Մեկնարկել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի՝ Հայաստանի հարցով համազեկուցողների փաստահավաք այցը Երևան 06/16/2014 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի՝ Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերի (Գերմանիա) և Ալան Միլի (Միացյալ Թագավորություն) փաստահավաք այցը Երևան:
Մինչև հունիսի 18-ը նախատեսվող այցի շրջանակներում կքննարկվեն ԵԽԽՎ-ի առջև Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների և Հայաստանի վերաբերյալ Վեհաժողովի ընդունած բանաձևերի կատարման, երկրում ժողովրդավարական զարգացումների, արդարադատության, ոստիկանության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը, սահմանադրական փոփոխությունների միտումները, ինչպես նաև կրոնական, սեռական փոքրամասնություններին վերաբերող հարցեր:
Այսօրվա ընթացքում համազեկուցողները կհանդիպեն հայաստանյան ՀԿ-ների ներկայացուցիչների և Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների հետ:
Վաղը հանդիպումներ են նախատեսված խորհրդարանում, մասնավորապես՝ ԱԺ խմբակցությունների, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության, ԱԺ նախագահի հետ:
Համազեկուցողները նույն օրը կհանդիպեն նաև ՀՀ նախագահի, վարչապետի, ինչպես նաև արդարադատության, ոստիկանության ոլորտների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի պատասխանատուների հետ:

Начался визит содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении в Ереван 06/16/2014 12:40 | Лента новостей
Сегодня начался ознакомительный визит содокладчиков мониторинговой комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам Армении Акселя Фишера(Германия) и Алана Мила(Соединенное Королевство) в Ереван, который продлится до 18 июня.
В рамках визита планируется обсудить обязательства Армении перед ПАСЕ, выполнения резолюции Ассамблеи по Армении, политические события в республике, инициированные властями конституционные реформы, вопросы, касающиеся альтернативной военной службы, гендерного равенства, религиозных и сексуальных меньшинств, а также реформ в сфере полиции и правосудия.
Сегодня содокладчики планируют встретиться с представителями общественных организаций и аккредитованными в Армении иностранными дипломатами.
Завтра намечены встречи с представителями парламентских фракций, спикером Национального Собрания Галустом Саакяном, армянской делегацией в ПАСЕ
В тот же день содокладчики встретятся с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Овиком Абрамяном, представителями офиса омбудсмена, а также лицами, ответственными за сферы и правосудия, полиции.