Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության նախագահ Վլադիմիր Յակունինին 06/18/2014 12:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է հայկական երկաթուղու հավատարմագրային կառավարումն ստանձնած «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Յակունինին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծելով հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ նշել են, որ երկկողմ ռազմավարական դաշնակցային գործընկերության կարևոր բաղադրիչներից է տրանսպորտի բնագավառում համագործակցությունը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը և Վլադիմիր Յակունինը քննարկել են հայկական երկաթուղու ներկայիս վիճակին, զարգացման հեռանկարներին, կոնցեսիոն պայմանագրով «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Հայկական երկաթուղու հավատարմագրային կառավարումն ստանձնած ընկերության նախագահը Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել է հայկական երկաթուղու արդիականացման, տեխնիկական վերազինման ուղղությամբ իրականացված ներդրումները, ընթացիկ աշխատանքները, անդրադարձել նաև, ընդհանուր առմամբ, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գործունեությանը, խնդիրներին և զարգացման ծրագրերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման և կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների հետևողական կատարման գործում մեծապես կարևորել է անձամբ Վլադիմիր Յակունինի դերը և ընդգծել, որ Հայաստանում պատրաստ են շարունակել այդ ենթակառուցվածքի բարելավման ուղղությամբ աշխատանքներն ու կյանքի կոչել փոխշահավետ համատեղ նախագծերը:

Президент Армении обсудил с главой РЖД нынешнее сотояние армянской железной дороги и перпективы ее развития 06/18/2014   15:31  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян сегодня принял президента осуществляющего концессионное управление армянской железной дорогой открытого акционерного общества «Российские железные дороги», председателя Совета директоров ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Владимира Якунина. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Стороны отметили, что одним из важных компонентов двустороннего стратегического союзнического партнерства является сотрудничество в сфере транспорта.
На встрече Президент Республики и Владимир Якунин обсудили вопросы, касающиеся нынешнего состояния, перспектив развития армянской железной дороги, хода выполнения обязательств, принятых Российскими железными дорогами по концессионному договору.
Президент осуществляющей концессионное управление армянской железной дорогой компании представил Сержу Саргсяну инвестиции, осуществленные в направлении модернизации, технического переоснащения армянской железной дороги, текущие работы, в целом коснулся также деятельности, задач и программ развития ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога». Президент Серж Саргсян особо отметил важную роль лично Владимира Якунина в деле развития транспортных инфраструктур Армении и последовательного выполнения предусмотренных концессионным договором работ и подчеркнул, что в Армении готовы продолжать работы в направлении улучшения этой инфраструктуры и воплощать в жизнь взаимовыгодные совместные проекты.