այն գլխավորում է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ով պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնում փոխարինել է կառավարությունում աշխատանքի անցած Դավիթ Հարությունյանին:
Նստաշրջանի օրակարգում են, մասնավորապես, ԵԽ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը, ինչպես նաև ԵԽ-ում Ադրբեջանի նախագահության շրջանակներում այդ երկրի ղեկավար Իլհամ Ալիևի ելույթը և արտգործնախարար, ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահ Էլմար Մամեդյարովի հաղորդումը:
Վեհաժողովում Ադրբեջանի պատվիրակության անդամ Էլխար Սուլեյմանովի նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ է դրված նախագիծ, որով առաջարկվում է Հայաստանի պատվիրակությանը զրկել ձայնի իրավունքից: Նախագծի տակ ստորագրել են ԵԽԽՎ տարբեր երկրների շուրջ 6 տասնյակ պատգամավորներ:
Ըստ կանոնակարգի՝ եթե նստաշրջանի մեկնարկին այսօր ոտքի կանգնեն առնվազն 5 երկրների 10 պատվիրակներ և հանդես գան հայկական պատվիրակության մանդատը կասեցնելու առաջարկով, հարցը հետագա քննարկման նպատակով կտեղափոխվի Վեհաժողովի կանոնադրական հանձնաժողով: Հայաստանի պատվիրակությունը կշարունակի իր աշխատանքը՝ մինչև հարցի վերաբերյալ որոշում կայացնելը:
Սակայն մեր պատվիրակության ղեկավարը և պատվիրակության անդամները դեռևս Երևանում, ի պատասխան լրագրողների հարցերի, կարծիք էին հայտնել, որ անգամ նման զարգացումների դեպքում կանոնադրական հանձնաժողովը հազիվ թե ընթացք տա արդրբեջանցիների այս նախաձեռնությանը:

Сегодня открывается летняя сессия ПАСЕ: армянские делегаты предрекают провал азербайджанской инициативы о лишении Армении права голоса 06/23/2014 15:03 | Лента новостей
В Страсбурге сегодня, 23 июня, стартует летняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы, в которой принимает участие и делегация из Армении.
Ее возглавляет вице-спикер парламента Армении Эрмине Нагдалян, которая сменила на посту руководителя армянской делегации Давида Арутюняна в связи с его назначением на должность министра-руководителя аппарата Правительства РА.
На повестке дня летней сессии – вопрос об избрании генерального секретаря Совета Европы, а также выступления Ильхама Алиева и главы азербайджанского МИД Эльмара Мамедъярова в рамках председательства Азербайджана в СЕ.
По инициативе члена азербайджанской делегации Эльхара Сулейманова в обращение введен проект резолюции, по которому предлагается лишить армянскую делегацию права голоса. Проект резолюции подписали около 60 депутатов из разных стран ПАСЕ.
Согласно Регламенту, если сегодня, когда начнется летняя сессия ПАСЕ, порядка 10 из этих 58 депутатов встанут и предложат приостановить мандат армянской делегации, вопрос будет передан на рассмотрение Комиссии по регламенту ПАСЕ. Армянская делегация продолжит свою работу до вынесения решения по данному вопросу.
Однако руководитель и члены армянской делегации еще в Ереване выразили мнение, что даже при таком развитии событий комиссия ПАСЕ по регламенту едва ли даст ход данной инициативе азербайджанцев.