Սահմանադրական դատարանի աննախադեպ դիրքորոշումը՝ նախկին դատավորի գործով 06/17/2014 14:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանը, այսօր քննության առնելով Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին դատավոր Սուրիկ Ղազարյանի դիմումի հիման վրա գործը, մինչ այժմ նախադեպը չունեցող իրավիճակի բախվեց:
Երկու ժամ խորհրդակցական սենյակում քննարկելուց հետո գործի քննությանը մասնակցած ՍԴ 6 անդամների ձայները կիսվեցին: Արդյունքում՝ ՍԴ-ն առաջին անգամ ստիպված էր ղեկավարվել ՍԴ-ի մասին օրենքի 62-րդ հոդվածի 6-րդ կետով, այն է՝ եթե ՍԴ-ն քննարկվող հարցի վերաբերյալ ձայների հավասարության հետևանքով ըստ էության որոշում կամ եզրակացություն չի ընդունում, ապա դիմումը համարվում է մերժված:
«Շատ անհեթեթ իրավիճակ է ստացվում: Մարդը դիմել է Սահմանադրական դատարան, հաղթահարել է դժոխային դժվարությունների շարքը, Սահմանադրական դատարանում ընդունելության չափանիշները հաղթահարել է, գործն ընդունվել է վարույթ, Սահմանադրական դատարանն այսքան ժամանակ աշխատել է և, ի վերջո, որոշում չի կայացրել: Մարդու սահմանդրական արդարադատության սահմանադրական իրավունքը դառնում է տեսական մի բան, անիրական, ոչ պիտանի, չիրացված»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցին ասաց ՍԴ-ում Ս. Ղազարյանի ներկայացուցիչներից իրավաբան Արտակ Զեյնալյանը:
Ըստ նրա՝ այս դեպքում կարելի էր նույնիսկ բավարարված լինել, եթե որոշում կայացվեր, որ վիճարկվող դրույթը համապատասխանում է Սահմանադրությանը: «Որոշման մեջ գոնե ինչ-որ իրավական դիրքորոշումներ կլինեին, ինչ-որ պիտանի բան կլիներ»,-ընդգծեց Ա.Զեյնալյանը՝ եզրակացնելով, որ ՍԴ-ի մասին օրենքի 62-րդ հոդվածի 6-րդ մասը «հակասահմանադրական է, հակամարդկային»:
«Նման դեպքերում պետք է լինի այլ լուծում. պետք է նիստը համարվի հետաձգված, ՍԴ անդամները չհեռանան խորհրդակցական սենյակից այնքան ժամանակ՝ մինչև որոշում չկայացվի, ինչպես, օրինակ, Հռոմի պապի ընտրության պարագայում»,-նշեց նա:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, դիմումատուն, ով ներկայումս բնակվում է ԱՄՆ-ում, իր ներկայացուցիչների միջոցով վիճարկում էր իր նկատմամբ կիրառված, սակայն 2013թ.-ի հունվարի 1-ից ուժը կորցրած ճանաչված «ՀՀ դատական օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու մասին» օրենքի 2.1-րդ հոդվածի սահմանադրականությունը:
Համաձայն վիճարկվող հոդվածի՝ դատավորի պաշտոնում 10 և ավելի տարի աշխատած և դատավորի պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատ կամ հիվանդություն ձեռք բերելու հիմքով պաշտոնից ազատված անձի` «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքով նշանակված տարիքային կենսաթոշակի նկատմամբ սահմանվում է ամենամյա հավելավճար՝ նրա վերջին մեկ տարվա ընթացքում որպես դատավոր զբաղեցրած պաշտոնի համար ստացած միջին աշխատավարձի 55 տոկոսի և պետական կենսաթոշակի տարբերության չափով։

Конституционный суд Армении столкнулся с беспрецедентной ситуацией при рассмотрении дела экс-судьи 06/17/2014 15:51 | Актуальная тема
Конституционный суд Армении сегодня, взяв на рассмотрение дело на основании заявления бывшего судьи суда общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Сурена Казаряна, столкнулся с беспрецедентной ситуацией.
После двухчасового обсуждения в совещательной комнате голоса 6 членов КС, участвовавших в рассмотрении дела, разделились. В итоге КС впервые был вынужден руководствоваться п. 6 ст. 62 закона РА “О Конституционном суде”, согласно которому в случае, если КС не выносит по существу решения или заключения вследствие равенства голосов по рассматриваемому вопросу, то заявление считается отклоненным.
“Вышла весьма нелепая ситуация. Человек обратился в Конституционный суд, преодолел череду адских трудностей, дело было принято к рассмотрению, Конституционный суд проделал столько работы и в конце не вынес решения. Конституционное право человека на конституционное правосудие становится чем-то теоретическим, нереальным, ненужным, нереализованным”, - сказал в беседе с корреспондентом ИА “Фактинфо” один из представителей С. Казаряна в КС, юрист Артак Зейналян.
По его словам, в данном случае можно было бы даже удовлетвориться вынесением решения о соответствии оспариваемого положения Конституции РА.
“В решении наличествовали бы хоть какие-то правовые позиции”, - подчеркнул А. Зейналян, заключив, что ч. 6ст. 62 закона РА “О Конституционном суде” является “антиконституционным, антигуманным”.”В подобных случаях должно быть другое решение: заседание следует отложить, члены КС не должны покидать совещательную комнату до тех пор, пока” не вынесут решения по аналогии с выборами Папы Римского”, отметил он.
Как уже ранее сообщало ИА “Фактинфо”, заявитель, который в настоящее время проживает в США, через своих представителей оспаривал конституционность примененной в отношении него, однако утратившей с 1 января 2013г. ст. 2.1 закона “О вступлении Судебного кодекса РА в силу".
Согласно оспариваемой статье, к назначенной Законом Республики Армения "О государственных пенсиях" пенсии по возрасту лица, проработавшего в должности судьи 10 и более лет и освобожденного от должности на основании приобретения физического недуга или заболевания, препятствующего назначению на должность судьи, устанавливается ежемесячная доплата в размере разницы между 55 процентами средней заработной платы, полученной по занимаемой должности в качестве судьи в течение последнего 1-го года, и государственной пенсией.