Ոստիկանությունը կուսումնասիրի բողոքի ակցիայի մասնակիցների դեմ բռնությունները փաստող տեսանյութերը 06/23/2014 15:58 | ԼՐԱՀՈՍ
«Տեսանյութերը կուսումնասիրվեն և կկայացվի համապատասխան որոշում»,- այսօր էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ ոստիկանության աշխատակիցների բռնի գործողությունների վերաբերյալ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին Ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կնշանակվի՞ արդյոք այս փաստով ծառայողական քննություն, առայժմ պարզ չէ:
Նշենք, որ ոստիկանների կողմից կիրառվող բռնությունները նկարահանվել են լրատվամիջոցների կողմից և տեղադրված են համացանցում:
Հիշեցնենք` «Կանխենք էլեկտրաէներգիայի թանկացումը» նախաձեռնության անդամներն այսօր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացրել` էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ:
Ոստիկանները` Երևանի ոստիկանապետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանի գլխավորությամբ, փակել էին փողոցը` արգելելով ցուցարարներին մոտենալ ՀԾԿՀ վարչական շենքին` հայտարարելով, որ նրանց ակցիան անօրինական է:
Ոստիկանության բաժանմունքներ են բերման ենթարկվել նաև մի խումբ ակտիվիստներ: Նրանց հստակ թիվը ոստիկանությունը չի հրապարակում:
Նշենք, որ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այսօր իր կայացրած որոշմամբ կվճռի` կթանկանա՞ արդյոք էլեկտրաէներգիայի սակագինը օգոստոսի 1-ից 10 %-ով՝ նախկին 38 դրամի փոխարեն դառնալով 42 դրամ:

Полиция Армении изучит видеоматериалы об инциденте с применением насилия в отношении протестующих против подорожания электроэнергии 06/23/2014   17:28  |  Лента новостей
“По результатам изучения видеоматериалов будут приняты соответствующие решения”,- сообщили в пресс-службе Полиции Армении в ответ на вопрос ИА “Фактинфо” по поводу насильственных действиях сотрудников полиции в отношении участников акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию.
Будет ли назначено по данному факту служебное расследование, пока не сообщается.
Отметим, что инцидент с применением насилия стражами порядка в отношении демонстрантов был снят СМИ на камеру и размещен в Сети.
Напомним, что члены гражданской инициативы “ Предотвратим подорожание электроэнергии” провели перед зданием Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) в Ереване акцию против повышения тарифов на электроэнергию.
Стражи правопорядка во главе с заместителем начальника полиции Еревана Валерием Осипяном перекрыли улицу, запретив демонстрантам приближаться к административному зданию КРОУ, заявляя о незаконности акции протеста.
Группа активистов была подвергнута приводу в отделения полиции. Точное их число пока не разглашается. Отметим, что КРОУ сегодня решит, повысится ли с 1 августа 2014 года тариф на электроэнергию. Комиссия по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) ранее проинформировала, что с 1 августа 2014 года ожидается повышения тарифа на электроэнергию с 38 драмов до 42 драмов.