ԱԺ-ն այսօր կաշխատի՝ մինչև օրակարգի սպառումը 06/21/2014 11:38 | ԼՐԱՀՈՍ
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» և մի շարք այլ օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների օրենսդրական փաթեթում կատարվել են խմբագրական բնույթի որոշ փոփոխություններ՝ հիմք ընդունելով քննարկման ընթացքում արված առաջարկությունները: Բացի այդ՝ մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվողի հաշվին պետության կողմից նախատեսված 5 հազար դրամի նպատակային սոցիալական վճարից բացի 3 հազար դրամ կվճարի նաև գործատուն:
Այս մասին վերոհիշյալ փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քվեարկության դրվելուց առաջ հայտնեց հիմնական զեկուցող՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Քվեարկությունը, սակայն, անմիջապես չիրականացվեց, քանի որ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը 20 րոպե ընդմիջում պահանջեց:
Նշենք, որ մինչ այդ խորհրդարանն որոշեց այսօր աշխատել մինչև կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 18-ից գումարված արտահերթ նստաշրջանի օրակարգային հարցերի սպառումը: Որոշմանը կողմ էին միայն ՀՀԿ խմբակցության անդամները: Մյուս 5 խմբակցությունները քվեարկությանը չմասնակցեցին:

Парламент Армении сегодня будет работать до исчерпания повестки дня внеочередной сессии 06/21/2014   11:57  |  Лента новостей
Законодательная инициатива о внесении изменений и дополнений в закон “О накопительных пенсиях” и в ряд других законов подверглась некоторым поправкам редакционного характера. Кроме того, помимо предусмотренного государством целевого соцвзноса в 5 тыс драмов на счету работника, находящегося в отпуске по уходу за ребенком до трех лет, 3 тыс. драмов выплатит работодатель.
Об этом перед голосованием по вышеупомянутому пакету сообщил основной докладчик, министр труда и по социальным вопросам Армении Артем Асатрян.
Отметим, что парламент принял решение работать до исчерпания повестки дня внеочередной сессии, созванной с 18 июня по инициативе Правительства РА. Решение поддержали члены фракции правящей Республиканской партии. Представители остальных 5 фракций не приняли участия в голосовании.