ՀՀԿ-ի ջանքերով կուտակային կենսաթոշակների մասին վիճահարույց օրենսդրական փաթեթն ընդունվեց 06/21/2014 12:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը 67 «կողմ», 0 «դեմ» և 0 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության հեղինակած «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» և մի շարք այլ օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների օրենսդրական փաթեթը:
Քվեարկությանը մասնակցեց միայն ՀՀԿ խմբակցությունը: Օրենսդրական նախաձեռնությանը դեմ մյուս 5 խմբակցությունները բոյկոտեցին:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունված փաթեթով, մասնավորապես, նախատեսվում է, որ օրենքն ընդունվելու դեպքում այն ուժի մեջ կմտնի 2014թ.-ի հուլիսի 1-ից: Այդ օրվանից պարտադիր կուտակային վճարը կփոխարինվի պետական բյուջե վճարվող նպատակային սոցիալական վճարով՝ եկամտի 5 տոկոսի չափով:
Սոցվճարի գանձումը պարտադիր է 1974թ.-ի հունվարի 1-ից հետո ծնված պետական համակարգի բոլոր աշխատողների համար, որոնց թվաքանակը 65 հազար է:
Ի տարբերություն պետական հատվածի աշխատողների, մասնավոր հատվածում ներգրավվածների համար կգործի կենսաթոշակային նոր համակարգին մասնակցելու կամավորության սկզբունքը: Նրանք հնարավորություն կունենան հրաժարվել սոցվճար կատարելուց, սակայն՝ մինչև 2017թ.-ի հուլիսի 1-ը:
Նշենք, որ այսօրվա նիստն ընթանում է խիստ լարված մթնոլորտում: Ընդդիմությունը քաղաքական մեծամասնությանը պարբերաբար մեղադրում է ԱԺ կանոնակարգը խախտելու, ուրիշի փոխարեն քվեարկելու մեջ, իսկ ՀՀԿ-ն քաղաքական փոքրամասնությանը՝ ԱԺ բնականոն աշխատանքը խաթարելու փորձերի համար:

Парламент Армении принял спорные поправки к резонансному закону “О накопительных пенсиях” 06/21/2014   12:32  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении 68 голосами “за” приняло в первом чтении инициированный Правительством законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Закон “О накопительных пенсиях” и ряд других законов. В голосовании приняли участие только члены фракции правящей Республиканской партии Армении. Остальные 5 фракций бойкотировали законодательную инициативу
По утвержденному в первом чтении пакету, в частности, предусмотрено, что в случае принятия закона он вступит в силу с 1 июля 2014г. С этого дня обязательный накопительный взнос будет заменен отчисляемым в госбюджет целевым социальным взносом в размере 5% от дохода.
Взимание соцвзноса является обязательным для всех работников госсектора, родившихся после 1 января 1974г., число которых составляет 65 тыс..
В отличие от госработников, для вовлеченных в частный сектор сотрудников будет действовать принцип добровольного участия в новой пенсионной системе. Они смогут отказаться от осуществления соцвзносов, но до 1 июля 2017г.
Отметим, что сегодняшнее заседание проходило в крайне напряженной обстановке. Оппозиция периодически обвиняла парламентское большинство в нарушении Регламента НС, состоящее в голосовании за других, а РПА вменяла политическому меньшинству попытку срыва нормальной работы парламента.