Էներգահամակարգի ֆինանսական ճեղքվածքը կփակվի ՀՀ քաղաքացու գրպանից 06/17/2014 12:02 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն այսօր Աժ-ում կայացած լսումների ժամանակ ներկայացրեց էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման հիմնավորումները:
Ռոբերտ Նազարյանը մասնավորապես ասաց, որ թանկացումը նախատեսվում է 3.85 դրամով՝ 1 կվ/ժամի դիմաց:
ՀԾԿՀ նախագահը նաև նշեց, որ ՀԱԷԿ-ը վերազինման ու վերանորոգման նպատակով կանգնել է 80 օր, որի ընթացքում 300 մլն. կվ/ժամ պակաս էլեկտրաէներգիա է արտադրել: Արդյունքում՝ պակասը լրացվել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի արտադրած էլեկտրաէներգիայի հաշվին, որի ինքնարժեքը շատ ավելի բարձր է: Հենց այս ամ,ենի արդյունքում էլ առաջացել է ֆինանսական ճեղքվածքը:
Այս մեկնաբանությանը ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն արձագանքեց, որ չի կարծում, թե էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի արտադրողների ապաշնորհ կառավարման դիմաց պիտի վճարի ՀՀ քաղաքացի սպառողն իր գրպանից: Բացի այդ, Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, թե ինչ գնով են էներգետիկ արտադրական օբյեկտները սեփականաշնորհվել ներկայիս տերերին, ուստի, իր համոզմամբ, եթե նրանք չեն կարողանում արդյունավետ կառավարում իրականացնել, պետք է դրանք հանձնեն ավելի լավ կառավարիչների:
Ռոբերտ Նազարյանը, արձագանքելով պատգամավորի այս դիտարկմանը, մասնավորապես նշեց, որ վատ մենեջմենթով խնդիրը չի պայմանավորված, այլ նրանով, որ էներգաարտադրող ընկերություններն այսօր 0-8 % շահույթով են աշխատում, ունեն պարտքեր, ընդ որում՝ նաև 100% պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները:
Պատգամավորների այն դիտարկմանը, թե այդ ընկերությունները վարկ են վերցնում, որը հետագայում վերադարձնում է ՀՀ քաղաքացին, Ռոբերտ Նազարյանն արձագանքեց, թե վարկը սպասարկվում է միայն Երևանի ՋԷԿ-ի դեպքում, որը 100 % պետական ընկերություն է, և որի վերակառուցման համար Ճապոնիայի կառավարությունը տարիներ առաջ ՀՀ-ին վարկ է տրամադրել:
Իսկ հարցին, թե վարկը մարելուց հետո, էլեկտրաէներգիայիսակագինը կվերադառնա՞ նախկին չափին, Ռոբերտ Նազարյանը պատասխանեց. «Հաջորդ տարի սակագնի նվազում կլինի, թե մենք չունենանք այլ գործոններով պայմանավորված այլ խնդիրներ, մասնավորապես՝ դոլար-դրամ հարաբերակցության, միջուկային վառելիքի թանկացում և այլն»:

Финансовую брешь в энергосистеме Армении собираются латать за счет потребителей 06/17/2014   12:40  |  Актуальная тема
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян на состоявшихся сегодня в парламенте слушаниях представил доводы в пользу повышения тарифов на электроэнергию.
Роберт Назарян, в частности, отметил, что повышение предусмотрено в пределах 3.85 драмов за 1 Квт-ч
Глава КРОУ также отметил, что работа Армянской АЭС с целью ее переоснащения и ремонта была приостановлена на 80 дней, в течение которых было произведено на 300 млн. кВТ/ч. электроэнергии меньше. В итоге дефицит был восполнен за счет выработанной разданской ТЭС электроэнергии, себестоимость которой гораздо выше. Именно из-за этого и образовалась финансовая брешь.
На эти доводы отреагировала депутат от фракции Процветающей Армении Наира Зограбян. Она заявила, что не считает, что за бездарное управление производителей энергетической отрасли должны оплачивать из своего кармана граждане Армении. Кроме того, Наира Зограбян напомнила нынешним владельцам, по какой цены были приватизированы объекты энергетического производства. По ее убеждению, если они не могут осуществлять эффективное управление, то пусть передадут управление в руки более умелых менеджеров.
Роберт Назарян, парируя заявления депутата, в частности отметил, что проблема обусловлена не наличием плохих менеджеров, а тем, что компании, производящие электроэнергию, работают сегодня с 0.8% прибылью, имеют долги, причем и те компании, которые владеют 100% государственных акций.
На замечание парламентариев относительно того, что эти компании берут кредиты, которые впоследствии возвращают граждане Армении, Роберт Назарян заявил, что кредит обслуживается лишь в случае с ТЭС, которая является 100% госкомпанией, на реконструкцию которой японское правительство несколько лет назад предоставило Армении кредит.
А на вопрос о том, будет ли установлен прежний тариф на электроэнергию в случае погашения кредита, Роберт Назарян ответил:”В следующем году ожидается понижение тарифов на электроэнергию, если у нас не возникнет иных проблем, обусловленных различными факторами, в частности, соотношением доллара к драму , подорожанием ядерного топлива и т.д".