Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ 06/19/2014   13:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վրաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-վրացական հարաբերություններին և հատկապես այդ հարաբերություններում կարևոր տեղ զբաղեցնող տնտեսական բաղադրիչի մեծ ներուժին վերաբերող հարցեր, անդրադարձել ի շահ երկու երկրների այդ ներուժի լիարժեք օգտագործման հնարավորություններին: Հայաստանի Նախագահը և Վրաստանի վարչապետը համոզվածություն են հայտնել, որ երկկողմ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի առավել ընդլայնել տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության շրջանակները:
Սերժ Սարգսյանը և Իրակլի Ղարիբաշվիլին գոհունակությամբ են արձանագրել, որ Հայաստանը և Վրաստանը վերջին ժամանակահատվածում ձեռքբերումներ են ունեցել առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման գործում՝ ամուր հիմք ստեղծելով այն ավելի բարձր մակարդակի տեղափոխելու համար:
Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ ընթացիկ տարում Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության ուղղությամբ միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացումը նոր խթան կհաղորդի տնտեսական համագործակցությանն ու կնպաստի առևտրաշրջանառության աճն ավելի համակարգված դարձնելուն:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի Նախագահի և Վրաստանի վարչապետի ներկայությամբ ստորագրվել են հայ-վրացական համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ ստորագրվել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Վրաստանի կառավարության միջև զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագիր» և «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Վրաստանի կառավարության միջև գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման և փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագիր»:
Վրաստանի մայրաքաղաքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է նաև «Հերոսների» հրապարակ և ծաղկեպսակ դրել հուշակոթողին: Այցի շրջանակներում Հանրապետության Նախագահը հյուրընկալվել է Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում և Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնում:
Ավարտելով պաշտոնական այցը Վրաստան՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր կվերադառնա Երևան:

Президент Армении обсудил с премьер-министром Грузии перспективы углубления двустороннего сотрудничества 06/19/2014 14:49 | Лента новостей
В рамках официального визита в Тбилиси президент Армении Серж Саргсян сегодня, 19 июня, провел встречу с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся армяно-грузинских отношений и в особенности большого потенциала экономической составляющей, занимающей важное место в двусторонних отношениях, коснулись возможностей полноценного использования этого потенциала на благо Армении и Грузии. Стороны выразили уверенность в том, что благодаря обоюдным усилиям можно будет еще более расширить рамки взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Серж Саргсян и Ираклий. Гарибашвили с удовлетворением констатировали, что Армения и Грузия в последнее время зафиксировали достижения в деле развития торгово-экономического сотрудничества, заложив крепкий фундамент для перевода его на более высокий уровень.
Президент Армении выразил уверенность, что в текущем году проведение очередного заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией послужит новым стимулом для экономического сотрудничества и будет способствовать дальнейшей координации роста торгового оборота.
Под занавес встречи в присутствии президента Армении и премьера Грузии были подписаны ряд соглашений по развитию и углублению двустороннего сотрудничества в сфере туризма, обмена тайной информацией и взаимной защиты.
Президент РА посетил Площадь Героев в Тбилиси и возложил венок к мемориальному комплексу, а также побывал в армянской церкви Св. Эчмиадзин в грузинской столице, стал гостем культурно-образовательного и молодежного центра Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви.
Сегодня делегация во главе с президентом Армении Сержем Саргсяном завершает визит и возвращается в Ереван.