Մարզահամերգային համալիրը հունիսի 17-ին դարձյալ աճուրդի կհանվի 06/14/2014   13:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կարեն Դամիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի շենքի համար հայտարարված 2-րդ աճուրդը ևս չի կայացել` հայտերի բացակայության պատճառով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց ԴԱՀԿ ծառայության մամուլի քարտուղար Ռիմա Եգանյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ հերթական` արդեն 3-րդ աճուրդը կհայտարարվի հունիսի 17-ին, քանի որ, ըստ օրենքի, ինչպես նշեց մեր զրուցակիցը, «յուրաքանչյուր չկայացած աճուրդից հետո` երրորդ աշխատանքային օրը, ծառայության պաշտոնական կայքում զետեղվում է կրկնակի հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի դրված լոտի մասին ծանուցում»:
Ի դեպ, Ռիմա Եգանյանը նաև նշեց, որ հունիսի 17-ին հայտարավող աճուրդում ՄՀՀ մեկնարկային գինը կիջեցվի ևս 10 տոկոսով, ինչպես դա արվեց նախորդ աճուրդի ժամանակ:
Դա, ի դեպ, նույնպես օրենքի պահանջ է. յուրաքանչյուր չկայացած աճուրդից հետո հաջորդ աճուրդի համար հայտարարվող մեկնարկային գինը պետք է 10 %-ով ցածր լինի նախորդ աճուրդում հայտարարված գնից:
Հիշեցնենք` «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրն» առաջին անգամ ԴԱՀԿ ծառայության կողմից աճուրդի էր հանվել մայիսի 20-ին` 19 350 000 000 դրամ մեկնարկային արժեքով, սակայն հայտերի ընդունման համար սահմանված 10 օրվա ընթացքում ոչ մի առաջարկ ԴԱՀԿ-ն չէր ստացել:
Երկրորդ աճուրդը հայտարավել էր հունիսի 2-ից մինչև 12-ը` արդեն շուրջ 17 մլրդ դրամ արժեքով: Եվ դարձյալ ՄՀՀ-ն գնել ցանկացող չի եղել:
Նշենք, որ ՄՀՀ հարկադիր աճուրդի որոշումը կայացվել էր Կենտրոն և Նորք- Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման հիման վրա, որի համաձայն` ՄՀՀ-ից հօգուտ ՀՀ-ի պետք է բռնագանձվի 10 207 755 905 դրամ, qանի որ պետությունից ժամանակին ստացած վարկի դիմաց համալիրի շենքն իր հարակից տարածքով գրավադրվել է, և հիմա սեփականատերը չի կարողանում կատարել իր վարկային պարտավորությունները:
Ի դեպ, ՄՀՀ ղեկավարությունը ԴԱՀԿ-ի աճուրդի որոշման հետ համաձայն չէ, և այն բողոքարկում է ՀՀ քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանում:

Ереванский Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна 17 июня вновь будет выставлен на торги 06/14/2014   13:57  |  Актуальная тема
Объявленный второй аукцион для продажи ереванского Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна вновь не состоялся ввиду отсутствия заявок. Об этом ИА “Фактинфо” сообщила пресс-секретарь СПИСА Рима Еганян.
Она также проинформировала, что очередной, третий аукцион, будет объявлен 17 июня, поскольку, согласно закону, как она отметила, “после каждого несостоявшегося аукциона, на третий рабочий день, на официальном сайте Службы размещают извещение о лоте, выставленном на повторный принудительный электронный аукцион.
Рима Еганян отметила также, что на объявленном 17 июня аукционе стартовая цена СКК будет снижена еще на 10%, как это было сделано в ходе предыдущего аукциона.
Отметим, что это требование закона: после каждого несостоявшегося аукциона, объявленная для следующего аукциона стартовая цена должна быть на 10% ниже объявленной на предыдущем аукционе цены.
Напомним, что СКК впервые был выставлен СПИСА на торги 20 июня по стартовой цене 19 350 000 000 драмов, однако в течение 10 дней, установленных для приема заявок, СПИСА не получила ни одного обращения.
Второй аукцион был объявлен со 2-го по 12 июня, но уже по цене 17 млрд. драмов. И вновь желающих приобрести СКК не нашлось.
Отметим, что решение о принудительном аукционе было вынесено на основании постановления суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш о взыскании с СКК в пользу РА 10 207 755 905 драмов, поскольку здание СКК вместе с прилегающей территорией было заложено под полученный в свое время от государства кредит, и теперь владелец не может выполнить свои договорные обязательства.
Руководство СКК не согласно с решением о проведении СПИСА аукциона, и подало жалобу на него в Апелляционный гражданский суд РА.