Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատական հերթական նիստը մեկնարկեց լարված մթնոլորտում 06/13/2014   15:04  |  Քրեական խրոնիկոն
Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր վերսկսվեց Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ անցյալ շաբաթ հետաձգված դատավարությունը:
Դատական նիստն այսօր, շարունակվեց գործում առկա ապացույցների հետազոտմամբ:
Նիկոլայ Բաղդասարյանի միջնորդությամբ՝ դատարանում նախ հրապարակվեցին Վարդան Պետրոսյանի հարցաքննությանը վերաբերող ապացույցները:
Նոյեմբերի 8-ին քննիչի կազմած տեղեկանքի համաձայն՝ նույն օրը նա Նիկոլայ Բաղդասարյանին տեղյակ է պահել՝ նոյեմբերի 9-ին Վարդան Պետրոսյանի նախանշված հարցաքննության մասին, սակայն նա պատճառաբանել է, թե այդ օրը հրավիրված է «խաշ ուտելու»:
Ապա, ըստ քննիչ Հակոբյանի կազմած փաստաթղթի, արդեն հարցաքննության օրը Վարդան Պետրոսյանը հրաժարվել է հարցաքննությունից և հայտարարել, որ ցանկանում է Նիկոլայ Բաղդասարյանին ներգրավել՝ որպես իր շահերի պաշտպան, ուստի՝ առանց նրա մասնակցության ցուցմունք չի տա: Դրան քննիչը պատասխանել է, թե նրա փաստաբանը գնացել է «խաշ ուտելու»:
Տուժող կողմի փաստաբան Ռուբեն Բալոյանն ի պատասխան արձագանքեց, թե Վարդան Պետրոսյանը բազմաթիվ անգամ հնարավորություն է ունեցել ցուցմունք տալու, բայց չի տվել:
Այսպիսով, նրա մեկնաբանմամբ՝ պաշտպանական կողմը «սրանով փորձում է լրացնել այդ բացը»:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը դատարանում ներկայացրեց, նաև որ նախաքննական մարմինն իրենց չի տրամադրել փորձաքննություններ նշանակելու մասին որոշումները, ինչի պատճառը, ըստ իր մեկնաբանության, այն էր, որ այդ որոշումներում չեն ներգրավվել 2 ավտոմեքենաների անիվների հետքերը, որոնք կարևոր ապացույց կարող էին լինել գործի քննության համար, և ինչի մասին իրենք հատուկ դիմել էին նախաքննական մարմնին:
Այդ պահին դատարանում ներկա տուժող Արթուր Հակոբյանը բղավեց, որ փաստաբանը սուտ է խոսում:
«Երկու երեխու գլուխ ես կերել, ձեզանից մի հատ ներողություն էր պետք ու սաղ պրծնում էր»,- հայտարարեց տուժողը, ինչից հետո դատավորը նրա նկատմամբ նախազգուշացում կիրառեց:

Очередное заседание по делу о ДТП с участием известного сатирика Вардана Петросяна проходит в напряженной обстановке 06/13/2014   17:13  |  Криминальная хроника
В суде общей юрисдикции Котайкской области Армении сегодня возобновились прерванное на прошлой неделе судебное заседание по делу сатирика Вардана Петросяна.
Судебное заседание сегодня продолжилось с исследования доказательств.
По ходатайству Николая Багдасаряна, в суде сначала обнародовали доказательства, касающиеся допроса Вардана Петросяна.
Согласно составленной следователем 8 ноября справке, он в то же день поставил в известность Николая Багдасаряна о запланированном на 9 ноября допросе Вардана Петросяна, однако адвокат мотивировал свою неявку тем, что в тот день его “пригласили на хаш”.
Затем, согласно составленному следователем Акопяном документу, уже в день допроса Вардан Петросян отказался от дачи показаний и заявил, что желает привлечь Николая Багдасаряна в качестве адвоката, защищающего его интересы, посему без его участия не даст показаний, на что следователь ответил, что его адвокат “пошел отведать хаш”.
Адвокат потерпевшей стороны Рубен Балоян в ответ констатировал, что Вардану Петросяну неоднократно представлялась возможность давать показания, однако он не пожелал сделать этого. Таким образом, по его мнению, стороны защиты пытается “восполнить этот пробел”.
Николай Багдасарян также отметил, что орган предварительного следствия не представил им копий решений о назначении экспертиз, так как, по его мнению, в этих решениях не отражены данные о следах колес двух автомобилей, который могли бы служить важным доказательством при расследовании дела.
В это момент потерпевший А. Акопян вскричал, что адвокат лжет.
“Ты погубил двоих детей, от вас требовалось извинение, и на этом все закончилось бы”, - заявил потерпевший Артур Акопян.