Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց Բունդեստագի նախագահին Մեկնարկեց արտգործնախարարի այցելությունը Գերմանիա 06/16/2014 21:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 16-ին պաշտոնական այցելությամբ Բեռլին ժամանած ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Գերմանիայի Բունդեստագի նախագահ Նորբերթ Լամերթին։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին՝ Նորբերթ Լամերթը նշեց, որ ջերմությամբ է հիշում երկու տարի առաջ Հայաստան կատարած իր այցելությունը և Հանրապետության ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումներն ու ընդգծեց, որ հայ-գերմանական համագործակցությունը քաղաքական, միջխորհրդարանական, տնտեսական և մշակութային բնագավառներում գնալով ընդլայնվում են։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում լուրջ ներդրում ունի փոխգործակցության խորհրդարանական ձևաչափը, որի շրջանակներում ակտիվ շփումներ են իրականացվում։ «Հենց այս օրերին՝ իմ այցելությանը զուգահեռ, Հայաստանում են գտնվում Բունդեստագի տարբեր հանձնաժողովներ ներկայացնող պատգամավորներ, ինչը վկայում է խորհրդարանների միջև արդյունավետ համագործակցության մասին»,- շեշտեց Հայաստանի արտգործնախարարը։
Զրուցակիցները կարևորեցին խորհրդարանական վեհաժողովներում փոխգործակցությունը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց և շնորհակալություն հայտնեց Բունդեստագի Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակային ծրագրում Հայաստանի ներկայացուցիչներին ներգրավելու համար։
Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող փոխգործակցության վերաբերյալ։ Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Վիլնյուսի գագաթաժողովի շրջանակներում Հայաստանն ու Եվրոպական միությունը համատեղ հայտարարությամբ վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը` զարգացնել և ամրապնդել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։
Ողջունելով Եվրամիության հետ հարաբերություններն ընդլայնելու և խորացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը` Բունդեստագի ղեկավարը նշեց, որ նպատակահարմար է մշակել փոխգործակցության այնպիսի ձևաչափ, որը հաշվի կառնի այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում Հայաստանի պարտավորությունները։
Մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության ուժերի կազմում հայ-գերմանական համագործակցության կապակցությամբ։

Эдвард Налбандян обсудил с Норбертом Ламмертом перпективы развития армяно-германских отношений 06/17/2014 11:35 | Лента новостей
Прибывший с официальным визитом в Берлин министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян накануне, 16 июня, провел встречу с председателем Бундестага Германии Норбертом Ламмертом. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Поприветствовав Эдварда Налбандяна, Норберт Ламмерт отметил, что с теплотой вспоминает о совершенном 2 года назад своем визите в Армению и о встречах с руководством Армении. Норберт Ламмерт подчеркнул, что армяно-германское межпарламентское сотрудничество, а также сотрудничество двух стран в сферах политики, экономики и культуры все больше расширяется.
Поблагодарив за прием, министр Э.Налбандян отметил серьезный вклад в дело развития двусторонних отношений парламентского формата взаимодействия, в рамках которого осуществляются активные контакты. “Именно в эти дни, параллельно с моим визитом, в Армении находятся парламентарии, представляющие различные комиссии Бундестага, что свидетельствует об эффективном сотрудничестве между парламентами”, – подчеркнул глава МИД Армении.
Собеседники обозначили важность взаимодействия в Парламентской ассамблее. Глава внешнеполитического ведомства Армении поблагодарил за вовлечение представителей Армении в Международную парламентскую стипендиальную программу Бундестага.
На встрече обсуждались работы, проводимые в направлении развития армяно-германских отношений, состоялся обмен мнениями касательно отношений Армения – ЕС, взаимодействия в рамках программы ЕС “Восточное партнерство”. В этом контексте Э.Налбандян подчеркнул, что в рамках Вильнюсского саммита Армения и ЕС в совместном заявлении подтвердили свою приверженность развитию и укреплению комплексного сотрудничества в рамках Восточного партнерства во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Поприветствовав готовность Армении к расширению и углублению отношений с ЕС, председатель Бундестага отметил, что целесообразно разработать такой формат, который будет учитывать обязательства Армении в других интеграционных процессах.
Состоялся также обмен мнениями касательно региональных вопросов. Стороны выразили удовлетворение армяно-германским сотрудничеством в составе Международных сил содействия безопасности в Афганистане.