Քանաքեռ-Զեյթունում կրակոցների գործով 2 ձերբակալվածներից մեկը Քոթանջյանի որդին է 06/14/2014   13:45  |  Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանությունը որոշ նոր մանրամասներ է հրապարակել հունիսի 6-ին՝ 23 :00-ին, Քանաքեռ- Զեյթուն համայնքի Ուլնեցու փողոցում տեղի ունեցած վիճաբանության և հնչած կրակոցների փաստով հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ:
Ոստիկանության հաղորդագրությունից պարզ է դառնում, որ Երևան քաղաքի վարչության և Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնի ծառայողների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական ու քննչական միջոցառումների և բացատրական աշխատանքների արդյունքում` հունիսի 10-ին՝ ժամը 23:10-ին, բաժին է ներկայացել 1990 թ. ծնված Սամվել Ք.-ն, ով թերևս  Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի նախկին թաղապետ, Քաղաքապետի ներկայիս խորհրդական Արայիկ Քոթանջյանի որդին է, և ներկայացրել առանց գործարանային համարի, 9 մմ տրամաչափի «Մակարով» տիպի ատրճանակը` հայտարարելով, որ հունիսի 6-ին Կ. Ուլնեցու փողոցի թիվ 74 շենքի բակում նշված ատրճանակից մի քանի անգամ կրակել է օդ:
Նա ձերբակալվել է, ատրճանակն  ուղարկվել է փորձաքննության:
Բացի այդ, ձեռնարկված օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ հանցագործությանը մասնակցել են նաև 1988թ. ծնված Հովհաննես Կ.-ն, 1987թ. ծնված Ռաֆայել Մ.-ն, 1974թ. ծնված Սեդրակ Փ.-ն և 1993 թ. ծնված Գոռ Հ.-ն: Տարված բացատրական աշխատանքների շնորհիվ` Հովհաննես Կ.-ն, Սեդրակ Փ.-ն և Ռաֆայել Մ.-ն ներկայացել են բաժին և տվել խոստովանական ցուցմունքներ: Սեդրակ Փ.-ն ձերբակալվել է: Իսկ Գոռ Հ.-ին ոստիկանությունը դեռ չի հայտնաբերել:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 6-ին ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոնից Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ իրենց է զանգահարել անհայտ քաղաքացի և հայտնել, որ Պ. Սևակի և Կ. Ուլնեցու փողոցների խաչմերուկում կրակում են:
Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ ժամը 22.50-ին Կ. ՈՒլնեցու փողոցի թիվ 74 շենքի բակում, անհայտ անձանց միջև տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ, դեռևս չպարզված անձը ատրճանակից մի քանի անգամ կրակել է օդ, ինչից հետո վիճաբանողները դիմել են փախուստի:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 9 մմ տրամաչափի ատրճանակի 3 պարկուճ և 1 գնդակ:Հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 4-րդ մասի և 235 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է` ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը և խուլիգանությունը՝ դիտավորությամբ հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելը, որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքով:

Полиция Армении обнародовала новые подробности инцидента со стрельбой в ереванском районе Канакер-Зейтун 06/14/2014   14:33  |  Криминальная хроника
Полиция Армении обнародовала новые подробности по уголовному делу, возбужденному по факту инцидента со стрельбой, имевшей место на улице Улнеци в ереванском административном районе Канакер-Зейтун.
Благодаря предпринятым сотрудниками Управления г. Ереван и отдела полиции Канакер-Зейтун оперативно-розыскным и следственным мероприятиям, а также разъяснительным работам, 10 июня, в 23.10 в отдел полиции явился Самвел К., 1990 г.р. - сын бывшего главы административного ереванского района Канакер-Зейтун, ныне советника мэра Еревана Араика Котанджяна. С. Котанджян сдал пистолет Макарова калибра 9мм. без заводского номера. Самвел К. заявил, что 6 июня во дворе дома №74 по улице Улнеци несколько раз выстрелил из указанного пистолета в воздух. Об этом сообщается на сайте полиции Армении.
С. Котанджян задержан. Пистолет направлен на экспертизу
Кроме того, выяснилось, что в инциденте со стрельбой участвовали 26-летний Ованнес К., 27-летний Рафаела М., 40-летний Седрак П. и 21-летний Гор О.
Напомним, 6 июня на пересечении улиц П. Севака и К. Улнеци в Ереване прогремели выстрелы. Сигнал о стрельбе поступил в 23.00 в отдел Полиции Канакер-Зейтун.
Прибывшая на место происшествия оперативная группа выяснила, что в 22.50 во дворе дома по улице К. Улнеци некто, личность которого пока не установлена, во время стычки между неизвестными выстрелил несколько раз в воздух из пистолета, после чего участники потасовки скрылись с места инцидента.
При осмотре места происшествия обнаружены 3 гильзы от пистолета калибра 9мм.и одна пуля. По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 4 ст. 258 и ч. 1 ст. 235 УК Армении.