«Ռոուզ Ռոթ»-ին հայկական պատվիրակության մասնակցելը չափազանց կարևոր էր 06/20/2014   17:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՆԱՏՕ Խորհրդարանական վեհաժողովի «Ռոուզ Ռոթ» սեմինարին հայկական պատվիրակությունը միասնական աշխատանք է իրականացրել: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտնեց ՆԱՏՕ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կորյուն Նահապետյանը:
Ըստ պատվիրակության ղեկավարի՝ սեմինարին իրենց մասնակցությունը չափազանց կարևոր էր, քանի որ հակառակ դեպքում` ադրբեջանցիները, օգտվելով առիթից, ապատեղեկատվություն կտարածեին և հակազդող չէր լինի:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ այլ հարց է, որ մարդու իրավունքները խախտող նման երկրում նման միջոցառումներ չպետք է կազմակերպվեն:
Նրա գնահատմամբ, սեմինարի ընդհանուր մթնոլորտն անառողջ էր. ադրբեջանական պատվիրակությունը շարունակ վիրավորանք էր հնչեցնում հայկական կողմի հասցեին, իրականացնում «սև քարոզչություն», խեղաթյուրում ակնհայտ փաստերը, ինչն Ադրբեջանի պաշտոնական քաղաքականության մասն է:
Հայկական կողմը յուրաքանչյուր դեպքում հակազդել է, ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը, իսկ մյուս պատվիրակությունները լսողի դերում էին: Սակայն, հայկական պատվիրակությունը, բնականաբար, միայն հակազդելով չէր, որ զբաղված էր, այլև ակտիվորեն մասնակցել է օրակարգի բոլոր հարցերի քննարկմանը:
Նա դժգոհեց նաև, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները սխալ տեղեկություններ են տարածել, և, ցավոք, դրանք հիմք է ընդունվել հայկական որոշ լրատվամիջոցների համար:
Պատվիրակության անդամ` «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանն էլ նշեց, որ, ի տարբերություն Բաքու կատարած իր նախորդ այցելության, իրենք ազատ էին իրենց տեղաշարժի մեջ: Իհարկե, նախօրոք ջանում էին, որպեսզի հայկական պատվիրակության այցելած վայրերը, մեղմ ասած, մարդաշատ չէին: Չնայած այս ամենին, Թ.Պողոսյանը գտնում է, որ այս այցելությունն ազատության առումով մեկ քայլ առաջ էր:
Թ.Պողոսյանը ևս խորհուրդ տվեց հայ լրագրողներին` հետագայում չվստահել ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին, որոնք, ի դեպ, սեմինարի առաջին օրը հնարավորինս օբյեկտիվ էին, հավանաբար, վստահություն շահելու նպատակով, իսկ երկրորդ օրվանից անցան ապատեղեկատվության տարածմանը:
Պատվիրակության անդամների աշխատանքն այս սեմինարում բավականին բարձր և արհեստավարժ գնահատեց սեմինարին հայկական պատվիրակության կազմում մասնակցած փորձագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:

Корюн Нагапетян назвал крайне важным участие армянской делегации в семинаре ПА НАТО в Баку 06/20/2014   18:02  |  Актуальная тема
“Участие армянской делегации в семинаре Парламентской ассамблеи НАТО "Роуз-Роут" в Баку было крайне важно, поскольку в противном случае азербайджанцы не упустили бы случая растиражировать дезинформацию", - выразил мнение руководитель армянской делегации ПА НАТО, председатель постоянной комиссии НС РА по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренним делам, член фракции правящей Республиканской партии Армении(РПА) Корюн Нагапетян.
При этом он отметил, что другой вопрос, что в стране, где нарушаются права человека, не должны проводиться подобные мероприятия.
По его словам, азербайджанская делегация без конца озвучивала оскорбления в адрес армянской стороны, проводила “черную” пропаганду, искажала очевидные факты, что, собственно, является составляющей официальной политики Баку.
Он выразил недовольство тем, что азербайджанские СМИ распространяли всевозможные утки, и, к сожалению, некоторые армянские средства массовой информации приняли их за основание.
В свою очередь член делегации, секретарь парламентской фракции партии “Наследие” Теван Погосян отметил, что в отличие от его предыдущего визита в Баку, они были свободны в своих перемещениях.
Т. Погосян также посоветовал армянским журналистам впредь не доверять азербайджанским СМИ, которые в первый же день семинара, были по возможности объективны - по всей видимости, для того, чтобы завоевать доверие, а на следующий день прибегли к распространению дезинформации.
Участвовавший в составе армянской делегации эксперт Ричард Киракосян высоко оценил работу членов делегации на этом семинаре и назвал ее умелой.